Sporten is mijn nieuwe leven Ik wil leven met betekenis Ik heb beter leren eten Je wilt dolgraag af van die ongezonde gewoonte, maar toch bezwijk je weer voor die heerlijke zak chips of die bank? Dan is het tijd voor een radicale denkomslag. k wilde niet meer geleid worden door het ro ken. Ik rookte vanaf m'n zestiende, hield van een borrel en at veel, laat en vet. Indisch en snacks, heerlijk. Tot ik ineens honderd kilo woog en last kreeg van het roken. Twee keer per jaar was ik vreselijk verkouden, wel twee weken lang. Rond mijn veertigste gooide ik het roer om. Ik sloeg kauwgom in en die hielp me door de moeilijkste tijd heen. Soms had ik stijve ka ken van het kauwen. Sinds ik niet meer rook, voel ik me gezond, fit, sterk; fysiek én geestelijk. Ik ben bijna nooit meer ziek. Gaandeweg paste ik ook mijn eetgewoonten aan. Geen suiker, minder zout en vet, meer groente en fruit. En met hulp van mijn vrouw, een fanatiek sporter, ben ik gaan bewegen. Zij loopt hard, spint, windsurft en fietst. Van het rook-geld dat ik uit spaarde kocht ik een fiets en ging met haar mee. Nu fiets ik zeker twee keer per week. En onlangs ben ik óók gaan hardlopen. Sporten en naar bui ten met de honden, dat is mijn nieuwe leven." Niek Versluis, foto Ruben Oreel Na een hectische dag op het werk plofje met een biertje op de bank. Sigaretje er bij of een grote zak chips en het grote ge nieten kan beginnen. Dat je eigenlijk gestopt was met onge zond snacken, zie je voor vandaag maar even door de vingers. Want ach, een enkele keer kan toch geen kwaad? Wie kent het niet, de wil is er wel, maar het vlees is zwak. „Alles draait om de denkomslag", aldus Linda Ver- sluis-van der Vlies (46), praktijkonder steuner somatiek in de huisartsen praktijk te Arnemuiden. Ze begeleidt patiënten met diabetes, astma en hart- en vaatziekten bij het stoppen met roken, drinken en ongezond eten. „Dat doe ik door ze te helpen een denkomslag te maken. Dat is de be langrijkste voorwaarde voor succes. Ik laat mensen zelf meedenken en zich bewust worden van hun proces naar een gezonder leven. Daarbij komen vragen aan bod als: wat is je doel en waarom, waar, wanneer en hoe wil je dat doel bereiken?" Bewustwording en motivatie zijn dus dé belangrijkste voorwaarden voor ge dragsverandering. Maar zeker niet de makkelijkste. En dan hebben we het nog niet eens over volhouden. Maar, Na een burn-out zwoor Sandra Verkade (46) uit Vlissingen vooral haar perfec tionisme af. „Gezond eten deed ik al. Soep uit blik? Echt niet, vers! Pizza? Bij hoge uitzondering. Maar zelfs daarin legde ik de lat hoog. Nu leef ik veel gemakkelijker, ik wil en moet minder, ik laat vaker de touwtjes vieren. Altijd was ik druk met anderen. Nu kies ik be wust momenten voor mezelf. Vooral mijn coach, yogajuf en mindfulnesstrainer hielpen me op weg naar rust. En wandelen werd belang rijk, dat maakt m'n hoofd leeg. Het liefst ga ik met een vriendin lekker beppen en met de buur vrouw trainen voor de Kustmarathon. Ik luister meer naar mijn gevoel; alsof ik uit de sneltrein van het 'Grote Moeten' ben gestapt. Je hoeft niet perse naar De Efteling, 3X per jaar op vakantie en weet ik wat al. Voetballen op het strand van Dishoek of thuis een legpuzzel maken is ook fijn. Ik wil leven en werk met betekenis, en di rect contact met mensen. Daar word ik blij van." Sandra Verkade. foto Ruben Oreel Met een Surinaamse moeder en een do cent koken als vader komt er bij Dionne Meeusen genoeg lekkers en gezonds op tafel. Toch heeft ze soms moeite met eten. Aan de ene kant is ze aller gisch voor verse tomaten, sinaasappel, kiwi en hazelnoten. Aan de andere kant lust ze geen rijst, bruin brood, zaden en sommige groenten. „Verder moet het niet kraken in mijn mond. Bloemkool vind ik heerlijk en pasta met vis of vlees lust ik ook graag. Het liefst eet ik kleine beetjes." Fruit eet ze in de vorm van een smoot hie, vers sap of yoghurt met cranberries. „En soms een vitaminebruistablet.Ik vind eten ge woon lastig. Nu eet ik boterhammen als ontbijt en lunch en 's avonds gewoon een warme maal tijd. Mijn vriendje heeft me geholpen beter te eten. Nu ik me fitter en sterker voel, wil hij me ook helpen mijn conditie op te bouwen door te gaan joggen. Leuke sportschoenen heb ik al, nu nog een paar goeie apps." Niek Versluis (49) uit Capinge Servicemonteur, vader van drie jongens en fervent klusser Gestopt met roken door Marjan de Kort Sandra Verkade (46) uit Vlissingen Verpleegkundige, echtgenote, moeder van twee dochters, mantelzorger en vriendin Gestopt met perfectionist zijn Dionne Meeusen (19) uit Middelburg Doet studie detailhandel en werkt bij een drogisterij en een Italiaans restaurant Was een moeilijke eter Dionne Meeusen. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 103