Corrupte politicus WD korter de cel in 66 Er is altijd geweld tegen atheïsten geweest; maar er is wel een stijging in religieus geweld Zorgverleners faalden bij hulp gehandicapte Daniëlla 6 BINNENLAND RELIGIEUS GEWELD In een wereld vol religieus geweld staan ook de rechten van atheïsten in veel landen onder druk. Volgens het hof is bewezen dat de vroegere WD-bestuurder zich tussen 2004 en 2009 schuldig heeft gemaakt aan ambtelijke cor ruptie, valsheid in geschrifte en witwassen. Eind 2013 veroordeel de de rechtbank in Haarlem hem daarvoor tot drie jaar gevangenis straf. Het hof kwam op meer on derdelen tot vrijspraak. In de ogen van het hof onderhield Hooijmaijers als verantwoordelijk provinciaal bestuurder voor ruim telijke ordening in Noord-Hol land nauwe banden met onderne mers in de vastgoedwereld en gin gen die goede verhoudingen 'naadloos over in het aannemen van betalingen en beloften'. De straf voor Hooijmaijers werd licht gematigd doordat hij 'van gevierd politiek bestuurder maatschappe lijke paria is geworden' en door dat zijn gezin en hij al vijfjaar 'op indringende wijze' de gevolgen van de strafzaak ondervinden. Hooijmaijers zelf was afwezig. De oud-gedeputeerde heeft met zijn frauduleuze praktijken vol gens het hof 276.000 euro witge wassen. Voor een belangrijk deel gebeurde dit via Move Con sultants BV, het adviesbureau dat Hooijmaijers op naam van zijn vrouw Jocelyne P. (44) zette toen hij in 2001 wethouder van Amster dam werd. Het bedrijf factureerde en incas seerde smeergelden, vaak met het kantoor van ex-makelaar Arnold van de K. (68) in Vinkeveen als tussenstation. P. werd vrijgespro ken. Van de K. kreeg conform de eis drie maanden voorwaardelijke celstraf en 240 uur taakstraf. AMSTERDAM - Washiqur Rahman (27) liep door een drukke straat in het centrum van Dhaka, de hoofd stad van Bangladesh. Hij was vori ge week maandagochtend op weg naar zijn werk toen een groep ge wapende mannen hem aanviel en doodsloeg met machetes. De re den: de atheïstische blogs die Rah man (onder een schuilnaam) op internet publiceerde. Rahman was de tweede blogger in een maand tijd die in Bangla desh werd vermoord vanwege se culiere artikelen op het web. De politie pakte direct na de moord op Rahman twee mannen op, met de machetes nog in hun han den. De twee islamstudenten stel len de blogger te hebben aangeval len omdat hij hun profeet beledig de. „We zijn erg bezorgd over de si tuatie in Bangladesh", zegt Tej Thapa, onderzoekster voor dat land bij mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch. „De aanvallen op de blogger passen in een patroon van terugkerende aanvallen op de persvrijheid. De ruimte om in vrijheid je mening te geven wordt snel kleiner." Daarin staat Bangladesh niet al leen. Wereldwijd staan de rech ten en veiligheid van atheïsten (overtuigd ongelovigen) onder druk. Het past in het beeld van een we reld waarin op veel plekken wei nig begrip is voor hen die iets an ders of helemaal niet geloven. Of voor hen die een geloof bekritise ren. Een wereld waarin de paus tij dens zijn jaarlijkse paastoespraak een oproep deed om vervolging van christenen te stoppen en 'het lijden te verzachten van allen die onrecht wordt aangedaan door voortslepende conflicten en ge weld'. Waarin op een universiteit in Kenia moslimterroristen van Al Shabaab christelijke studenten vermoorden en de islamitische la ten gaan. Waar in de Centraal Afrikaanse Republiek christelijke milities jacht maken op moslims. Waar Joodse scholen in Amster dam bewaakt moeten worden. En een wereld waar in het Mid den-Oosten sjiieten en soennie ten elkaar onderling bestrijden. De Internationale Humanitaire en Ethische Unie (IHEU) conclu deerde recent in haar jaarrapport over 2014 dat het aantal overtuigd niet-gelovigen in de