Lamswaarde: niet meer alleen 't Eilig Land maar ook't Altruïstisch Land 1x61111611 VOOI" Medisch centrum Axel 'hard nodig' 66 Hoe ik deze dag heb ervaren? Prachtig! Super! Gewoon geen woorden voor 32 ZEEUWS-VLAANDEREN MINIROPARUN Trip To Dover en The Right Notes eerste namen Lazy Sunday Festival Ruim vijfhonderd middelbare en basisscholieren liepen gisteren mee in een Mini-Roparun voor goed doel. Wie de dorpsnieuwtjes niet van de buurvrouw hoort, kan toch he lemaal op de hoogte blijven van het reilen en zeilen via de minuti eus bijgehouden website www.lamswaarde.com. Dorpsre porters berichten over alles wat maar het melden waard is. Van een vermiste kat tot de komst van nieuwe dorpelingen. Die kregen voorheen van leden van de dorps raad zelfs een welkomstpakketje. Bij gebrek aan een dorpsraad, ne men de dorpelingen nu zelf het heft in handen. Zo stapte dorpsreporter Frank (van Driessche, tevens wethou der) ook binnen bij vluchtelingen gezinnen die in Lamswaarde zijn komen wonen. Inmiddels woont er onder anderen een gezin uit Su dan met vier kinderen, een gezin uit Syrië met twee jongens, een jonger meisje en een oudere doch- Lamswaarde wordt steeds kleurrijker, ook de nieuwe inwoners worden met open armen ontvangen. RETRANCHEMENT - Trip To Dover en The Right Notes gaan spelen op het Lazy Sunday Festival in Re- tranchement. Dat maakt de orga nisatie van het festival bekend. Trip To Dover is een elektropop- duo uit Eindhoven met een goede livereputatie. De band speelde hun dansbare muziek al bij 3FM, op Noorderslag, Popronde en deed tournees door Nederland, België, Duitsland en Engeland. Achter The Right Notes gaat sin- ter, mensen uit Eritrea en Marok ko. Lamswaarde wordt hoe langer hoe kleurrijker. De bevolking van Lamswaarde heeft de nieuwe inwoners met open armen ontvangen. Via een oproep op de dorpswebsite werd huisraad en kleding ingezameld voor de nieuwe 'Lamsoren' en ge vraagd te helpen bij het fatsoene ren van de tuintjes bij hun wonin gen. Van Driessche: „Diverse schuurtjes staan vol hulpspullen. Die van mij ook." De Lamswaardse Ellen van Troost geeft de vluchtelingen Nederland se les, naast de lessen die ze vol gen aan mbo-school Scalda. „Hoe zeg je goedemorgen, goedemid dag. Ik vertel ze hoe het er op school aan toegaat. Wat scholen van ouders verwachten. Dat zij bijvoorbeeld hun kinderen voorle zen. En dat het belangrijk is dat ze lid worden van een vereniging, om contacten in het dorp op te doen. De kinderen van de gezin nen uit Sudan en Syrië zitten op de voetbal. En ik probeer de vluch telingen te koppelen aan mensen in het dorp, zodat ze meer over het leven hier leren." Van Driessche heeft geregeld dat een groep vluchtelingenmannen vrijwilligerswerk bij voetbalver eniging SDO'63 kan gaan doen. „Schoonmaakwerk en helpen in de kantine." Precies op tijd staan Abdelrah- man (Eritrea), Omar (Marokko) en Mohammed (Syrië) donderdag avond bij het voetbalveld. Ze wil len zich graag nuttig maken. Het Nederlands is nog wat staccato, maar ze doen enorm hun best. Van Troost: „Het Nederlands gaat echt met sprongen vooruit. De oudste zoon van het gezin uit Su dan praat zelfs in dialect. Die zegt 'ik zee nog...' Mooi toch!" Kiana, Jelle, Xander en Thomas van groep 8 van de Aardenburgse basisschool Op Dreef zijn trots. Niet alleen omdat ze ze ventig kilometer hardlopen, ten slotte doen ze dat met een groep en kunnen ze vaak genoeg uitrus ten. Maar ze lopen voor het goede doel en alleen hun groep haalde al ruim 600 euro aan sponsorgeld op. „Groep 7 had ongeveer hetzelfde bedrag geloof ik. In elk geval heb ben we dik meer dan duizend eu ro opgehaald", weet Xander. Qua loopvermogen zijn de leerlingen van groep 8 aan elkaar gewaagd. De meisjes doen echt niet onder voor de jongens, bevestigt het trio knullen grootmoedig Kiana's woorden. Sterker, één jongen loopt zelfs minder dan de meis jes. „Maar die is dan ook in de brandnetels gestapt toen-ie moest piesen", vergoelijkt Thomas. Net als enkele deelnemers heb ben sommige begeleiders zo hun problemen. De meeste moeders leggen de zeventig kilometer in het zonnetje op hun fiets fluitend af. Maar pa Robert Evers, die 'tig keer' de novembermars van ruim dertig kilometer wandelde, heeft halverwege de run 'de blaren op zijn kont' staan. „Ik geloof dat ik de laatste tien jaar net zoveel heb gefietst als vandaag in één dag." Een aantal kinderen fietst, terwijl een lid van hun estafettegroep zijn of haar halve kilometer loopt. Andere kinderen stappen in de au to als ze niet lopen. Honderden vrijwilligers (ouders en andere be trokkenen) begeleiden de kinde ren op de fiets of in een auto. De meeste begeleiders genieten net