MH17: Duitsers alarmeerden niet Een op tien draagt resistente bacterie molenaar 'K U\I&k! 'Senatoren PvdA Er kan op zorg veel bespaard worden, blijkt uit meldingen over allerlei verspilling. 66 Tegengaan van verspilling en verbeteren van kwaliteit gaan hand in hand Binnen 1 dag comfortabel douchen 8 BINNENLAND VERSPILLING IN DE ZORG De bacterie, waar volgens de on derzoekster 8o procent van het kippenvlees mee besmet is, produ ceert enzymen die de werking van antibiotica uitschakelen. Doordat de ESBL-bacterie verder oprukt, reageren steeds minder mensen op antibiotica. Overmatig gebruik van antibioti ca in de veeteelt is een van de oor zaken van de toename. Ook rund vlees is vaak besmet. Overdevest verwacht dat steeds meer mensen besmet zullen raken. Doordat de bacterie zich heeft aangepast aan mensen, blijft deze langer in men senlichamen aanwezig. „Antibioti ca moeten alleen gebruikt worden als het écht nodig is. Zo kan de toename van resistentie geremd worden en de ontwikkeling van nieuwe vormen van resistentie voorkomen", stelt de onderzoek ster. Voor het onderzoek zijn 720 monsters van huisartspatiënten en 927 monsters van ziekenhuispa tiënten onder de loep genomen. Dat is op te maken uit gegevens van de website flightradar24.com en uitgelekte informatie over een briefing voor diplomaten in Oek raïne op 14 juli. Die briefing, drie dagen voor de crash van MH17, werd belegd na het neerschieten van een vrachtvliegtuig boven Oost-Oekraïne. Het was voor het eerst dat zo'n groot vliegtuig op grote hoogte werd neergehaald. De Oekraïeners vertelden tijdens de bijeenkomst dat dat alleen met zware, Russische raketsystemen gebeurd kon zijn. Het Nederlandse kabinet weiger de de afgelopen weken de memo die een Nederlandse diplomate van de briefing schreef, openbaar Lufthansa bleef boven Oost- Oekraïne vliegen, hoewel ambassadeur wist van Russische raketsystemen te maken. Dit weekend lekte het document uit via het radiopro gramma Argos. Uit de memo blijkt dat de diplomate duidelijk melding maakte van de aanwezig heid van de raketsystemen. De Nederlandse overheid waarschuw de KLM niet. Drie dagen later werd MH17, een gecombineerde vlucht van KLM en Malaysian Air lines, uit de lucht geschoten. In de memo schrijft de diplomate ook dat 'medewerkers van de am bassades van de EU-lidstaten, de VS, Canada, Brazilië en Japan' aan wezig waren. Uit eerder opgedo ken foto's bleek al de aanwezig heid van de Duitse ambassadeur. Ook hij heeft dus de expliciete waarschuwing gehoord. Toch, zo blijkt uit gegevens van flightradar24.com, vloog ook Luft hansa door boven Oost-Oekraïne. Pas na de crash van MH17 op 17 juli verlegde het bedrijf de vlucht routes. Hetzelfde geldt voor Euro pese vliegmaatschappijen als Czech Airlines, Austrian Airlines, AirBaltic (Letland) en Air Europa (Spanje). Het is niet zeker of diplo maten van die landen ook bij de briefing aanwezig waren, aanne melijk lijkt dat wel. Het Amerikaanse United Airlines stopte op 14 juli, na de crash van de Antonov, wel met vliegen bo ven Oost-Oekraïne. De maat schappij wil niet zeggen waarom. DEN HAAG - Bij het twee jaar gele den ingestelde meldpunt verspil- lingindezorg.nl zijn inmiddels meer dan 21.000 meldingen ge daan. Nog dagelijks stromen nieu we meldingen binnen. Minister Edith Schippers (Volks gezondheid, VVD) is opgetogen over de cijfers: „Het tegengaan van verspilling in de zorg en het verbeteren van de kwaliteit gaan hand in hand. Het is belangrijk dat zorgverleners, zorgverzeke raars, de overheid, patiënten en ie der ander die voor de zorg werkt of van de zorg gebruik maakt, zich nog beter bewust is van wat hij of zij zelf kan doen om verspil ling tegen te gaan." In bijna 10 procent van de meldin gen over verspilling gaat het om ergernissen over bureaucratie. Het verplicht registreren van alle handelingen kost veel tijd en leidt af van het eigenlijke werk. Er ligt nu een aanbeveling om het papier werk te vervangen door 'slimme ICT-oplossingen'. Uit de meldingen blijkt dat ook het omruilen van goed werkende hulpmiddelen zorgt voor irritatie. Daarbij gaat het met name om scootmobiels en om al dan niet op maat