wereld toe neemt. Maar de unie concludeer de ook dat er dat jaar een toena me was van het aantal politieke leiders dat haar pijlen specifiek richtte op atheïsten en humanis ten. „Ze gebruiken er termen bij die normaliter zouden worden ge kwalificeerd als haatprediken", zeggen de onderzoekers. De IHEU doelt daarbij op landen als Malei sië en Egypte. Maar de organisatie heeft ook kritiek op 'seculiere' lan den als Amerika. „Waar in acht staten burgers die het bestaan van een god ontkennen, geen ambte naar kunnen worden." De IHEU is ook bezorgd over Tiir- kije. Dat land kent sinds een jaar een atheïstische vereniging. De medewerkers krijgen e-mails waarop onthoofdingen door strij ders van IS te zien zijn. 'Jullie zijn de volgende', is de begeleidende tekst. „Er is altijd geweld tegen atheïs ten geweest", zegt de Amerikaan se Christine Shellska, voorzitter van de Internationale Alliantie van Atheïsten, „Maar er is wel een stijging in religieus geweld. Er zijn elke dag incidenten, tegen in dividuele atheïsten en tegen groe pen. Wij veroordelen dat sterk." De hulpverlening aan het ge zin van de twee jaar geleden door haar stiefvader vermoor de Daniëlla, is op alle vlakken tekortgeschoten. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rap port over de zorgverlening door meerdere instanties. Omdat niemand verantwoorde lijkheid nam en niemand het belang van de kinderen expli ciet voorop zette, kon het ge beuren dat de verstandelijk ge handicapte Daniëlla zwaar en stelselmatig door haar stiefva der werd mishandeld en uitein delijk met een honkbalknuppel werd vermoord. Tientallen instan ties hebben de afgelopen 25 jaar contact gehad met het gezin, zo als de huisarts, GGZ, politie, scho len, Raad voor de Kinderbescher ming en reclassering. Omdat al de ze instanties alleen naar hun ei gen 'deel' keken, was er geen to taalplaatje, is een van de conclu sies. Stiefvader Geert W. kreeg eerder van de de rechtbank acht tien jaar cel en tbs voor het ver moorden van de 20-jarige Daniëlla. Haar moeder kreeg acht jaar cel voor medeplichtigheid. Van Anraat moet gasslachtoffers betalen De Nederlandse zakenman Frans van Anraat moet een schadever goeding van 25.000 euro per per soon betalen aan burgerslachtof fers van aanvallen met mosterd gas in Irak en Iran door het toen malige Iraakse regime. Dat bepaal de het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger beroep. Van An raat leverde de grondstof TDG voor de productie van het gas, ter wijl hij wist waarvoor het ge bruikt zou worden. Het Iraakse re gime van Saddam Hussein zette het gifgas in de jaren '80 in tegen de Koerden in het noorden van Irak. Duizenden burgers stierven of raakten zwaargewond. Rector verdacht van bezit kinderporno De rector van het 4e Gymna sium in Amsterdam wordt ver dacht van het bezit van kinder porno. Het College van Be stuur van Esprit Scholen, waar toe het gymnasium behoort, heeft besloten de man per di rect te schorsen. Dit gebeurde nadat het vorige week door hem geïnformeerd werd over het feit dat hij verdacht wordt van het in bezit hebben van kinderpornografisch materiaal. Volgens het bestuurscollege be staat vooralsnog geen aanlei ding om aan te nemen dat spra ke is geweest van seksueel mis bruik van kinderen. AMSTERDAM - Voormalig WD-gede- puteerde Ton Hooijmaijers (53) is gisteren door het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep ver oordeeld tot 2,5 jaar cel. Het Open baar Ministerie had vorige maand vier jaar celstraf geëist. Voormalig gedeputeerde Ton Hooijmaijers moet 2,5 jaar de cel in. De rechtbank gaf hem eerder drie jaar Haatprediken tegen door Cyril Rosman Christine Shellska, voorzitter atheïstenalliantie GRONINGEN Frans van Anraat foto ANP DEN HAAG AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6