famMie Le Hulpgoederen eindelijk in Jemen Pen bijna compleet Spanje en Marokko botsen over West-Sahara 10 BUITENLAND De partijleidster is een disciplinai re procedure tegen Jean-Marie Le Pen gestart. Hij moet voor het par tijbureau verschijnen. Louis Aliot, de echtgenoot van Marine en te vens vice-president van het FN, ziet evenwel niets in het royeren van zijn schoonvader. „Ik ben niet voor uitsluiting, ge zien hetgeen hij heeft gedaan voor het Front National", aldus Louis Aliot volgens Franse media. „Jean-Marie Le Pen heeft zijn le ven in dienst gesteld van dit land." Jean-Marie Le Pen moet eind deze maand voor het partij bureau verschijnen. Welke zijde het vierde prominen te Le Pen-familielid in het FN kiest, is volgens Franse media nog onduidelijk. Marion Maréchal-Le Pen is kleindochter van Jean-Ma rie en het nichtje van Marine. Zij houdt zich angstvallig afzijdig en hult zich vooralsnog in stilzwij gen. In politiek opzicht staat ze dichter bij haar grootvader dan haar tan te. Maar ze zag zich wel gedwon gen afstand te nemen van zijn re cente uitspraak over de gaska mers in de Duitse vernietigings kampen. De oude Le Pen noemde deze kampen 'een detail uit de ge schiedenis van de Tweede Wereld oorlog'. „Ik ben het daar hartgrondig mee oneens en kan dat niet steunen", zei kleindochter Marion Maréchal-Le Pen. Scheuring in de familie Le Pen lijkt compleet nu de echtgenoot van Marine de kant van Jean-Marie kiest De Spaanse onderzoeksrechter Pa- blo Ruz heeft de arrestatie bevo len van elf Marokkanen, over ze ven anderen wil hij extra informa tie. Het gaat onder meer om een voormalige gouverneur en enkele hooggeplaatste legerofficieren die dienden in de Westelijke Sahara. Dat gebied was tot 1975 een Spaan se kolonie. In 1975 trok Marokko er binnen. Sindsdien ziet Marok ko het fosfaatrijke gebied als on derdeel van het koninkrijk. Inter nationaal is die claim omstreden. Tussen 1975 en 1991 woedde een oorlog tussen het Marokkaanse le ger en bevrijdingsfront Polisario. Het waren de 'Jaren van Lood' on der de vorige koning Hassan II; zo wel in de Westelijke Sahara als in andere delen van Marokko von den mensenrechtenschendingen plaats. In 2004 stelde de huidige koning Mohamed VI een Verzoe ningscommissie in, die duizen den getuigen en slachtoffers hoor de. De daders zijn echter altijd buiten schot gebleven. De Spaan se zaak startte in 2007, nadat een aantal Saharawi - inwoners van het gebied die een Spaans pas poort hebben - een aanklacht in diende bij rechter Baltasar Gar- zon, die ook de dictator Pinochet vervolgde. Marokko is voor Spanje van groot belang vanwege visgron den en de bestrijding van jihadis- me. Door de rechtszaak komen de diplomatieke banden tussen de buurlanden flink onder druk te staan. Dat gebeurde in augustus 2014 ook al, nadat de Spaanse poli tie per ongeluk koning Mohamed VI aanhield in zijn motorjacht na bij de Spaanse enclave Ceuta. Uit wraak zette Marokko tijdelijk de grens open, waardoor zo'n 1.500 il legale migranten vanuit Tanger over konden steken naar Spanje. Beide landen hebben nog niet openlijk gereageerd op de beslis sing van rechter Ruz. Een Sahara wi die inmiddels een hoge positie heeft bij de Marokkaanse over heid, noemt de rechtszaak echter 'absurd'. „De Spaanse justitie opent een dossier dat speelde on der de vorige koning, Hassan II. We leven in een nieuw tijdperk, onder een nieuwe koning. En waarom worden de misdaden van Polisario niet onderzocht?" dagelijks in het land tientallen doden vallen. Een boot van het