Weinig oog voor door toerisme Heropening duurzaam Dorpshuis Noordwelle ors Koi hop Jaar 32 SCHOUWEN-DUIVELAND RECORDPOGINC 'Niets mis met Refio woongroep' Doel van het creëren van een grote graancirkel begin juli bij Zierikzee is het vestigen van een wereldrecord. Van de Vreede wint oefenwedstrijd Burgemeester en Veiligheidsregio bestuurder Gerard Rabelink moet daarom terug naar Middelburg om dit boek te laten aanvullen. „Er staat precies aangegeven hoe veel duiklocaties er zijn. Maar dat we zeven kilometer strand heb ben waar net zo vaak slachtoffers vallen als op de duiklocaties, wordt niet vermeld", verwoordde WD-fractievoorzitter Wout van den Berg donderdagavond de ge voelens van de raadscommissie. „Onder het hoofdstuk verkeer wordt wel een aantal zaken rond het toerisme genoemd", ant woordde Rabelink. „Maar het toe risme op Schouwen-Duiveland wordt niet expliciet beschreven en dat zou wel mogen. Concert at Sea wordt tenslotte ook ge noemd." Rabelink zal dit gemis aankaarten in het dagelijks be stuur van de VRZ. Wim Dorst van de Christenunie vond dat er in het Risicoprofiel ook niet genoeg aandacht is voor de ziekte van Lyme. „Die wordt veroorzaakt door de beet van een teek. En dat gebeurt van heel Zee land het vaakst in onze gemeen te." Dorst zei verder gelezen te hebben dat de Veiligheidsregio vindt dat er in Renesse te weinig toezicht is. Rabelink: „Onze extra inspanningen als susteam en op- plussen bij incidenten zijn niet meegeteld in het profiel. Dat had er duidelijker in mogen staan." De kritiek van VVD en CU wordt door de meeste andere fracties on derschreven. Zij komen daarom in de gemeenteraad met een wijzi gingsvoorstel. De Veiligheidsregio biedt gemeen ten overigens de mogelijkheid lo kale thema's toe te voegen aan de inventarisatie. „Ik lees dat vorig jaar maandelijks de waterkwaliteit boven de muni tiestortplaats in de Oosterschelde is gemeten. Heeft u de resultaten al?", wilde Corina van der Vliet (PvdA) weten. Resultaten heeft Rabelink nog niet. „Die verwacht ik volgende maand. Imares en Rijkswaterstaat hebben onderzoek gedaan. Zodra zij B en W hebben ingelicht, laat ik het u zo spoedig mogelijk we ten." De VRZ wijdt dertien pagina's aan Schouwen-Duiveland. Ver keersongevallen, overstroming en natuurbrand zijn enkele risico's die worden omschreven. Schouwse politiek vindt dat VRZ bij inventarisatie te wei nig aandacht heeft voor risi co's van toerisme KRABBENDIJKE - Er is niets mis met het plan van zorggroep Ter Weel om in het verpleeghuis in Krabbendijke een woongroep voor dementerenden op te zetten voor mensen van reformatorische huize. Dat antwoordt het college op vragen van Leefbaar Reimers- waal (LR). B en W zeggen belang te hechten aan zorgverlening die past bij de leefwereld van de in- woners. Ze benadrukken dat slechts een beperkt deel van het verpleeghuis een reformatorisch karakter krijgt. Er zou geen spra ke zijn van verdringing van men sen met een andere levensovertui ging. Het college neemt nadrukke lijk afstand van de term 'refo-kali- faat', die Marien Weststrate (LR) gebruikte om zijn ongenoegen duidelijk te maken. ZIERIKZEE - Drie enthousiaste va ders - Remko Delfgaauw, René Bosman en Ron van Jeveren - te kenen voor het initiatief op don derdag 9 juli door 250 leerlingen van obs Binnen de Veste in Zierik zee een graancirkel van 200 x 200 meter te laten maken. Zij hopen op een geweldige manifestatie die een blijvende herinnering zal ach terlaten. Een blik op het ontwerp en op de afmetingen roept echter wel di rect vragen op. Dit is toch dezelf de graancirkel als die Delfgaauw in augustus 2009 maakte in de Wilhelminapolder en gold als de grootste ter wereld? „Ja, dat klopt, die was 25 hectare, maar in dit ge val wordt de graancirkel door kin deren gemaakt. Dat is een essen tieel verschil en daarmee gaan we dus toch voor de vestiging van een record", verklaart Delfgaauw. „Het is allemaal begonnen met de vraag: 'Wat herinner jij je nou ei genlijk nog van je lagere school tijd?' Toen moest ik lang naden ken en kwam eigenlijk tot niks. Dat moet anders: ik wil dat mijn zoon Sjoerd een blijvende herin nering houdt aan die basisschool periode", vertelt Ron van Jeveren. Hij kreeg die vraag gesteld door René Bosman, een andere vader wiens zoon Luuk ook in groep 8 van Binnen de Veste zit. „Als vaders wilden wij iets bijzon ders bedenken, niet alleen voor onze eigen kinderen, maar voor al le leerlingen van Binnen de Veste. Een