Duitsland wil honderd extra tanks paraat Brein achter aanslag in Mumbai op vrije voeten 66 Tot 2010 ging het prima, maar de afgelopen vijfjaar is het project waardeloos 12 BUITENLAND NEDERLANDSE HULP GAZA Er worden daarom honderd twee dehands tanks van het type Leo pard 2 aangeschaft, die vanaf 2017 zullen worden gemoderniseerd. Dan zijn er 328 tanks van dit type paraat. In de plannen voor de Bun- deswehr was eerder sprake van 225 onmiddellijk inzetbare Leo pard 2-tanks. Nederland heeft vrij wel geen Leopard 2-tanks meer, want de meeste zijn sinds 2011 wegbezuinigd en verkocht, zoals vorig jaar honderd exemplaren aan Finland. Duitsland heeft er ook niet zo veel meer. Het West-Duitse leger had er in 1979 maar liefst 2.125 en nu nog slechts circa 240. De chris tendemocratische minister van Defensie, Ursula von der Leyen, heeft besloten de ontmanteling van de strijdkrachten te stoppen. Onder haar partijgenoot en voor ganger Thomas de Mazière was het beleid op forse bezuinigingen gericht. De Leopard 2 is begin jaren zeven tig door Krauss-Maffei ontwik keld. De eerste tanks kwamen in 1979 in dienst. Het zijn gevaartes tot 65.000 kilo zwaar die een snel heid van 70 kilometer per uur kunnen halen. De tank werd spe ciaal ontwikkeld om de dreiging van de Sovjet-Unie het hoofd te bieden. De tank kan rijdend door ruw terrein op rijdende vijandelij ke doelen vuren. De Leopold 2 werd door het Duit se leger in verschillende versies in gebruik genomen. Twaalf Europe se en verschillende niet-Europese landen hebben de tank in gebruik genomen. Na de ineenstorting van de Sovjet-Unie zijn de tanks in veel landen wegbezuinigd. Het brein achter de dodelijke aanslagen in het Indiase Mum bai in 2008, waardoor 174 men sen omkwamen, is in Pakistan op borgtocht vrijgelaten. Dat heeft zijn advocaat gisteren be kendgemaakt. Het Pakistaanse hooggerechtshof bepaalde in december al dat Zakiur Reh- man Lakhvi tegen betaling van een borg van 1 miljoen rupee, omgerekend 8160 euro, vrij kon komen. „Lakhvi is vrijgela ten en is nu uit de gevangenis. Ik weet niet waar hij nu heen gaat", aldus de raadsman. Lakh vi is voorman van terreurbewe ging Lashkar-e-Taiba. De uitspraak in december veroor zaakte grote woede in India. Dat land had eerder tevergeefs om uit levering van de man gevraagd. De aanslagen in Mumbai op diverse locaties duurden drie dagen. On der de doden was een aantal bui tenlanders, onder wie een Neder lander. Volgens cipiers in de ge vangenis waar Lakhvi zat te wach ten op zijn proces, kreeg hij spe ciale behandeling. Hij had tv, een mobiele telefoon, internet en tien tallen bezoekers per dag. Ambulance vaak gebeld om dronkenschap Elke 21 minuten wordt in Schot land een ambulance gebeld om dat iemand te veel gedronken heeft. In de laatste drie jaar moes ten de ziekenwagens bijna 80.000 keer uitrukken voor incidenten waarbij alcoholgebruik een rol speelde, meldde de krant Scots man gisteren. Het probleem is in werkelijkheid mogelijk nog groter, omdat niet al tijd wordt vastgelegd dat alcohol in het spel was. Schotse politici willen dat er aparte herstelcentra komen voor de dronken patiën ten, om te voorkomen dat ze amok maken op de eerstehulp- afdeling van ziekenhuizen. Tientallen doden door busongeluk Marokko Door een busongeluk in het zuiden van Marokko zijn meer dan dertig mensen om het le ven gekomen, voornamelijk kinderen. De bus botste bij het plaatsje Tan-Tan op een vracht wagen en vloog in brand, meld den Marokkaanse media. Er zijn 31 tot 33 mensen omgeko men en drie tot negen gewond geraakt, meldde Medias 24 op basis van verschillende bron nen. De bus botste rond 7.00 uur frontaal op de vrachtwa gen. De vrachtwagen ontplofte en zette ook de bus in lichter laaie. In de bus zaten veertien kinderen van 10 tot 14 jaar oud. „Hier reden afgelopen zomer de tanks naar binnen", zegt Arafat Hamouda, wijzend op het hek op de grens tussen Is raël en de Gazastrook, een paar honderd meter van zijn akker. De aardbeien die hij in juni en juli 2014 wilde planten, kon den de grond niet in. Zijn irri