In Laos zijn tijgervlees en berenjong te koop 4 IN HET NIEUWS BEVRIJDING SJAAK RIJKE Gijzelaars bouwen zandhuizen en wassen eindeloos T-shirts tegen de verveling van jarenlange opsluiting. WOERDEN - Dag na dag, steeds weer opnieuw, bouwde Sjaak Rij ke zijn huis na. Soms in zijn hoofd. Soms in het zand van de woestijn. In het klein uiteraard, met de materialen die hij vond. „Het was zijn manier om zich te kunnen concentreren op dat wat hem dierbaar was", zegt Grégoire de Saint-Quentin, de comman dant van de Franse elitetroepen die Sjaak Rijke na 3,5 jaar uit de handen van zijn ontvoerders in Mali bevrijdden. Het was de manier van Rijke om zich te verzetten tegen de groot ste vijand van de gijzelaar, na het gevaar: verveling. Het blijkt uit de vele interviews die voormalige ontvoerden hebben gegeven na hun bevrijding: hoe zorg je dat je niet bezwijkt aan de ledigheid in al die honderden dagen, die dui zenden uren dat je vastzit? Soms in een groep, vaak alleen. Soms met redelijk wat bewegingsvrij heid, soms opgesloten in een don ker hok. „De verveling deed in eerste in stantie ongelooflijk veel pijn", ver telde de Amerikaan Tom Howes in een interview na zijn bevrij ding. Howes werd in 2003 ont voerd door Farc-rebellen in Co lombia, samen met twee andere Amerikanen en enkele Colombia- nen. Ze werden ruim vijfjaar la ter door commando's bevrijd uit de jungle. „Na verloop van tijd leerde ik het trucje: eerst uren plannen hoe ik mijn T-shirt schoon zou maken, daarna het urenlang uitvoeren en het tenslot te nog een keer doen. Om mijn geest bezig te houden." Daarnaast speelden ze onderling honderden uren schaak. „Tijdens het schaken waren we mentaal geen gevangenen." Het is belangrijk 'om houvast in jezelf te vinden', vertelt psycho loog Fred Sterk. Hij is de co-au- teur van het zelfhulpboek Deukje Sterk. „Het is confronterend dat je leven opeens stil wordt gezet. Je wordt geconfronteerd met jezelf, je emoties en je angsten. Je zult mentaal sterk moeten zijn en hou vast vinden in je fantasie, creativi teit en herinneringen. Dat kan bij voorbeeld door te mediteren." Voor wie er niet in slaagt zichzelf Je moet houvast vinden in je fantasie, creativiteit en herinneringen bij elkaar te houden, dreigt een de pressie of een psychose. „Uiteinde lijk zou je zelfs de hand aan jezelf kunnen slaan." Ook Arjan Erkel, die vanaf augus tus 2002 twintig maanden werd vastgehouden door moslimrebel len in de Russische deelrepubliek Dagestan, moest een manier vin den om de verveling te lijf te gaan. De oud-medewerker van Artsen zonder grenzen had het voordeel dat hij boeken mocht le zen. 'Ik probeer elk boek te lezen alsof het de eerste keer is dat ik het onder ogen krijg', schrijft hij in zijn biografie Ontvoerd: 607 da gen tussen leven en dood. „Ik maak er een soort spelletje van de woor den aan het eind van de zin te ra den. Naast het leven fantaseer ik veel over mijn ontsnapping en over mijn plan mijn huurhuis te kopen en op te knappen. De verve ling heb ik inmiddels min of meer geaccepteerd. Ik speel back gammon en af en toe dam ik met de bewakers." Toen Sjaak Rijke gisteren in Bama ko, de hoofdstad van Mali, aan kwam riep hij 'vrijheid!' bij het verlaten van het vliegtuig. Maar het zal nog wel even duren voor dat de echte vrijheid terug is in zijn hoofd. Psycholoog Sterk: „Het verwerken kan nog een paar jaar duren. Je moet los komen van dit verhaal, een nieuwe betekenis in je leven zoeken. Want deze er varing was traumatisch." WIE Ewold Horn (54) uit Termun- ten (Gr.) ONTVOERD 1 februari 2012 op de Filipijnen LAATSTE LEVENSTEKEN 6 december 2014 Hij was 'lekker aan het rondkij ken naar vogels'. Dat zei de vrouw van Ewold Horn, kort nadat de Ne derlander in 2012 werd ontvoerd door terreurgroep