evenement dat binding geeft aan iedereen die bij de school be trokken is", licht Van Jeveren toe. Binnen de Veste is een Dalton- school. Sinds november 2010 wordt hier onder de naam 'Vitru- vio' ook passend onderwijs gege ven aan drie kleinschalige groe pen hoogbegaafde leerlingen. „Die moeten niet als aparte groe pering worden beschouwd. Het gaat om één school en dat willen wij met het collectieve maakpro- ces benadrukken." Van Jevelen en Bosman vonden in Delfgaauw een derde enthou siaste vader. Hij is ervaringsdes kundige op het gebied van verras sende graancirkels. Volgens hem komt een graancirkel gemaakt door kinderen tot nu toe niet voor in het Guinness book of Re cords. Van Jeveren laat weten dat van het maakproces een film wordt gemaakt die als 'viral' de De kinderen zullen zich herinneren dat zij met elkaar onderdeel waren van iets groots wereld in zal gaan. Het gaat om een zogeheten 'time lapse' vanaf grote hoogte. Daarbij wordt om de halve minuut een foto ge maakt. Als alle foto's achter elkaar worden vertoond, ontstaat het beeld van een graancirkel die ver sneld tot stand komt. De firma Mol in Zierikzee stelt een hoog werker beschikbaar voor het ma ken van de foto's. Het gaat de drie mannen overi gens vooral om de collectieve sa menwerking. „Over twintig jaar kijken de kinderen hier nog op te rug en zullen ze zich herinneren dat zij samen onderdeel waren van iets groots. Het Jeugdjournaal heeft ook laten weten verslag te zullen doen", aldus Van Jeveren. De graancirkel wordt gemaakt op een perceel grond van Peter-Jan en Annet van Langeraad tussen de parallelweg van de N59 en de Bettewaardsedijk bij Zierikzee. Het plat leggen van de graanhal men wordt gedaan door leerlin gen uit de groepen 5 tot en met 8. Zij gaan verdeeld in twintig teams aan de slag om collectief hun aandeel te leveren aan het gi gantische patroon. De uitvoering staat gepland op donderdag 9 juli. De volgende dag krijgt de graan cirkel een groot, rood kloppend hart. Dat gebeurt met behulp van kartonnen borden, een zogeheten live-pixel-animatie. Bij dit onder deel zijn alle 250 leerlingen van obs Binnen de Veste betrokken. Het resultaat van het werk kan vanmiddag vanaf 15.00 uur beke ken worden tijdens de herope ning. Tijdens die bijeenkomst wordt ook een intentieverklaring tot behoud van deze accommoda tie getekend door de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen, de Dorpsgemeenschap Noordwel le en de gemeente Schouwen-Dui veland. Deze partijen onderzoe- ken op welke manier een over dracht van beheer en eigendom van het Dorpshuis kan plaatsvin den aan de Dorpsgemeenschap Noordwelle. De bedoeling is hier over op 1 januari 2016 duidelijk heid te hebben. De verduurza ming van het Dorpshuis biedt vol gens voorzitter Dick Kooman van de overkoepelende stichting een betere uitgangspositie voor het be houd van deze accommodatie. De energielasten vormen een belang rijk deel van de kosten. Bij de her opening wordt getoond hoe fiet sen en auto's geladen kunnen worden met de energie van het Dorpshuis. GOES - Vakkanjer Patrick van de Vreede heeft een oefenwedstrijd Wordskills 2015 gewonnen. Tij dens de Wordskills wordt gestre den om de wereldtitel in vakken als robotica, lassen, CNC-frezen en elektrotechniek. Bij de ju nior-vakkanjers wonnen leerlin gen van het Calvijncollege (vmbo in Krabbendijke) met een festival- bike (eerste prijs) en een mobiele veldkeuken (tweede prijs). makelaar in huis .floorskoishop.nl veiligheidsrisico's Graancirkel als door Ton van den Nouweland ZiERlKZEE - In het meer dan drie honderd pagina's tellende Regio naal Risicoprofiel van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) staat niets over de gevaren die het toe risme op Schouwen-Duiveland met zich meebrengt. door Ali Pankow Ron van Jeveren Artist's impression van de graancirkel in de vorm van een vlinder met in het midden een rood kloppend hart. foto Bever Innovations noordwelle - Het Dorpshuis Noordwelle is geïsoleerd, voorzien van zuinige installaties en op het dak zijn zonnepanelen geplaatst. Bovendien zijn de keuken, het sani tair en de inrichting vernieuwd. Ravelijn 16 Oost-Souburg 10 JAAR In rustige Koopmansvoetpadwijk M2makelaars.nl Gelijkvloerse woning Ruime garage en berging Riante werkkamer *Woonprogr. beneden Grote, zonnige tuin Instapklaar Tuingerichte serre Gedeeltelijke vloerverw. Vraagprijs 299.000,- k.k. 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 108