De Thonet- of caféstoel is inmiddels een soortnaam, zo ingeburgerd is het meer dan 150 jaar oude designicoon. Nog altijd doet de buighouten stoel het goed. Net als de vele varianten die er nog altijd op worden gemaakt. De stoel nr. 14 (of 214), zoals de iconische stoel van de ge broeders Thonet heet, is een van de zes designklassiekers die het heeft geschopt tot 'designmerchandise'. Het Nederlandse ontwerpduo Marijke en Sander Lucas - zij grafisch- en hij productontwerper - voert sinds een tijd je een lijn met fanspullen voor designfans. Logisch, vinden ze, want van een favoriete artiest draag je toch ook een T-shirt of hang je een poster op? Dat kan nu dus ook met vijf designiconen van stoelen en één lamp. Ruim anderhalve eeuw na dato en na ruim vijftig miljoen verkochte exemplaren, is de caféstoel er nog altijd: een blijvertje dus. In ons collectieve geheugen en in het interi eur. Zoek maar eens op Pinterest of sla de woonmagazines erop na: met een houtgebo gen stoel van Thonet kom je nog steeds heel hip voor de dag. Bij Thonet zelf noemen ze stoel nr. 14 hun 'lievelingsmeubel' van gebogen hout. Daar om is de stoel er nu ook in een speciale edi tie, genaamd Puur en natuurlijk. Gemaakt van Duits essenhout in plaats van beuken hout en met een leren zitkussen. Dat kus sen geeft de stoel meer cachet dan hij nodig lijkt te hebben. Datzelfde geldt ook een beet je voor het allerlaatste model dat Thonet later deze maand op de meubelbeurs van Milaan presenteert. De bank 2002 van Chris tian Werner moet een brug slaan tussen de klassieke buighouten stoel en het heden. Het resultaat is een dubbelgebogen houten frame, dat een nogal lomp leren zitkussen omarmt. Om lekker op de bank te kunnen zitten, kun je er nog wat losse kussens voor in de rug bij kopen. Leuk geprobeerd, maar het lijkt nog geen blijvertje. Het is ook lastig een dijk van een klassieker - de eerste stoomgebogen houten stoel was die van Thonet, bovendien ook nog de eerste flat packed stoel ooit - te eve naren. Zelfs als het je eigen dijk van een klassieker is. Toch zie je regelmatig juweel tjes van verwijzingen voorbijkomen, als je tenminste goed oplet. Sommige heel direct, zoals de stoel die Thonet samen met het Ja panse woonwarenhuis Muji maakte. Even simpel en rank en met een grapje in de rug: een latje voor de steun, dat wegvalt als de stoel tegen de bijpassende tafel wordt ge schoven. Of neem het stoeltje Osterlen van de Franse Inga Sempé voor het Zweedse Garsnas, het zitmeubel Recto Verso van Martino Gam per en de stoel van de Japanse ontwerpheld Nendo voor het ook Japanse Akimoku. Het zijn geen van alle caféstoelen, maar ze doen je met een glimlach om de mond toch den ken aan die haast onverslaanbare klassieker. vrijdag 10 april 2015 Wonen Strak en modern, midden in de polder PAGINA 2 EN 3 Terug naar het gevoel van vroeger PAGINA 4 EN 5 Thonet als inspirator 1. De stoel van Martino Gamper. 2. Stoel van Inga Sempé uit 2011. 3. Bank 2002 van Christian Werner. 4. Originele Thonet (rechts) naast het exemplaar dat met Muji werd gemaakt. door Renske Schriemer foto's DesignPress reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46