gatiesystemen werden tijdens de vijftigdaagse oorlog tussen Israël en Harnas verwoest. Ha mouda's bedrijf is onderdeel van een door Nederland gefi nancierd project. Hamouda, een grofgebouwde vent met bruin uitgeslagen tanden en een olijfkleurige huid, is een van de 450 boeren in Gaza die door Nederland fi nancieel gesteund wordt via het 'High Value Crops'-pro- gramma. Boeren krijgen sinds 2006 zaden, irrigatiesystemen en hulp bij de marketing en de export van hun aardbeien en kruiden. Er is tenminste 2 miljoen euro aan besteed; geld dat wordt overgemaakt via de Nederlandse politieke verte genwoordiging in Ramallah op de Westelijke Jordaanoe- ver. „Tot 2010 ging het prima, maar de afgelopen vijfjaar is het project eigenlijk waarde loos. Er zitten nu corrupte par tijen tussen ons en de geld schieters, waardoor boeren zelf niet meer profiteren", al dus Hamouda. Toen de laatste oorlog met Israël, de derde in vijfjaar tijd, afgelopen augus tus eindigde, heeft hij zijn landbouwinfrastructuur met eigen geld moeten herbou wen. „Dat heeft me handenvol geld gekost." Een van de organisaties die tussen boeren als Arafat Ha mouda en het Nederlandse geld zit is UAWC, een non- gouvermentele organisatie (ngo) voor landarbeiders in Gaza. Die geeft een andere le zing. „Deze boeren kregen ja renlang 8000 dollar (7450 eu ro) per dunam (1000 vierkan te meter, red.) land, ongeacht of hun opbrengst daadwerke lijk werd verkocht. Daarom zijn nu ze gewend hun hand op te houden en te zeggen: geef me geld. Maar zo werken we niet meer", zegt directeur Mohammed Elbakri van het UAWC. Zijn organisatie levert nu tech nologie en training in plaats van contanten aan de boeren zodat de producten uit Gaza daadwerkelijk zelfstandig kun nen worden geteeld. Maar er zijn grote obstakels. Zaden, kunstmest en bouwmateria len mogen alleen via een inter nationale organisatie zoals de Verenigde Naties naar Gaza worden ingevoerd, een nieu we bureaucratische laag. T\is- sen de boeren en de UAWC zitten weer kleinere corpora ties. „De corporaties komen in de praktijk alleen voor bepaal de families op, en niet voor al le boeren. Ze knijpen de boel af', erkent Elbakri. Dit soort omslachtige bureau cratische processen zijn sche ring en inslag in Gaza, een kleine kuststrook waar zo'n 1,8 miljoen Palestijnen wonen en die langs zee en land wordt afgesloten van de buitenwe reld door Israël en Egypte. Een doel van het Nederlandse project, dat al bijna tien jaar loopt, is dat de boeren uitein delijk naar Europa kunnen ex porteren. De praktijk is an ders. Het overgrote deel van Hamouda's aardbeien gaat via Israël naar de Westelijke Jor- daanoever, en niet naar Euro pa. „De internationale markt voor aardbeien is hard. Hande laren hebben geen compassie met aardbeien omdat ze toe vallig uit Gaza komen", zegt Jos Leeters, een landbouwadvi- seur die onderzoek naar het project deed in opdracht van het ministerie van Buitenland se Zaken. Op de Westelijke Jor- daanoever krijgen de Gazaan- se boeren een goede prijs. Ten zij Israël de grensovergang af sluit. Dat gebeurt regelmatig, het conflict tussen Israël en Harnas duurt nog immer voort. Dan staat het Gazaanse fruit en de groenten urenlang in de brandende zon op een overslagplaats. Daarna zijn ze niet meer geschikt voor ex port naar Europa. En zo is Ara fat Hamouda nog altijd geen zelfstandige aardbeienboer. BERLIJN - Het aantal tanks dat de Duitse strijdkrachten onmiddellijk kunnen inzetten, moet fors om hoog met het oog op de crisis in Oekraïne. Dat meldde het Duitse ministerie van Defensie gisteren. Berlijn wil uitbreiding van tankeenheden met het oog op de spanningen in Oekraïne Vruchteloze steun voor aardbeien ISLAMABAD Zakiur Rehman Lakhvi foto AFP EDINBURGH TAN-TAN door onze correspondent Jan Franke BEIT LAHIYA - Nederland geeft boeren in Gaza geld voor het verbouwen van aardbeien. De bedoeling is dat de boeren zelf standig worden, maar door oor logen en bureaucratie komt er niets van terecht. Arafat Hamouda, boer in de Gazastrook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12