Abu Sayyaf Samen met zijn Zwitserse vriend Lorenzo Vinciguerra was Horn op de Filipijnen om vogels te spot ten. In december vorig jaar wist de Zwitserse natuurfotograaf te ontsnappen, nadat het Filipijnse leger het kamp van Abu Sayyaf aanviel. De Zwitser schreeuwde naar Horn dat hij ook moest vluchten, maar daarvoor had de Nederlander onvoldoende kracht. Hij zou te zwak en te ziek zijn. WIE Warren Weinstein (73) uit Amerika ONTVOERD 13 augustus 2011 in Lahore, Pakistan LAATSTE LEVENSTEKEN 26 december 2013 In een dertien minuten durende videoboodschap zegt Warren Weinstein zich 'volledig in de steek gelaten en vergeten te voe len'. Dat was zijn laatste levenste ken, eind 2013. De Amerikaanse ontwikkelingswerker werd twee jaar eerder uit zijn huis in Lahore ontvoerd. Hij werkte voor een Amerikaans bedrijf dat Pakistaan se bedrijven adviseert. Al-Qaeda zegt dat Weinstein wordt vrijgela ten als Amerika stopt met dro- ne-aanvallen in Afghanistan, Paki stan, Somalië en Jemen. De Ameri kanen willen niet onderhandelen met de ontvoerders. Dat leert een nieuw rapport van de Environmental Investigation Agency (EIA), een internationaal opererende milieu-organisatie. De EIA deed het afgelopen jaar undercover onderzoek in de Gol den Triangle Special Economie Zo ne, een door Chinese onderne mers gebouwde casinostad in het noordwesten van Laos. Deze 3.000 hectare grote stad, die voor al Chinese toeristen trekt, blijkt een illegaal speelveld te zijn voor de handel in onder meer tijgerbot- ten, luipaardhuiden en ivoor. Het beschikt zelfs over een kweek- boerderij waar beren en tijgers worden gefokt. Van handhaving van regels is vol gens de EIA geen sprake. Schokkend zijn de ontdekkingen die het onderzoeksteam deed in de restaurants in het vakantie oord. Zo staat bij het restaurant God of Fortune onder meer het vlees van schildpadden, slangen en de met uitsterven bedreigde schubdieren op het menu. In kooien buiten het restaurant trof EIA een levende python en een berenjong aan. Beide waren op verzoek beschikbaar ter consump tie, aldus de onderzoekers. „Een onverdraaglijke veronachtza ming van internationale wetten", zegt Debbie Banks, hoofd van de EIA tijgercampagne. In een op video vastgelegde reac tie verklaart een van de opzich ters van de kweekboerderij de ille gale praktijken als een 'weg naar de welvaart'. De man, die anoniem blijft, spreekt de ambitie uit om in de toekomst meer dan duizend tij gers in zijn bezit te hebben. Niet om het bedreigde dier tegen uit sterven te beschermen, maar voor de slacht en om de botten te ge bruiken voor het brouwen van wijn. „Het is hier heel gemakke lijk zakendoen", aldus de opzich ter. Illegale handel in beschermde diersoorten is niet nieuw in Laos. Het land kent een zwakke rechts handhaving en is dankzij haar strategische ligging tussen China, Thailand en Vietnam een geliefde doorvoerplaats voor smokkel waar. Laotianen geloven vaak dat onderdelen van wilde dieren een helende werking hebben en in al lerlei obscure medicijnen te ver werken zijn. Gij zeiaar vecht tegen de verveling door Cyril Rosman en Peter Winterman Fred Sterk, psycholoog door onze correspondent Ate Hoekstra PHNOM PENH - Gebakken tijger vlees, wijn gemaakt van tijgerbot- ten, een levend berenjong dat op verzoek wordt geslacht. Het zijn slechts enkele van de zaken die in een vakantieoord in Laos eenvou dig te verkrijgen zijn. Laotianen geloven dat delen van wilde dieren perfecte ingrediënten zijn voor traditionele medicijnen Sjaak Rijke met de Malinese minis ter Konate. Rijke 'schreeuwde van vreugde' toen hij later werd herenigd met zijn vrouw. Ze nemen even tijd voor elkaar voor ze naar huis gaan. foto Habibou Kouyate/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4