Aangifte na antisemitische spreekkoren Utrecht-Ajax Platform om stroom te maken met eb en vloed 24 maanden 50% korting 400MB DATA nim iSOdB IN HET NIEUWS 5 'Wedstrijden eerder stilleggen' P/MND Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc Twee dagen na de spreekkoren stelt FC Utrecht de anti-Joodse leuzen tijdens de wedstrijd van Eerste Paasdag niet te hebben ge hoord. Vandaar ook dat er ge woon werd doorgespeeld. FC Utrecht biedt excuses aan. De club doet onderzoek naar ie dereen die heeft meegeroepen en in het bijzonder naar degenen die beelden ervan op internet hebben gezet. Hen wacht een stadionver bod. „We nemen als FC Utrecht afstand van deze vreselijke spreek koren", zegt directeur Wilco van Schaik. „Tijdens de wedstrijd heb ben wij, evenals de KNVB, het Openbaar Ministerie en de politie de bewuste tekst van dit liedje niet gehoord. Anders was er actie ondernomen." Ook de scheids rechters verklaarden na afloop niks gehoord te hebben. Voor Hans Knoop van de stich ting Bestrijding Antisemitisme Nederland is het Utrechtse mea culpa niet genoeg. Daarom deed hij aangifte. „Dat wat er is geroe pen, is minder grievend dan de wijze waarop Utrecht reageert. Van bestuurders en andere betrok kenen mag, anders dan van de rad draaiers die zulke domme kwet sende dingen roepen, een fatsoen lijk niveau worden verwacht. Wir haben es nicht gewusst uit de tijd van de Jodenvervolging is veran derd in Wir haben es nicht gehort." Knoop: „Als er bij een voorstel ling in Carré tien of twintig be zoekers anti-homoleuzen roepen, verwacht je toch op zijn minst dat de theaterdirectie de voorstel ling stopzet. Een voetbalstadion is geen vrijplaats waar zomaar alles moet mogen. Het bestaat niet dat de stewards op de Bunnikside niets hebben gehoord. Zij hadden de clubleiding in moeten lichten. Mijn indruk is dat de doorgang DEN HAAG - Minister Ard van der Steur (Justitie, WD) dringt er bij de KNVB op aan voetbalwedstrij den eerder stil te leggen als er kwetsende spreekkoren klinken. De PvdA, Christenunie en de SGP in de Tweede Kamer vroegen hem gisteren om uitleg naar aan leiding van de spreekkoren tij dens FC Urecht-Ajax. Hij kwalifi ceerde de anti-Joodse spreekko ren als 'onsmakelijk'. „De schuldi gen moeten stevig worden aange pakt." Volgens de minister is er zondag door alle betrokkenen te laat gehandeld. In de Kamer bena drukte hij dat daar ook al een pro tocol voor bestaat. van een voetbalwedstrijd voor al le betrokken partijen zó belang rijk is, dat zij zich Oost-Indisch doof hebben gehouden." De KNVB keurt de spreekkoren af en wacht het onderzoek van de openbaar aanklager af. Die heeft de beschikking over de beelden, maar de hamvraag gaat zijn of er extra ondersteunend bewijs is om FC Utrecht aan te pakken. De wedstrijd over laten spelen, zoals de Federatie Joods Nederland eist, ligt volgens de voetbalbond niet in de lijn van de verwachting. Diverse Utrechtsupporters verkla ren dat er inmiddels namen ge noemd zijn van fans die het be wuste filmpje op internet hebben geplaatst. Zij stellen dat FC Utrecht al langer in zijn maag zit met een groepje tieners dat ver baal over de schreef gaat. De Utrechtdirectie zegt dat zij waar schijnlijk niet eens beseffen wat ze precies roepen. Dat wordt onderschreven door Hans van de Sande, emeritus hoogleraar massapsychologie aan de Universiteit Groningen. Hij doet al sinds 1985 onderzoek naar voetbalvandalisme. „Ze beseffen niet dat hun teksten voor anderen akelig en bedreigend zijn. Het zijn meestal jongeren die iets wil len betekenen, maar daar de capa citeiten niet voor hebben. Dus zoeken ze een manier om te shockeren. Of