djo Keuzes Stress vermijden is onmogelijk. Eigen lijk heb je een beetje druk nodig om goed te kunnen presteren. Maar pas op voor chronische stress. 1 H 110 Vrijwel alle deskundigen zijn het erover eens, stress vermijden is on mogelijk. Onderzoeken wijzen zelfs uit dat een beetje stress je juist scherp en creatief maakt. Maar diezelfde studies waar schuwen ook voor langdurige of zelfs chronische stress. Want die ondermijnt onze weer stand. En verminderde weerstand is een groot risico voor ernstige ziektes en psychische problemen. „Bij drei ging en gevaar treedt stress op. Je hart gaat sneller slaan, je spieren spannen aan, je bloeddruk gaat omhoog", aldus Dian Lammens (55) uit IJzendijke. „De dreiging hoeft niet eens reëel te zijn, een gedachte of herinnering kan al stress opleveren." Dian ziet dat dagelijks in haar werk als praktijkondersteuner GGZ bij een huisarts en in haar eigen praktijk voor lichaamsgerichte psychotherapie en mindfulness. Dian leert mensen om te gaan met stress. „We denken vooral veel, maar onze ge- dachten zijn meestal niet de feiten. Ga bij stress eens rustig zitten en kijk of het wel klopt wat je allemaal denkt. Wat zijn je denkpatronen? Vaak zijn het automatische gedachten die ge stuurd worden door aangeleerde leef regels. Een voorbeeld. Je hebt als over tuiging: 'Alles wat ik doe moet ik goed doen, anders ben ik niks waard'. Maar klopt dat wel? Een mens kan eenvoudigweg niet alles goed doen. Het is dus een onrealistische gedach te. Maar wel een die jou sombere ge voelens bezorgt en stress." Vooral perfectionisten zijn gevoelig voor burnout, aldus Dian. „Meestal ad viseer ik mensen om zichzelf de vol gende drie vragen te stellen: is mijn gedachte waar, is mijn gedachte vrien delijk en is mijn gedachte behulp zaam? Is het antwoord op één van de ze drie vragen 'nee', dan is de kans groot dat hij stress oplevert. Zo kun je kiezen of je een bepaalde gedachte wel of niet wil volgen." Dit is de cognitieve manier om stress te verminderen, het kan ook lichame lijk. „Het meest effectief is een combinatie van beide", aldus Dian. „Bewegen, bui- Maak schema's en plannen, ver deel taken, regel hulp, zorg dat je voldoende tijd hebt om je ta ken goed uit te kunnen voeren. Zorg voor een ruime daginde ling waarin je voldoende tijd hebt voor de belangrijkste din gen (geen overlap). Stel prioriteiten en laat de be langrijke zaken altijd voorgaan. Zorg dat je huis en werkkamer goed georganiseerd en opge ruimd zijn. Reinheid en regel maat creëren rust. Buig stressvolle gedachten om. Leer methoden en technieken om gepieker te onderbreken. Zorg voor dagelijkse ontspan ning. Creëer en bewaak de tijd en mogelijkheden om te medite ren, lezen, luisteren naar mu ziek, sporten, voetbal te kijken, een warm bad te nemen of wat je maar fijn vindt. Tel tot tien of drink een glas wa ter als iets niet loopt zoals je had gepland of iemand niet doet wat je wilt. Bewaar de balans tussen privé en werk, tussen inspanning en ontspanning. Irrationale dingen bedenken die niet op feiten zijn gebaseerd. Jezelf vastdraaien in 'wat als-' en 'ja-maar-redeneringen'. Vechten tegen dingen die je niet kunt veranderen, neem die zoals ze zijn; dat is verspilde energie en geeft stress. Beweeg mee met de stroom. arscha de Booij woont samen met Jordy en is moeder van Li- via en Jolie (4 en 1). Ze heeft een druk sociaal leven, tafelten nist, geeft jeugdtraining en loopt hard. Daarnaast is ze actief in het dorp. „Ik kom chronisch tijd tekort, maar kan goed nee zeggen." Na de geboorte van hun eerste dochter kreeg Marscha minder tijd, maar ze wilde hetzelfde. „Ik was nooit tevreden aan het eind van de dag. Toen heb ik geleerd om realistische to-do-lijstjes te maken. Al les wat ik extra kan doen is bonus." Na de geboorte van de kinderen wilde Marscha stevig afVallen en dat lukte. „Nu ga je be wuster eten, sprak ik mezelf toe. En sinds dien vraag ik me eerst af'Moet dit perse in mijn mond?' Als ik ga sporten neem ik een eierkoek mee of komkommer. En vitamine water in plaats van sportdrank." ten zijn in de natuur. Door lichamelij ke inspanning kun je ook fysiek de stressreacties van je lichaam teniet doen. Bovendien hebben lichaam en geest een wisselwerking op elkaar. Als je lichaam erg moe is, dan ben je in je hoofd vaak ook niet al te vrolijk en energiek; en andersom werkt het net zo." Mindfulnesstrainer Helena Postma (42) uit Middelburg herkent de kracht van negatieve gedachten. „Die duiken altijd en overal op. Geef ze bewust maar zonder oordeel aandacht, dan krijgen ze minder vat op je. Stel, je bent gestrest en doet alles gehaast. Ga dan met je aandacht naar die haast. Merk vriendelijk op: Hoi haast, ben je er weer. Adem rustig door, benoem wat er gebeurt en glimlach. Oordeel niet." Datzelfde kun je doen bij stress van innerlij ke pijn. „Veel mensen zoeken aflei ding om de pijn maar niet te voelen. Ze gaan bijvoorbeeld eten. Een goede manier om deze cirkel te doorbreken is samen met anderen vriendelijk aan dacht te geven aan je verleiding. Zon der strijd, wel met wilskracht. Want zodra je je niet meer verzet, verandert je gewoonte op een hele natuurlijke manier." Hier raken we de kern van de Wester se mindfulness. De Amerikaanse eme ritus hoogleraar Dr. Jon Kabat-Zinn ontwikkelde een acht weken durende training voor artsen en psychothera peuten, de zogenaamde 'Mindfulness Based Stress Reduction'. Uit een analy se van tientallen klinische studies bleek dat deelnemers die acht weken lang 40 minuten per dag mindfulness deden, aanzienlijk minder angst, de pressie en pijn voelden. Daarom besluiten we met een even simpele als doeltreffende anti-stress- oefening, de adempauze. Helena: „Iedereen kan hem doen, altijd en overal. Drie minuten. Op je werk achter je bureau, tijdens een vergadering, thuis op het toi let, in de rij voor de kassa. Sta of zit rechtop, maar ontspannen. Ga met je aandacht naar je ademha ling. Adem langzaam en gecon centreerd in tot diep in je onder buik. Voel je inademing van moment tot moment. Adem langzaam en ge concentreerd weer uit en breid je aan dacht uit naar je hele lichaam. Laat het volstromen met vriendelijke aan dacht en voel wat er gebeurt." Pas vooral op met langdurige sb~e,ss door Marjan de Kort Marscha de Booij (36) uit Lamswaarde. Heeft een mix gevonden van gezin, werk, sociaal leven en sport. M Marscha de Booi. foto Ronald den Dekker I. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 101