gemaakte rolstoelen. Het ministerie wil hulpmiddelen die nog prima in orde zijn niet auto matisch vervangen als een patiënt verhuist naar een andere gemeen te, naar een verpleeghuis of als hij overstapt. Ook gemeenten zou den bij een contract met een nieu we leverancier niet alle bestaande hulpmiddelen hoeven te vervan gen. Hulpmiddelenleverancier Medicu- ra heeft een outlet, waarin ge bruikte scootmobiels en andere hulpmiddelen kunnen worden aangeschaft tegen sterk geredu ceerde tarieven. „Dat is ook om verspilling tegen te gaan. En het voorziet in een behoefte, we heb ben er veel belangstelling voor", zegt directeur Dick van Aggel. Het grootst aantal meldingen gaat over medicijnen die uiteindelijk niet worden ingenomen en moe ten worden vernietigd. Daarom is door de minister met zorgverzeke raars afgesproken dat apothekers met name bij de start van een be handeling minder geneesmidde len meegeven. Een via het meldpunt veel voorge stelde oplossing is om ongebruik te geneesmiddelen opnieuw uit te geven. Dat is echter lastig, want vaak kan niet worden gecon troleerd of die middelen wel op de juiste wijze zijn bewaard: op de juiste temperatuur en buiten daglicht bijvoorbeeld. Dat kan van invloed zijn op de werkzaam heid van een middel. Om de kwa liteit te kunnen garanderen, moe ten bewaarcondities gemonitord worden, al dan niet door een chip. Dat kost ook geld. Uitgezocht wordt of die uitgaven opwegen te gen de winst van hergebruik van de medicijnen. De branchevereniging voor hulp middelen schat dat gemeenten en verpleeghuizen samen tot 3,5 mil joen euro per jaar kunnen bespa ren als hulpmiddelen bij verhui zingen worden meegenomen. f VANAF €3.199, Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 of kijk op www.molenaar.nl Linthorst was in december een van de drie dwarsliggers bij het kabinetsplan over de inperking van de vrije artsenkeuze. Dat leid de tot een crisis in de coalitie. Omdat WD en PvdA geen meer derheid in de Eerste Kamer heb ben, proberen die partijen vol gens Linthorst steeds meer greep te krijgen op hun senaatsfracties. „In de PvdA heeft dit tot gevolg dat kandidaat-Eerste Kamerleden het regeerakkoord moeten onder schrijven. Zij mogen uiteraard een voorbehoud maken, maar dat kan consequenties hebben voor hun plaats op de lijst." Deze 'poging tot disciplinering' lijkt op korte termijn voordelig omdat de coalitie zonder tegen werking uit de Eerste Kamer kan doorregeren, schetst de senator. Maar: „Op de iets langere termijn is het funest." Want als senaats fracties kritiekloos achter hun par tijgenoten in de Tweede Kamer Stormloop UTRECHT - Circa 5 tot 10 procent van de Nederlandse bevolking is be smet met de gevaarlijke bacterie ESBL. Dat leert onderzoek van arts-microbioloog Ilse Overdevest, die vandaag promoveert bij het VUmc. door Cyril Rosman DEN HAAG - Niet alleen de Neder landse, maar ook de Duitse over heid was op de hoogte van de aan wezigheid van Russische raketsyste men in Oost-Oekraïne vlak voor de crash van MH17. En ook de Duit sers waarschuwden 'hun' vliegmaat schappij (Lufthansa) niet. door Paulus Smits Edith Schippers, minister van Volksgezondheid Eyn montage Oude situatie Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Houdt u ook zo van het frisse gevoel na een heerlijke douche? Douchen in een comfortdouche van Molenaar is echt ontspannend. Dankzij de antislip-vloer, de lage instap en de wandgrepen behoudt u grip en als u dat wilt,kunt u ook nog eens lekker gaan zitten. Bel ons nu voor een afspraak of een gratis brochure. De voordelen van een comfort douche Op maat gemaakt voor iedere situatie Lage instap Antislip vloer Handgrepen voor houvast Opklapbaar douchezitje Cool Touch kraan Veiligheidsglas Prijs zoals afgebeeld 4.999,- en geldig t/m 18 april. Deze prijs is exclusief montage door Niels Klaassen DEN HAAG - Kandidaat-senatoren van de PvdA móeten het regeerak koord steunen. Doen ze dat niet, dan riskeren ze een lage plek op de lijst. Dat onthult afzwaaiend PvdA- senator Marijke Linthorst in haar column in S&D, het blad van het wetenschappelijk bureau van de PvdA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8