Eind jaren vijftig op de Mulo in Zierikzee Kiek noe! Extra borden tegen gevaar van Verklikkerplaat 66 Dat theekistje dat ik verkocht, staat nu in Amsterdam voor vier keer dat bedrag te koop 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ANTIEK EN CURIOSA ^k ^k Zierikzeeënaar Frank Douw is met zijn 21 jaar wellicht de jongste antiekhandelaar van het land. Fietspad bij Cadzand maakt plaats voor zand '<S- Klassenfoto 's van Schouwen -Ditiveland www.pzc. ni/kicknoe Wie de foto destijds heeft ge maakt is Goemans niet bekend, maar hij weet wel grotendeels wie er allemaal op de schoolfoto uit 1958 staan. Op de bovenste rij v.l.n.r: Ina Dale bout, Ina Jumelet, Lenie van der Slikke, Annemarie Primus, Diny Hart, Jans de Ronde, Joke Kik, Marjan Manni. Op de vierde rij v.l.n.r: Corrie Koopman, Nellie Hanse, Lenie de Jonge, Riet van Dongen, Joke de Feijter, Connie Annaart, Elma Ha- ge, Lia Smalheer, Hannie Heij- boer, Dineke Padmos, Adrie Wan del. Derde rij v.l.n.r: Jenny de Keizer, Mattie van Langeraad, Nelleke Berman, Riet van der Valk, Bram de Bil, Willem Giljamse, Jaap van den Berge, Peter Vermeulen, Kees van de Klooster, Hinda van der Laan. Tweede rij v.l.n.r: Hans van der Maas, Cor van Westen, Fred Kosten, Kees de Looze, ...Dane André van der Schelde, Daan van der Wekken, Wolfert Jumelet, Jos Quaak. Onderste rij v.l.n.r: Chris de Bral, Harrie Krips, Hans Lugt, Johan Goemans, