Centrum dotterde in vijf jaar tijd 4000 patiënten Meetstation luchtkwaliteit gaat dicht Brussel steunt aanpak jeugdwerkloosheid 28 ZEEUWS-VLAANDEREN DORPSCAFÉS Fietspad bij Cadzand-Bad verdwijnt Café 't Karrewiel in Vogelwaarde draait weer als een tierelier, dankzij nieuwe uitbaatster met energie. cf TERNEUZEN - Het dottercentrum van ziekenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen behandelde in vijf jaar tijd ruim 4000 patiënten. Het Car diologisch Interventie Centrum, zoals het officieel heet, bestond maandag precies vijfjaar. Het aan tal patiënten neemt geleidelijk toe. De belangrijkste oorzaak is dat sinds vorig jaar ook het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) vrijwel alle patiënten, die moeten worden gedotterd, doorstuurt naar Terneuzen. Er zijn goede afspraken gemaakt over de voorbereiding en de na zorg van de ingreep. De cardiolo gen van beide ziekenhuisorganisa ties praten momenteel ook over het afstemmen van eenzelfde be handeling van patiënten met een hartinfarct. Er worden afspraken over de werkwijze gemaakt. In het centrum wordt al geruime tijd gedotterd via de pols. De pa tiënt is daardoor sneller ter been. CADZAND-BAD - Het fietspad hal verwege de duinen aan de Vla mingpolderweg bij Cadzand-Bad verdwijnt. In het pad zitten veel hobbels en bobbels. Wortels van duindoorns drukken het wegdek op. Dat is ge vaarlijk, en onderhoud is duur, laat het Sluise college weten aan de gemeenteraad: 3000 euro per jaar voor één kilometer fietspad. Een volledige reconstructie kost 70.000 euro, hebben B en W laten berekenen. Die vinden dat te kost baar, zeker omdat fietsers ter plek ke óók over de weg of bovenlangs de duinen kunnen fietsen. Het pad verdwijnt daarom onder een laag zand. Dat kost eenmalig 20.000 euro. VOGELWAARDE - Het is volle bak zaterdagavond in café 't Karrewiel in Vogelwaarde. Gino Buysrogge en zijn Bulldoze Band treden op. Het is dubbel feest. Eén jaar gele den nam Mar jon van Trappen uit Axel het café over. En ze vierde za terdag haar vijftigste verjaardag. „Ik liep al jaren rond met het idee een café te beginnen", vertelt ze. „Wilde ik die droom waarmaken, dan moest ik het - vanwege mijn leeftijd - snel doen, vond ik, en 't allerliefst in mijn geboortedorp Vogelwaarde. Ik ken daar nog een veel mensen. En toen kwam een jaar geleden 't Karrewiel vrij. Het kon niet mooier." Een dorpscafé overnemen is niet niks, zeker niet in deze tijd waar in de horeca het lastig heeft. Mar- jon, die een afslankstudio in Axel had, lijkt er niet bij te hebben stil gestaan. „Voor mij was het zeker geen sprong in het diepe. Ik wilde het heel graag. En als ik iets doe, ga ik er ook voor. Ik ben graag on der de mensen, werk graag met mensen. En Vogelwaarde verdient gewoon een café!" Dat is gebleken. Met Mar jon als uitbaatster heeft het dorp 't Karre wiel weer in de armen gesloten. De vorige eigenaar liet het café runnen door personeel. Om acht uur 's avonds sloten ze vaak de boel al. Mar jon is van woensdag tot en met zondag open, en in het seizoen vanaf 1 mei ook op dins dag; op alle openingsdagen in het seizoen vanaf 11.00 uur 'tot en met de laatste gast'. Als verenigin gen een vergadering of iets an ders willen houden, zijn ze altijd welkom. Met carnaval mogen de groepen er zich verkleden. Mar- jon: „Je moet er als café altijd zijn voor het dorp." Marjon had één gelukje in het eer ste jaar, het WK voetbal waarin Oranje ook nog langer meedeed dan iedereen dacht. „Je moet er wel wat voor doen, hoor", merkt ze direct op. „Ik heb er speciaal een beamer voor gekocht en een groot scherm. Het was gelukkig een succes, jong en oud kwam in het café kijken." Volgens Marjon is het vooral ge lukt 't Karrewiel opnieuw op de kaart te zetten door ouderwets gastvrij te zijn en een goede prijs- kwaliteit-verhouding. Zo staat de ze week een steak met frietjes en salade op het menu a 14,95 euro. Marjon heeft doelbewust ook een ruime bierkaart, met zestig ver schillende bieren. Dat trekt klan ten, van camping De Vogel in Hengstdijk en uit omliggende dor pen. „Zelfs tot uit Clinge komen mensen op de fiets hierheen", weet Marjon. „En ik heb nog zo veel in petto, een 'leuke bierkaart' met hapjes, en ik wil tapas gaan serveren. Ook aan een droom moet je blijven werken." Ik wilde het heel graag. En als ik iets doe, ga ik er voor. Vogelwaarde ver dient ook een café Maar volgens wethouder Cees Liefting (sociale zaken, jeugd) is moeilijk aan te geven hoeveel ba nen de financiële injectie ople vert. Vorig jaar werden 214 Zeeuws-Vlaamse jongeren naar werk begeleid. Dat gebeurde in sa menwerking met de buurgemeen ten Sluis en Hulst. Dankzij de Europese subsidie kan het jongerenloket in de regio wor den gehandhaafd. Bovendien wor den voor werkzoekende jongeren jobhunters en jongerencoaches in gezet. Liefting zegt, in antwoord op vra gen van CDA-raadslid Jos van Ginniken, dat het WerkService- Punt Zeeuws-Vlaanderen vacatu res werft. Er wordt ook gericht sa mengewerkt met Zeeland@work (Randstad) om jongeren via tijde lijke werk 'duurzaam' te laten in stromen. Er worden ook samen met bedrijven scholingsprojecten en doemiddagen gehouden en er zijn informatiebijeenkomsten. Het college zoekt die verklaring in het buitenland. Het grootste ge deelte van het voor de gezond heid schadelijke fijnstof dat in Ne derland neerslaat, komt van over de grens. In Philippine staat een meetstation dat deel uitmaakt van het landelijk netwerk van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). De mate van verontreiniging die daar wordt gemeten, komt overeen met de waarden in Nieuwdorp. GS concluderen dat het laatstge noemde station derhalve geen meerwaarde biedt en willen het daarom sluiten. Het RIVM deelt die opvatting. Omdat Nieuwdorp niet tot het landelijk netwerk hoort en dus 'extra' is, komen de meet- en on derhoudskosten voor rekening van de provincie. Om het station in de lucht te hou den, moet bovendien 60.000 tot 100.000 euro worden gestoken in de behuizing. Het meetpunt werd in 2009 inge richt na toenemende onrust on der bewoners in het Sloegebied over de uitstoot van Thermphos en de luchtkwaliteit. De provin cie heeft overlegd met de dorps raad van Nieuwdorp over het voornemen te stoppen met de meetactiviteiten. De dorpsraad wilde daar aanvan kelijk niet van weten, in verband met de lopende sanering op het terrein van de fosforfabriek. Vol gens GS wordt de uitstoot die daarmee gepaard gaat, direct bij de verwerkingsinstallatie in de ga ten gehouden. -V INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING I MELDKAMER PAC I ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service Erkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl Een cardioloog van ZorgSaam dottert een patiënt, foto ZorgSaam 'Het was altijd mijn droom' door Harmen van der Werf Marjon van Trappen runt sinds een jaar café 't Karrewiel, onder anderen ge holpen door haar vriend Marc van Calster. Marjon van Trappen door Marcel Modde door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Europees Sociaal Fonds (ESF) heeft Zeeland 2,1 mil joen euro subsidie verstrekt voor bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Terneuzen krijgt daarvan 380.000 euro. NIEUWDORP - De sluiting van fosfor- fabriek Thermphos heeft geen in vloed op de concentratie fijnstof in de lucht rond Nieuwdorp. Volgens Gedeputeerde Staten is die hoe veelheid al vijfjaar onveranderd, ook na het stilleggen van de fosfor- ovens. Luchtkwaliteit tijdens sane ringsoperatie Thermphos wordt volgens provincie di rect aan de bron gemeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63