MS IIIIIIIIIZATERDAG11 april2015|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||GEZONDIIIIIII13IIII het goede nieuws is: er is hulp, je hoeft het niet alleen te doen. Linda: „Bij stoppen met roken kun je bijvoorbeeld denken aan medicatie en bij verkeerde eetgewoonten aan voe dingsadviezen van een diëtist. Ook psychologische begeleiding werkt goed, bijvoorbeeld wanneer iemand een emotionele eter, roker of drinker is." Diëtiste Jacqueline Lugtenburg (54) werkt graag met het eetdagboek als hulpmiddel. Daarin schrijf je op wat je eet, wanneer en waarom. „Zo stel je vast wat je wil veranderen. Formuleer wel een haalbaar doel, anders houd je het niet vol, en verzin niet steeds ex cuses. Vermijd de verleidingen en zoek afleiding, want eten moet geen obsessie worden. En heb je het soms even moeilijk, bedenk dan dat je met gezonde voeding véél minder risico hebt op ernstige ziekten als kanker, diabetes, hart- en vaatziekten, rug- en gewrichtsklachten. En dat je er lekker der door in je vel zit, fitter wordt, mak kelijker beweegt, beter concentreert en meer zelfvertrouwen hebt." Al 28 jaar helpt Jacqueline in het ADRZ mensen met kanker, COPD, Formuleer een haalbaar doel, anders houd je het niet vol, en verzin niet steeds excuses Eet vooral zo vers mogelijk. Geen kant- en-klaar-producten, want die zijn vaak te zout diabetes, overgewicht, ondervoeding en patiënten die zijn doorverwezen door een specialist om gezond te eten. „Gezonde voeding bevat alle voedings stoffen die we nodig hebben: eiwit ten, vetten, koolhydraten, vitamines, mineralen en vocht." Zelf kijkt ze voor inspiratie graag op de website van het Voedingscentrum (www.voedingscentrum.nl). „Daar vind je goede én tegelijk leuke voe- dingstips. Maar eet vooral zo vers mo gelijk. Geen kant-en-klaar-producten, want die zijn vaak te zout, en suiker vrije producten meestal te vet. Ge bruik gezonde vetten. De onverzadig de zitten in plantaardige producten en in vette vis. En haar devies over al cohol is ook even kort als helder. „Niet elke dag en niet meer dan 1 a 2 glazen." Iedereen die gezonder wil gaan leven doet er trouwens goed aan om sowie so elke dag ten minste een half uur te bewegen. „Wandelen of fietsen is al goed. Of fitnessen of een andere sport", aldus Linda. „Als het maar iets is wat je leuk vindt, anders haak je af. Het gaat erom dat je hartslag en adem halingsfrequentie omhoog gaan en dat je gaat zweten. Zelfs mensen met bewegingsarmoede, bijvoorbeeld dia betes- of COPD-patiënten, kunnen onder begeleiding van een fysiothera peut hun bewegingsintensiteit opbou wen en onderhouden." ^%//||||l\\\\V^ Maak een lijstje met de voorde len van goede en de nadelen van slechte gewoontes, en hang/leg dat op een zichtbare plek. Wan neer je het regelmatig ziet, blijf je makkelijker gemotiveerd. Stel jezelf realistische doelen, al leen die zijn haalbaar. Deel met anderen dat je gaat stoppen of veranderen. Of doe het juist samen met anderen en maak afspraken met elkaar. Doe iets om jezelf af te leiden van je slechte gewoonte, zoals een boek lezen, kauwgom kau wen of'speel' met een stressbal letje. Stoppen met ongezonde ge woontes zien als een verlies. Be denk dat je investeert in een ge zondere toekomst en dat is juist pure winst. Ales tegelijk aanpakken, doe het in etappes. Steeds excuses bedenken, daar mee houd je jezelf voor de gek. Te kritisch naar jezelf kijken. Daardoor voel je je schuldig en minderwaardig en kom je in een negatieve spiraal. Meteen opgeven wanneer het een keer niet lukt, leer van je fouten. Ga vriendelijk maar be slist door, elke dag is weer een nieuwe dag om opnieuw te be ginnen. Ontbijt overslaan, dat is de be langrijkste maaltijd van de dag en snack en snoep niet de hele dag door (fruit en groente mag wel). Je gek laten maken door allerlei hypes; gebruik je gezonde ver stand, wondermiddelen bestaan niet. foto Thinkstock Sfafipesi doe je met alleen Jacqueline Lugtenburg, diëtiste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 104