m Johan Cruijff Op roze wolken van roem uit het verleden drijft voetballer Dirk Kuijt terug naar Feyenoord. Op weg naar een heldenontvangst. De verloren zoon is terug! Rijper en nóg beter! Of niet? Een oude held kan zo van zijn voetstuk donderen. In de sport, maar ook in de politiek en het bedrijfsleven. „Probeer dat verwachtings patroon maar eens te managen", zegt de sportmarketeer. Steve Jobs Hans van Mierlo 14 VERDIEPING VERLOREN ZONEN Ajax, 1981 Het was de moeder aller terugkomsten: Johan Cruijff bij Ajax. Na acht jaar in het buitenland (onder meer Barcelona) keerde de beste Ne derlandse voetballer ooit in 1981 terug naar Amsterdam, naar de club waar hij opgroeide. Zijn heldenstatus was er groot: in zijn eerste periode won Ajax drie keer de Europa Cup 1. Zoals het Cruijff be- gedoe. Er moesten bemiddelaars aan te pas komen om club en speler weer tot el kaar te brengen. Op het veld was het wel direct raak. 'Nummer 14' scoorde twaalf minu ten na zijn rentree al een iconisch doel punt: een lobje over Haarlemkeeper Edward Metgod. Ajax werd kam pioen. „De terugkeer van een voetballer wordt vaak overgeromanti- seerd. Zo van: en nu is de cirkel rond", zegt Bob van Ooster hout, een van de be kendste sportmarke- teers van Nederland. „Een speler moet al leen terugkomen als hij nog echt fit is. Cruijff vertrok na twee seizoenen bij Ajax, om later terug te komen (als trai ner) en weer weg te gaan, weer terug te komen (als bestuur der) en weg te held voor Apple, 1997 D66,1981 Soms kunnen be drijf en held niet al tijd goed met el kaar, maar zeker niet zónder elkaar: Apple en Steve Jobs. Jobs richtte Apple op, maar werd er in 1985 uitgewerkt van wege tegenvallende cijfers. „Het beste wat me ooit kon ge beuren", zei Jobs daar zelf over. In 1997 haalde Apple hem weer binnen. De rest is geschiede nis. Jobs groeide uit tot het wereldwijde toonbeeld van inno vatie, Apple werd sy noniem voor cool. Het kwam onder meer omdat man en merk naadloos bij el kaar pasten. In spij kerbroek en coltrui presenteerde Jobs de nieuwste iPhones aan een we reldwijd publiek. Als vereenzelviging een garantie voor succes is, heeft Feye noord een goede zet gedaan door spits Dirk Kuijt komend seizoen terug te ha len. Sportmarketeer Bob van Ooster hout: „Kuijt is Feye noord. Hij heeft het DNA van de club: hard werken, altijd doorgaan. Qua mar keting is dit om van te watertanden. Het is niet voor niets dat shirtsponsor Opel gisteren al een advertentie over Kuijt en Feyenoord online had staan." In 2011 trad Jobs bij Apple af als hoogste baas. Niet vanwege tegenvallende resul taten, maar om ge zondheidsredenen. Jobs overleed op 5 oktober 2011. Hij ging de geschied- boekjes in als de iGod van Apple. Hans van Mierlo was vanaf de op richting D66. Tot dat hij in 1977 te leurgesteld de poli tiek verliet omdat de stap naar het ka binet voor zijn par tij er net een te ver bleek. De held ging er van tussen. Een paar jaar later werd de verloren zoon terugge vraagd: als minis ter van Defensie. Een gouden greep. Van Mierlo bleef, werd weer partijlei der en stuwde D66 naar een tot dan toe ongekende hoogte: 24 zetels in de Tweede Kamer. „Het gaat bij een te rugkeer ook om instappen op het juiste moment. Op een moment dat een organisatie er klaar voor is om te presteren", zegt marketeer Van Oos terhout. „Feyenoord is nu aanbeland op het moment dat de club moet gaan presteren. Daar kan Kuijt aan bij dragen. Hij kan het verlengstuk zijn van de nieuwe, on ervaren trainer Van Bronckhorst." Van Mierlo pres teerde in zijn tijd in ieder geval wel. En vertrok voordat de tand des tijds echt vat op hem kreeg. Hij was mi nister van Buiten landse Zaken en vi ce-premier toen hij aankondigde niet langer partijleider te blijven. Dat was in 1998. Zijn roem als held zorgde dat hij tot zijn dood in 2010 de grand old man van de partij bleef. door Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens - .'l-'tT-A- ■-v i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14