Asscher waarschuwt grote bedrijven 66 Als de Precios Cuidados stijgen, heb ik meteen klagende klanten aan de kassa ECONOMIE 17 ARGENTINIË Door de inflatie is het leven in Argentinië duur. Met prijsafspraken probeert de staat armen te helpen. BUENOS AIRES - De werkende ar men van Argentinië hebben steeds meer moeite een maaltijd op tafel te krijgen. Via het groot schalige voedselprogramma Pre cios Cuidados (beschermde prij zen) probeert de regering de koop kracht van tien miljoen armen - op een bevolking van 42 mil joen - te beschermen. De Argentijnse economie kromp in 2024 met 1,5 procent. Ruim een half miljoen banen verdween, waardoor de werkloosheid steeg naar 7,5 procent: een van de hoog ste cijfers in de regio. Volgens eco nomen zijn dalende grondstofprij- zen, lagere exportcijfers en buiten landse schulden de oorzaak van de recessie. De Argentijnen, waar van de helft minder dan 550 euro per maand verdient, proberen dan ook flink te besparen. „Dankzij het programma geef ik minder geld uit aan mijn bood schappen", zegt Vanina Calivares (26). De alleenstaande moeder van twee kinderen woont in San Martin, een typische voorstad van Buenos Aires met kleine arbei derswoningen en sloppen. Omdat ze als caissière in een supermarkt werkt, kent ze het programma goed. Dankzij afspraken tussen de rege ring, producenten en supermark ten zijn vierhonderd basisproduc ten tot wel 25 procent goedkoper dan vergelijkbare artikelen. Dat geldt voor zowel A- als B-merken. Op het aanrecht van Vanina lig gen enkele van die producten: melk, rijst en pasta. De inwoners van San Martin ver dienen ongeveer de helft minder dan hun buren in Buenos Aires. Ze besteden daarom een groot deel van hun inkomen aan bood schappen. Door de hoge inflatie (30 procent per jaar) raken de prijsverhogingen hen extra hard. De prijzen van Precios Cuidados worden slechts een keer per kwar taal verhoogd. Ze zijn dan ook erg populair in San Martin. „Maar als de Precios Cuidados stijgen, heb ik meteen klagende klanten aan de kassa", zegt Vanina. Volgens de regering is Precios Cuidados een groot succes: de ver antwoordelijke staatssecretaris meldde vorige maand trots dat de prijzen het afgelopen jaar met 'slechts' r6,2 procent waren ver hoogd. In dezelfde periode steeg het algemene prijspeil met ruim 30 procent. De populariteit van het program ma heeft ook een keerzijde: sinds de start bestaan spanningen tus sen deelnemende partners. Boze tongen beweren dat de regering Precios Cuidados heeft opgedron gen aan producenten en super markten. Wie niet meewerkt, kan represailles verwachten. Na verhalen in de media over lege schappen en het ontduiken van prijsafspraken, kregen verschillen de supermarkten vorig jaar inder daad flinke boetes opgelegd. Vol gens de regering zijn die proble men echter achter de rug: 80 pro cent van de producten zou inmid dels in de schappen liggen. Vani na twijfelt: „Soms ligt het maga zijn vol, maar moeten we 'nee' verkopen aan de klant." Dan valt ze stil: „Zeg, dit verhaal komt niet in de Argentijnse kranten hè? Dan raak ik mijn baan kwijt!" Volgens econoom Juan Pablo De Santis profiteren vooral de B-mer- ken van het programma. Door spe ciale prijskaartjes zijn de Precios Cuidados duidelijk herkenbaar in het schap. „De B-merken kunnen zo veel meer verkopen, mits ze ge noegen nemen met kleinere winstmarges." De lagere inkomens profiteren maar beperkt volgens De Santis: „Prijzen van populaire producten in het programma zoals suiker en cola zijn harder gestegen dan de inflatie." Ook het distributiesys teem moet volgens de econoom beter. „In de arme wijken zijn vaak geen grote supermarkten. De lagere inkomens kopen in buurtwinkeltjes die niet meedoen aan Precios Cuidados en betalen dus te veel." Ook de supermarkt waar Vanina werkt, ligt in het betere deel van San Martin, op 40 minuten van haar woning. „Mijn beste klanten zijn een rijk stel. Ze komen met de auto naar de supermarkt en ne men zelfs hun huishoudster mee. Ze geven iedere week (omgere kend) 400 euro uit, en besparen 100 euro dankzij Precios Cuida dos." Toch lijkt de regering de kritiek van de caissière en de econoom ter harte te nemen: sinds maart rij den speciale SRV-wagens door de arbeiderswijken van Buenos Aires en haar voorsteden. Ook wordt het aanbod verder uitgebreid met schoolartikelen, motorfietsen en bouwmaterialen. DEN HAAG - Vicepremier Lodewijk Asscher waarschuwt grote Neder landse bedrijven dat zij waarde ring moeten tonen voor hun werknemers. Proberen de nieuwe Wet Werk en Zekerheid te omzei len door voordat die wet van kracht is, nog snel uitzendkrach ten te lozen, hoort daar niet bij. „Er zijn altijd mogelijkheden voor bedrijven om in weerwil van de geest van de wet te proberen eron- deruit te komen", aldus Asscher. „Maar er zijn ook afspraken waar in werkgevers beloofden netjes om te gaan met uitzendkrachten en flexwerkers. Dat mag je ook van ze verwachten." Aanleiding voor zijn waarschu wing was het conflict dat hij don derdag had met ING over de be handeling van uitzendkrachten. Uit een interne notitie van de bank kwam naar voren dat uit zendkrachten snel moeten wor den ontslagen, om te voorkomen dat ze na 1 juli recht hebben op een nieuwe ontslagvergoeding, de zogeheten transitievergoeding. Asscher noemde dat schandalig, onder meer omdat de top van ING er tonnen bij krijgt. ING wees erop dat vorig jaar al een re organisatie is aangekondigd, waar bij zowel vaste als tijdelijke krach ten ontslagen worden. www.dejongintra.nl/oostenrijk ZATERDAG 11 APRIL 2015 Boodschappen korting van de met staat I Het programma Precios Cuidados ('beschermde prijzen') tempert het effect van de hoge inflatie in Argentinië. Deelnemende producten zijn tot 25 procent goedkoper dan vergelijkbare artikelen, foto Daniel Vides door onze correspondent Remi Lehmann Vanina Calivares, caissière fSalfcnoJ Oostenrijk - Drielandenreis Oostenrijk - Westendorf Hotel Mesnerwirt Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau Reissom excl. 17,50 reserveringskosten en 2,50 Calamiteitenfonds 1 O-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Volledig verzorgde reis Luxe Comfort Class touringcar z. Reiscode: ebnau02 8-daagse autoreis In het centrum Diverse wellnessfaciliteiten Z Zoover: 8,2 Reiscode: abwes07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17