PZC geiaar TIPS HINTS Hoewel veel bedrijven nog niet zijn inge steld op een actieve werkhouding, zijn werkgevers bereid te investeren in gezond heid van medewerkers. Sinds tien jaar is dy namisch kantoormeubilair in ontwikke ling. Er zijn tegenwoordig zelfs fietsbureau- stoelen en Swoppers (bewegende stoelen) die je in beweging houden. Maar nog lang niet overal zijn die beschikbaar. Peter-Jan Mol, adviseur Werk Bewegen bij het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB), zegt dat de échte gedrags verandering tot stand komt wanneer we ons bewust worden van ons zitgedrag. „In samenwerking met TNO hebben we de be wustwordingstool 'Beweegmomentjes' ont wikkeld. Ook geven we korte workshops, waarin we laten zien hoe slecht te lang zit ten is. Dan zie je mensen schrikken. Veran deren van gedrag is lastig, maar het kan. Mits het thema levend wordt gehouden." Hoe kun je de werkomgeving veranderen? Mol: „Het hoéft niet kostbaar te zijn, bedrij ven kunnen beginnen één ruimte geschikt te maken voor staand vergaderen. Of voor één afdeling dynamisch meubilair te ko pen, zodat de succeservaring van collega's die er voor openstaan, overslaat op de rest. Een ander idee is meer flexwerkplekken met zit- en sta-bureaus." Nederlanders zijn de Europees kampioenen lang-zitten. Met een grotere kans op ernstige lichamelijke aandoenin gen. „Een betere balans tussen zitten, staan en bewegen levert veel op." door Sandra van Maanen e zitten te veel aan de bureaustoel ge plakt: acht uur per dag is vaak heel nor maal. Daarna zijn we moe, dus is een avond bankhangen aantrekkelijk. Gemiddeld brengen we 85 procent van onze vrije tijd eveneens zit tend door. „In Europa levert die leefstijl ons de kampioenstitel op, niemand zit zo lang als wij", zegt Hidde van der Ploeg, se nior onderzoeker bij de afdeling Sociale Ge neeskunde en het EMGO Instituut van het VU medisch centrum. Is ons zitgedrag te doorbreken? Helpt het als we ons aan de beweegnorm (5 x 30 mi nuten per week matig tot intensief spor ten) houden en fietsend naar het werk gaan? Biedt dat voldoende compensatie? Van der Ploeg vreest van niet. „Uit de be weegnorm haal je zeker voordelen, maar wat doe je de rest van je tijd? Meer dan elf uur zitten per dag blijft te veel. Je zegt ook niet: 'Ik zit misschien te lang, maar dat compenseer ik door niet te roken'." Van der Ploeg werkte in Australië mee aan wetenschappelijk onderzoek naar de gevol gen van te lang zitten. Zo'n 260.000 werk nemers (45+) werden drie jaar gevolgd, van wie een deel dagelijks 8 tot 11 uur zittend doorbracht, terwijl een ander deel zelfs lan ger zat. De resultaten zijn schokkend. Bij veel-zitters (11 uur of meer per dag) is de kans op vroegtijdig overlijden 40 procent hoger. Van der Ploeg: „Lang zitten draagt bij aan het ontstaan van hart- en vaatziekten, dia betes en waarschijnlijk bepaalde vormen van kanker. Zitten is slecht voor de suiker stofwisseling. Zittend gebruik je je been spieren niet, dat zijn je grootste spieren. Suikers en vetten worden zo minder snel afgevoerd naar de cellen. Zelfs bij mensen die korter - 8 tot 11 uur per dag - zitten, neemt de kans op vroegtijdig overlijden met 15 procent toe ten opzichte van men sen die minder dan 4 uur per dag zitten." Vaker opstaan en langer staan. „De truc is méér afwisseling in je patroon te brengen. Alleen maar staan, is ook niet goed, daar krijg je mogelijk spataderen en rugklach ten van. Een betere balans tussen zitten, staan en bewegen levert wel veel op. Zoiets kun je opbouwen. Al na een week merk je dat staan je makkelijker afgaat." Zaterdag 11 maart 2015 'n.HZiJ Elk soort auto is te huur bij Vogelaar PAGINA 20 EN 21 Rechtszaak? Kies zelf j'e advocaat! PAGINA 22 EN 23 Geld .Werk Sta op en loop Zit niet langer dan twee uur onaf gebroken. Las gedurende de dag regelmatig beweegmomenten in. Gezondheidswinst boek je door elk halfuur minstens twee minu ten te staan ofte lopen. Bij aanpassing van zitgedrag moet nieuw gedrag de norm worden. Zorg voor draagvlak bij het mana gement, dat een voorbeeldfunctie heeft. Bij een actieve leefstijl hoort een dito werkhouding, lang zitten is amper met sport te compense ren. Zet niet naast elk bureau een printer, een prullenbak. Bespreek met de werkgever of met een Ar- bo-medewerker of aanschaf van dynamisch meubilair mogelijk is. It's my life is een coachingspro- gramma waardoor het makkelij ker wordt beweging in het dage lijks ritme in te passen. Met een beweegmeter en - mogelijk - een coach wordt beweging in kleine stapjes ingepast. Voor werkgevers: het instrument Beweegmomentjes (TNO/NISB) kan, indien nodig aangevuld met coaching, werknemers helpen naar bewuster beweeggedrag. www.nisb.nl/weten/kennisgebieden/ gezonde-werkplek reageren? W geld@depersdienst.nl illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19