zo veel als (hun) deelnemende kinderen. Begeleider Mark van de Velde vindt het prachtig dat de organisa tie bereid was om Hoofdplaat in het parkoers op te nemen. De school De Hoge Plaat gaat deze zo mer dicht. „Het is dus de laatste keer dat de Mini-Roparun Hoofd plaat kan aandoen. Mooi dat dat ook gebeurt." Ook Lieske Govaert fietst mee als begeleider. Haar groepje heeft zichzelf 'roadrun- ners' gedoopt. Lieske geniet van - naast het weer en de weidse uit zichten - de saamhorigheid in de groep. Niet alle runners lopen evenveel, maar niemand klaagt dat een ander minder of meer me ters aflegt. „De kinderen lopen meestal vijfhonderd meter, som migen leggen zevenhonderd me ter per beurt af. Maar als iemand moe is of geblesseerd raakt, is het geen enkel probleem om een keer een beurt te laten lopen." Ook bij de Stichting Mini-Roparun kwam de hele dag geen wanklank bin nen, meldde de secretaris. ger-songwriter Tanja Jansen uit Middelburg schuil. De zangeres brengt met haar gitaar akoesti sche popliedjes die een rauw rand je hebben. Het gratis muziekevenement viert zijn derde editie op zondag 23 augustus, op de Markt in Ret- ranchement vanaf 13.00 uur. Lazy Sunday Festival streeft er naar om aanstormend talent een podium te bieden. Meer namen voor het festival volgen later. Harskamp en Santandar doen de oproep naar aanleiding van het be richt dat de aanbesteding van het gezondheidscentrum is tegenge vallen. De Terneuzense wethou der Cees Liefting sprak deze week in een raadscommissie van een kostenoverschrijding van tien pro cent. „Dat wordt problematisch", voegde hij er aan toe. Inmiddels is het al gelukt de aan- neemsom terug te brengen, we ten Harskamp en Santandar. Het gat is nog zo'n twee procent wat neerkomt op ruim 70.000 euro op een totaal bedrag van een kleine vier miljoen euro. „Je laat zo'n pro ject daar toch niet op afketsen", stelt Harskamp. „We leven als art sen al jaren naar de bouw van het centrum toe. We hebben daarom ook niet meer geïnvesteerd in on ze praktijken, hetzelfde geldt voor de apotheek. Het idee achter het centrum is ook te goed om te la ten schieten: patiënten kunnen er voor alle vormen van eerstelijns- zorg terecht." Woongoed, de bouwheer van het centrum, wil woensdag van alle deelnemers weten of ze willen doorgaan. Het in financieel zwaar weer verkerende ZorgSaam is de onzekerste factor en die wil nog geen uitsluitsel geven. Het college van B en W van Ter- neuzen moet nog beslissen. Wet houder Liefting zegt 'het ook niet leuk te vinden als het project niet doorgaat'. Een kostenoverschrij ding lijkt politiek echter lastig te verteren. Bovendien, geeft Lief ting aan, 'in vijf jaar is er ook veel veranderd in de zorg'. Harskamp en Santandar hopen op een goede afloop. „Maar als een partij af haakt, dan liggen juridische proce dures op de loer. Er zijn wel over eenkomsten getekend." door Bob Maes en Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - Wie wat langer in Lamswaarde vertoeft, zal het vast en zeker opmerken; Lamswaarde is een actief dorp, met een opvallend grote betrokkenheid tussen de be woners onderling. Niet zo'n dorp waar je er als import niet 'tussen komt'. Ook vluchtelingen die de af gelopen jaren in Lamswaarde zijn neergestreken, zijn met open ar men ontvangen en krijgen hulp waar maar nodig. Lamswaarde was al 't Eilig Land, maar is zeker ook 't Altruïstisch land. door René Hoonhorst Inwoners van Lamswaarde aan de slag als vrijwilligers bij voetbalvereniging SDO'63. foto Camile Schelstraete Secretaris Erik Verhagen I Lois, groep 8, Sint Bavo, Oostburg. Na de stempelpost bij de Sint Jo zefschool in Eede moet Lois nog een paar honderd meter lopen voor ze het estafettestokje weer overgeeft. „Het is hartstikke leuk om voor een goed doel te lopen." Arthur, groep 7, 't Kompas, Hoek. Als voetballer is het voor Arthur een eitje om af en toe vijfhonderd meter te lopen. Dat de inspanning voor een goed doel is, maakt het nog makkelijker. En nu de zon schijnt, is het 'helemaal leuk'. Kiana, groep 8, Op Dreef, Aarden burg. Kiana loopt net zo veel en net zo hard als de stoere jongens in haar groep. Van die jongens loopt er één zelfs een stukje min der dan de rest. „Maar die is dan ook in de brandnetels gevallen." door Harmen van der Werf AXEL - De inwoners van Axel heb ben al lang genoeg gewacht op een gezondheidscentrum dat aan de ei sen van deze tijd voldoet, vinden de Axelse huisartsen Garmt Hars kamp en Yuri Santandar. Zij roe pen alle deelnemers in het cen trum op om de schouders eronder te zetten en er samen voor te zor gen dat het project eindelijk wordt gerealiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 131