Rode Kruis bereikte donderdag de zuidelijke havenstad Aden met medische voorraden en per soneel. De situatie in deze stad is bijzon der catastrofaal. Feghali: „De zie kenhuizen zijn overbelast. Er lig gen lichamen op straat en fami lies kunnen deze niet ophalen om ze behoorlijk te begraven. De mensen zijn bang om naar buiten te gaan." Meer vliegtuigen met medische voorzieningen staan klaar in Jor danië en Genève. Feghali: „We doen ons best om deze vliegtui gen hier zo snel mogelijk te krij- Het personeel van Artsen zonder Grenzen kan het mobiele ziekenhuis niet uit, het gevaar is te groot gen, maar het is nogal een uitda ging om een vliegtuig in een oor logsgebied te laten landen." Volgens Artsen zonder Grenzen (AzG) is er al vier dagen geen elektriciteit meer in Aden. Toch probeert de organisatie spoedo peraties uit te voeren met mobie le units. Maar de noodaccu's ra ken uitgeput. Er is ook geen wa ter in sommige wijken. AzG heeft sinds 19 maart 600 mensen behandeld in Aden. Veel gewonden kunnen echter door wegblokkades het zieken huis niet bereiken. Ambulances worden bovendien aangevallen en gekaapt. Twee medewerkers van zusterorganisatie Rode Hal ve Maan zijn gedood op 3 april. AzG-personeel kan niet uit het mobiele ziekenhuis omdat het gevaar te groot is. In Sanaa gaat volgens AzG het bombarderen dag en nacht door. Het aantal overvallen en plunde ringen neemt toe. Jemen volgt, is niet bekend. De luchtaanvallen van een door Sau- di-Arabië geleide coalitie op doe len van Houthi-rebellen bij Sa naa gingen gisteren overigens ge woon door. Volgens de wereldgezondheids organisatie WHO zijn de laatste drie weken ruim 550 doden ge vallen in Jemen. Human Rights Watch (HRW) zegt dat het wer kelijke aantal waarschijnlijk veel hoger ligt omdat veel Jemenie- ten hun doden begraven zonder ze op te geven aan de autoritei ten. Marie-Claire Feghali, woordvoer der voor het Rode Kruis in Sa naa, bevestigde deze week dat er Het blijkt echter lastig om vlieg tuigen te charteren, want maat schappijen willen liever niet dat die toestellen naar een oorlogsge bied vliegen. Wanneer een twee de vlucht naar de hoofdstad van PARIJS - De ruzie binnen de familie Le Pen van de Franse rechts-natio- nalistische partij Front National (FN) lijkt bijna compleet. Partijpre sidente Marine Le Pen rolt over straat met haar vader en wil dat erevoorzitter Jean-Marie Le Pen zijn politieke carrière beëindigt. Ze stuit daarbij echter nu ook op haar echtgenoot Louis Aliot. E SPANJE Rabat door onze correspondent Rik Coverde Atlantische Oceaan Canarische eilanden MAROKKO ALGERIJE WESTELIJKE SAHARA MAURITANIË MALI infographic DPd RABAT - Spanje en Marokko steve nen af op een diplomatiek rel, na dat een Spaanse rechter heeft be sloten dat elf Marokkaanse ex-vei ligheidsmensen moeten worden vervolgd voor martelingen, verdwij ningen, moorden en bombarde menten op burgers. Die zouden hebben plaats gevonden tussen 1975 en 1991 in Westelijke Sahara. Rechter in Spanje wil elf ex-veiligheidsmensen in Marokko vervolgen wegens moord op burgers Medische hulpgoederen worden uit een vliegtuig op de luchthaven van-Sanaa geladen.-foto Yahya Arhab/EkA^- - - - --=. door onze correspondent Sarah Reiziger SANAA - Het eerste toestel met hulpgoederen van het Rode Kruis is gisteren geland in Jemen. Het Rode Kruis wilde maandag al twee vliegtuigen met hulpgoede ren en personeel naar het land sturen. Er woedt een burgeroor log en de bevolking heeft drin gend hulp nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10