'De markt voor antiek is helemaal veranderd' Huizen Brouwerseiland zijn nu al zeer in trek SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Knutselmiddag voor kinderen Vakantiebijbelclub Zierik- zee houdt vandaag van 14.00 tot 16.00 uur een knutsel middag voor kinderen van de groepen 1,2 en 3. Het thema is 'feest". De knut selmiddag wordt gehouden in gebouw het Kerkplein van de Christelijke Gerefor meerde Kerk aan de Zeven- getijstraat in Zierikzee. De toegang is gratis. Dorpsraad komt bijeen in De Schutse De Dorpsraad Burgh-Haam- stede houdt vandaag haar openbare vergadering in dorpshuis de Schutse. Op de agenda staat de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Wim de Vrieze geeft uitleg over de gedenksteen voor slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Zie ook: www.dorpsraad- burghhaamstede.nl Baggerdominee geeft presentatie Stefan Francke vertelt don derdag in de Hofpleinkerk in Middelburg over zijn werk als baggerdominee. Hij reist voor de Stichting Pastoraat Werkers Overzee naar bagger- en offshore- projecten over de hele we reld. De presentatie begint om 19.30 uur, koffie vanaf 19.15 uur. Zie ook www.water- bouwpastor.nl. „Tot in de jaren tachtig zag je dat nog wel. Toen betaalde je 500 gul den voor een koperen ketel. Die zelfde ketel ligt nu in een doos met andere spullen voor vijf euro op de rommelmarkt." De Visser bedoelt maar te zeggen dat de markt voor antiek op zijn kop is gezet. „Er is nog wel vraag, maar het aanbod is enorm. De vei lingen worden ook steeds groter. Daarom gaan de prijzen naar be neden. Maar..., er zijn nog steeds verzamelaars en topstukken brengen nog steeds een topprijs op." Was het vroeger chic om je huis vol antiek te zetten, nu is het gaaf als je één mooi stuk antiek plaatst in een verder strak ingerichte ka mer. De Visser: „Ja, dat gebeurt zeker. En het is ook zo dat programma's als Tussen Kunst Kitsch en Cash op Zolder van invloed zijn." Maar volgens De Visser zit het dieper. „De markt is wezenlijk veran derd. In Azië zit nog geld. Daar om focussen wij op Chinees por selein. We brengen als het ware de VOC-spullen weer die kant op. En we verkopen schilderijen uit voormalig Nederlands Indië. De toppers doen tonnen." Internet heeft de markt internatio- naler gemaakt, concludeert de vei lingmeester. „Vroeger had je je klanten in een straal van honderd kilometer rond je zaak. Nu zoek je het in heel Europa en ver daar bui ten, anders red je het niet. Je ziet ook de raarste dingen. Hollandse meesters in Thailand of contai ners vol Friese staartklokken op weg naar Kaapstad." Een jonge antiekhandelaar, zoals Frank Douw, is bijzonder, vindt De Visser: „Maar niet uniek, hoor. Bij ons werkt Robin Peters. Die is nu 27, maar hij was 21 toen hij be gon. Hij is ook gelijk gaan veilen. Hij kreeg het vak, trouwens net als Frank Douw, met de paplepel ingegoten." Brouwerseiland bij de Middel- plaathaven op de Brouwersdam wordt een luxe resort waar vakan tiewoningen, hotel en een jachtha ven komen op opgespoten eiland jes. Het plan richt zich op de rijke Nederlander. Een markt van zo'n 150.000 Nederlanders, legt Zeelen- berg uit. „Die gaan nu naar het buitenland, maar die moeten we in Nederland zien te houden." Economisch gezien is de aanleg van Brouwerseiland van groot be lang voor de regio, zegt Zeelen- berg. „Hier zitten heel veel banen aan vast. Je zal zien dat dit in de omliggende dorpen veel effect heeft. Dat hebben we destijds ook gezien bij de ontwikkeling van Port Zélande." Zeelenberg heeft de afgelopen pe riode veel met potentiële kopers gesproken. „En daar leer je van wat er verlangd wordt", zegt hij. Dat heeft geresulteerd in minder ligplaatsen voor boten en minder huizen. We zijn van 600 huizen teruggegaan naar 390 en van de 800 ligplaatsen naar 400 om een kwaliteitsslag te maken." Daarmee wordt het plan minder massaal. „We blijven binnen het haventje Middelplaat. Bezwaren die je zo links en rechts hoort be rusten dan ook op misverstanden. We tasten de natuur niet aan en surfers denken hun baai kwijt te raken, maar dat is niet zo." Zeelenberg zegt dat uit een wind- onderzoek is gebleken dat het plan geen invloed heeft op de wind in de surfplas. „Maar er wordt nog een tweede onderzoek gedaan nu we veel minder gaan bouwen. We nodigen de surfers uit mee te kijken en mee te stu ren." Hij bestrijdt dat de surfers ruimte kwijt raken. „De stranden blijven openbaar. Ze krijgen zelfs betere plekken en ook het verlies aan parkeerplaatsen wordt gecom penseerd." Op de klacht van sur fers dat er bij de compensatie al leen rekening gehouden is met au to's en niet met de meer ruimte vretende auto-caravancombina- ties of campers zegt Zeelenberg dat daar dan nog eens naar geke ken moet worden. Hij heeft gister avond met de surfers gesproken over de misverstanden. De gemeenteraad praat volgende week maandag over Brouwersei land. Dan staat het beeldkwali teitsplan op de agenda. WOENSDAG 8 APRIL 2015 De Zierikzeese antiekhandelaar Frank Douw laat een koperen chocoladeketel uit 1900 zien. foto Marieke Mandemaker ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE MIDDELBURG MIDDELBURG - Een huis vol antiek. Waar zie je het nog? Directeur René de Visser van het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg weet ook dat zoiets zeldzaam is geworden. MARKT Aardappelen (droog uit de schuur, 40 mm opw.) Frites geschikt: 3,00 - 6,00; Export: geen notering i.v.m. te weinig transacties Opm: handel betrokken bij exportnotering Uien (droog uit schuurZaaiuien, 30% grof: 8,00 - 9,00; 60% grof: 9,00 - 10,00. Granen Maaltarwe: 167,00; Voertarwe: 163,00; Voergerst: geen handel; Blauwmaan- zaad: geen transacties; Karwijzaad: geen trans acties Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag Hooi, stro (per ton) Weidehooi: 80,00 - 100,00; Engels raaigras: 100,00 - 120,00; Tar- westro, gr. pakken uit schuur: 80,00 - 100,00. door Melita Lanting scharendijke - De belangstelling voor een woning op Brouwersei land op de Brouwersdam is groot. Het plan ligt nog op de tekentafel - de gemeenteraad moet het nog goedkeuren - maar de eerste 120 woningen zijn inmiddels gereser veerd. Van de 300 op resort Brou werseiland geplande wonin gen zijn er intussen al 120 gereserveerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50