ABN-commissaris: emoties over salarisrel onderschat Wallen dicht tijdens protest prostituees Extra voordeel bi) Stip stipreizen.nl ïïzrjXo (stjp) BINNENLAND 7 Op de rand van een euromunt staat nog steeds 'God zij met ons' Dijsselbloem heeft toch spijt AW nü v.ax!ekinji WINSUM - De strijd van het Atheïstisch Verbond in Neder land is een stuk min der gevaarlijk dan die van veel buitenland se collega-organisa ties. „Atheïsme is in Nederland niet echt een item", zegt voor zitter Peter Water drinker. „We wonen hier in een redelijk se culiere maatschappij. De publieke opinie luidt: 'waar maak je je druk over, ga toch leuke dingen doen'." Maar Waterdrinker, uit het Groningse Winsum, geeft de strijd voor een 'strikt neutrale staat' niet op. „Er zijn nog wel items. Als de koning een wet tekent, doet hij dat 'bij gratie gods'. Waarom is dat? En waarom staat er op de rand van een munt van 2 euro 'God zij met ons'. Dat stoort me erg. Het toont aan dat er nog geen totale scheiding is tussen kerk en AMSTERDAM - Ruim honderd pros tituees gaan morgen de straat op om te demonstreren tegen het sluiten van bordelen op de Wal len, in het centrum van Amster dam. Daarmee zou het de groot ste demonstratie van sekswerkers ooit kunnen worden, zegt Maris- ka Majoor van de belangenverenig ing voor sekswerkers PROUD. De gemeente Amsterdam wil de helft van de ongeveer vijfhonderd raambordelen sluiten om de leef baarheid in het gebied te vergro ten en de criminaliteit te vermin deren. Volgens Majoor werkt dit Volgens Van Slingelandt hebben de commissarissen van de bank wel degelijk gevoel voor wat er in de maatschappij leeft. „Wij zijn geen amorele raad van commissa rissen." Maar tegelijkertijd heeft de bank ook goede mensen nodig en kunnen arbeidscontracten niet eenzijdig veranderd worden, stelt Van Slingelandt. „Dat botst van tijd tot tijd." Ook ING-commissaris Henk Breukink zei dat hij niet doof is voor het sentiment in de samenle ving. Toch is hij niet van plan de bankierssalarissen verder te verla gen. Sterker nog, volgens Breukink krijgen de ING-bestuur- ders 40 procent minder salaris dan collega's bij vergelijkbare ban ken in het buitenland. Hij bena drukte de internationale positie van ING. Dat de salarissen in de samenleving als hoog worden er varen is volgens hem een 'relatief beeld' en getuigt van 'selectief winkelen in de realiteit'. staat." Ook vindt het Verbond dat er alleen openbaar onderwijs in Nederland zou moeten zijn. In ieder geval totdat een kind 18 jaar is. „Onderricht in religie mag wel, maar dan net zoals in rekenen. Geen indoc trinatie." Het Verbond bestaat inmiddels vijfjaar en heeft nu 150 leden. „Dat vind ik nog niet zoveel." Om meer be kendheid te krijgen heeft het Verbond een petitie voor de strikte scheiding tus sen staat en kerk onli ne gezet. Die is inmid dels 370 keer onderte kend. Veel Kamerleden spraken open lijk hun verbazing uit over de hou ding van de commissarissen. Bij ABN Amro vallen bijvoorbeeld veel ontslagen en staan werkne mers die mogen blijven op de nul lijn. Volgens Van Slingelandt heeft hij zich wel degelijk reken schap gegeven van die omstandig heden, maar mocht van hem ter- gelijkertijd goed werkgeverschap worden verlangd. „Voor zo'n raad van bestuur heb je toch mensen nodig die capabel zijn." Veel Kamerleden willen dat ban kiers hun 'morele kompas' bijstel len en hun beloningen matigen, maar volgens Kilian Wawoe, Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem (PvdA) vindt dat hij de Kamer actiever had moeten in formeren over de salarisverho ging voor de top van ABN AMRO. Dijsselbloem wist van het voorne men, maar zei dat niet met zoveel woorden tegen de Kamer. Achter af was het verstandiger geweest als hij dat wel had gedaan, erken de hij gisteren tegenover RTL Z. Morgen is het debat in de Kamer. oud-personeelsmanager bij ABN Amro en bonus-expert, is dat ijde- le hoop, zei hij eerder tijdens de hoorzitting. Volgens hem is er maar één remedie: meer wettelij ke beperkingen opleggen om ho ge salarissen tegen te gaan. Bankiers aanspreken op hun maat schappelijk bewustzijn werkt vol gens Wawoe niet, omdat zij zich spiegelen aan bestuurders van an dere beursgenoteerde bedrijven. „In vergelijking met die bestuur ders verdienen bankiers eigenlijk weinig", aldus Wawoe. Dat top bankiers hun heil over de grens zoeken als ze salaris moeten inle veren, betwijfelt hij. „Zij zijn erg gehecht aan Nederland en de Ne derlandse pensioenen." Volgens Rients Abma van Eume- dion, de branchevereniging van zeer grote institutionele beleg gers, moeten raden van commissa rissen veel meer bovenop het belo ningsbeleid zitten. „Nu is de raad van commissarissen vaak niet in de lead maar ondergeschikt aan de raad van bestuur." Abma vindt niet dat pensioen- en investeringsfondsen de afgelopen jaren te veel hebben weggekeken. Volgens hem hebben zij in tien jaar tijd negentien keer hun tan den laten zien op aandeelhouders vergaderingen. Hierdoor werden salarisvoorstellen weggestemd, in getrokken of gewijzigd. beleid averechts. „Het werk van zelfstandig sekswerker is legaal. Door sluiting van ramen zullen veel vrouwen illegaal vanuit ho tels of huis gaan werken." Het opschonen van de Wallen is begonnen in 2007. Inmiddels zijn al meer dan honderd ramen geslo ten. Volgens Majoor bevindt het project zich nu in een beslissende fase. „Het is de laatste kans om ons standpunt kenbaar te ma ken." De prostituees lopen om 18.00 uur van de Wallen naar het stad huis, waar ze een petitie willen aanbieden aan burgemeester Van der Laan. zie stipreizen.nl/crrnn O— fors in prijs' lyeriaagd!/ m y (fe WOENSDAG 8 APRIL 2015 door Laurens Kok atheïsten Peter Waterdrinker door Niek Opten DEN HAAG - Rik van Slingelandt, voorzitter van de raad van commis sarissen van ABN Amro, betreurt de emoties die zijn ontstaan over de loonsverhoging voor de raad van bestuur. „Die hebben wij abso luut onderschat", zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Leeuwarden Harhngen Enkhuizen Lelystad Volendam mei t/m september I p' alle maaltijden aan boord inbegrepen dagelijks live muziek naar o.a. Texel, Leeuwarden, Volendam, Sneek, Enkhuizen, Medembliken Hoorn W 1 korting per 407 TDiverse data\ [gegarandeerd L vertrek! korting per boeking j lontecatini Terme zie stipreizen.nl/ittos april t/m oktober incL vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis en Nederlandsspr. reisleiding o.a. Pisa, Lucca, Florence, Siena en San Gimignano 6 x diner voor slechts 35 p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. V -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7