het nou om spreek koren of het gooien van bananen gaat. Alle heisa die er vervolgens ontstaat omdat ze samen lol trap pen, vinden ze prachtig. Met beel den op internet en stukjes in de krant als hun trofee." DEN HELDER - In Den Helder wordt morgen 's werelds eerste drijvende getijdenplatform voor het opwekken van energie te wa ter gelaten. Het ongeveer 24 me ter lange object heeft onder water een grote turbine hangen. Die ge nereert elektriciteit uit de water stroming bij eb en vloed. Het gaat om een project van meer dere bedrijven, waaronder Blue water, Damen en Van Oord. Zij gaan het platform komende tijd uitgebreid testen in het Marsdiep, tussen Den Helder en Texel. Het platform moet ongeveer twee honderd huishoudens van stroom kunnen voorzien. Het is echter vooral bedoeld voor de export naar de Filipijnen, Indonesië en ei landen in de Grote Oceaan. Nu wordt stroom op veel kleine ei landjes in die regio vaak opge wekt met een dieselgenerator. Dat is duur en vervuilend. Ontwerper Bluewater is al sinds 2009 bezig met de ontwikkeling van drijvende getijdenplatforms. De romp, de ankers, de turbine en de kabel naar land zijn op di verse werven in Nederland ge maakt. De totale investering be draagt tot nu toe zeker 2,5 miljoen euro. De platforms worden straks te koop aangeboden voor ruwweg 1 miljoen euro per stuk. WIE John Cantlie (44) uit Groot-Brittannië ONTVOERD 22 november 2012 in Syrië LAATSTE LEVENSTEKEN 9 februari 2015 Deze Britse oorlogsfotograaf is te gelijk ontvoerd met James Foley, de Amerikaan die als eerste wes terse gijzelaar voor het oog van een videocamera werd onthoofd. Dat John Cantlie waarschijnlijk nog wél leeft, komt doordat hij IS actief helpt bij het maken van pro- pagandafilmpjes. In deze filmpjes doet hij - fris gewassen en gescho ren en in westerse kleren - ver slag vanuit steden in Syrië en Irak. De familie van John Cantlie gaat er vanuit dat hij onder druk wordt gezet om de video's te pre senteren. Zijn laatste filmpje ver scheen in februari dit jaar. WIE Johan Gustafsson uit Zweden (links) en Stephen Malcolm uit Zuid-Afrika ONTVOERD 25 november 2011 in Mali LAATSTE LEVENSTEKEN 16 september 2013 Sjaak Rijke is vrij. Maar van deze twee toeristen, die tegelijk met de Nederlander werden ontvoerd, is al lang niets meer vernomen. Gustafsson en Malcolm zaten eind 2011 samen met Rijke op het terras van een hotel in de Maline- se stad Timboektoe. Een Duitse toerist werd tijdens de kidnap doodgeschoten. De drie gijzelaars zijn de afgelopen jaren waar schijnlijk op verschillende loca ties ondergebracht. In een video boodschap, die eind 2013 op inter net verscheen, zei Gustafsson zijn familie 'erg te missen'. Exclusief voor de lezers van deze krant 10 a nci. iPhone 5c t.w.v. 0399,- Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! WOENSDAG 8 APRIL 2015 door Ard Schouten UTRECHT - De antisemitische spreekkoren die zondag tijdens de voetbalwedstrijd FC Utrecht-Ajax te horen waren, krijgen een juri disch staartje. Het Openbaar Minis terie start een strafrechtelijk onder zoek. Joodse organisaties hebben aangifte gedaan tegen de Utrecht se clubleiding wegens 'medeplich tigheid aan het verspreiden van an tisemitische teksten'. Kaarten Telefoon Muziek dinsdag 2 j Berichten Agenda Foto's Camera Notities Herinneringen Aandelen Game Center Kiosk iTunes Store App Store Passbook Kompas Instellingen Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (S0,45 per gesprek, ma t/mvrvan 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen £30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 15-04-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5