Hervorming op z'n Chinees: héél langzaam Oekraïne mild voor collaborateurs toestaat dat man BUITENLAND 13 Nederland steunt landbouw in de Gazastrook. Dat zou Palestijnen moeten helpen producten in de EU te verkopen, maar dat is een illusie. vrouw opeet' SHANGHAI - Chinezen kunnen er best aan wennen: 7 procent econo mische groei in plaats van 8,5 pro cent. Maar om dat volgend jaar niet naar 6 procent te laten zak ken, en het jaar erop naar 5, moet er wel wat veranderen. Aan ambi tie ontbreekt het de Chinese staat niet. Toen Xi Jinping president werd, presenteerde hij een 60-punten plan. Maar hoe voer je dat uit? China heeft een 'monster' ge creëerd, zegt professor Li Xi, van de TU Hongkong in The Wall Street Journal. Dat monster blijft maar investeren in fabrieken, in frastructuur en vastgoed, terwijl de consumptie achterblijft. Na anderhalfjaar presenteerde de regering van Xi Jinping deze week een routekaart met daarop - eindelijk - een aantal concrete maatregelen. Premier Li Keqiang zei live op tv dat de regering 'zich zelf moet hervormen om ruimte te maken voor de markt'. Maar al die jaren van planecono mie, die laat je niet eenvoudig ach ter je. De regering vindt het moei lijk de teugels te laten vieren. Zo geeft China dit jaar weer 9 pro cent méér uit dan vorig jaar aan onder andere defensie en infrastructuur. De consumptie wordt niet gestimuleerd, laat staan de ambitie van lokale onder nemers. En dat is typisch. Telkens als de Communistische Partij vreest controle kwijt te raken, zo dat het lijntje met de burger kan breken, dan komt ze snel terug op het voornemen te liberaliseren. Maar dit keer is de noodzaak om de staat te hervormen zó pran gend, dat de partij het niet kan maken terug te krabbelen. Een van de dingen die anders moeten, is de macht die Peking over het land heeft. Lokale en pro vinciale overheden krijgen voortaan meer slagkracht, en het budget voor infrastructurele pro jecten stijgt met 20 procent zodat ze geen louche investeringsfond sen hoeven aan te trekken. Om ervoor te zorgen dat lokale overheden hun macht niet mis bruiken en geen bizarre prestige projecten aangaan, worden ze in de gaten gehouden door regionale rechtbanken en burgers. Burgers? Is dat niet erg democra tisch? Inderdaad. De regering komt er langzaam (héél lang zaam) achter dat burgers best een stem kunnen hebben. In 2009 werd Chinezen gevraagd naar sug gesties voor hervorming van de gezondheidszorg. Ook de 453.000 bijeenkomsten die in 2005 wer den georganiseerd om burgers en lokale bestuurders van gedachten te laten wisselen, bleken een suc ces. Adviezen zijn niet bindend, maar het is een effectieve manier mensen stoom af te laten blazen. Peking balanceert. China-deskun- dige David Shambaugh voorspel de onlangs de ondergang van de communistische partij omdat het er niet in slaagde politieke hervor mingen door te voeren en daar door legitimiteit verloor. Dat is de nachtmerrie van Xi Jinping en de zijnen. Hervormingen zijn onaf wendbaar, maar alleen héél traag. Dan breekt het lijntje niet. Om met Jarosj te beginnen: de lei der van de Rechtse Sektor is ge haat in Rusland en de opstandige regio's Donetsk en Loehansk. Mos kou heeft zelfs een opsporingsbe vel tegen hem uitgevaardigd, we gens terrorisme. Dat Porosjenko uitgerekend hem tot militair raad gever tegen de separatisten en Rusland aanstelde, is wel logisch. De Rechtse Sektor wilde niet het staakt-het-vuren tekenen dat de strijdende partijen in de Donbass in februari overeenkwamen. Door Jarosj nu deze hoge functie toe te spelen, hoopt Porosjenko dat de Rechtse Sektor en andere (ultrana- tionalistische) vrijwilligersbatal- jons zich aansluiten bij het Oek raïense leger en ook naar de gene raals in Kiev gaan luisteren. Het feit dat de Verchovna Rada, het Lagerhuis, deze week de strij ders van de OOeN-OePA tot 'ver dedigers van het vaderland' uit riep, zal de vijanden van Kiev minstens zo zere schenen hebben bezorgd. OOeN-OePA was de ver zetsbeweging van de Oekraïense ultranationalist Stepan Bandera, die in 2943 collaboreerde met de Duitsers om West-Oekraïne van het Sovjetjuk te bevrijden. Hij zou tienduizenden (burgerdo den op zijn geweten hebben. Voor Europa zullen de laatste keu zes van Kiev ongemakkelijk aan voelen, vooral voor de Polen. Want hoewel Warschau het buur land door dik en dun steunt, heeft OOeN-OePA destijds wel duizenden Polen over de kling ge jaagd. Het is nog altijd een gotspe te stellen - zoals Rusland doet - dat in Kiev opnieuw de fascisten zijn neergestreken. Maar de groeiende invloed van extreem rechts kan ook voor Porosjenko c.s. grote gevolgen hebben. Want Jarosj heeft verklaard dat hij onte vreden is en dat een nieuwe Mai- dan-opstand ophanden is. RIYAD - Een moslimman mag niet zijn vrouw of een deel van haar opeten in geval van een hongers nood of om zijn eigen leven te redden. De Saudische grootmoef ti Sjeik Abdulaziz al-Sheikh ont kende gisteren volgens nieuws zender al-Arabiya berichten daar over in internationale media, die de afgelopen week de kop opsta ken. Volgens die geruchten zou er een fatwa zijn uitgevaardigd door de grootmoefti die kannibalisme toestond als een blijk van ultieme onderwerping en liefde. Het zou erop neerkomen dat een man zijn vrouw deels of in haar geheel mocht opeten, als daar de bittere noodzaak toe was. ZATERDAG 11 APRIL 2015 ANALYSE CHINA door onze correspondent Eefje Rammeloo Consumptie blijft achter terwijl de overheid blijft investeren in fabrieken, infrastructuur en vastgoed Xi Jinping foto ANP BESCHOUWING ULTRANATIONALISTEN door onze correspondent Joost Bosman KIEV - Twee Oekraïense besluiten in een week tijd hebben de Russen en hun medestanders in Oekraïne de haren te berge doen rijzen. Pre sident Porosjenko verklaarde ultra nationalist Dmytro Jarosj tot zijn militair adviseur. En het Lagerhuis rehabiliteerde een verzetsgroep die in 1943 met de nazi's heulde. Leider Rechtse Sektor wordt militair adviseur en verzetsgroep die met nazi's heulde gerehabiliteerd Het aardbeienveld van - Arafat Hamouda bij de grens gS*- met Israël, foto Thomas Schlijper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13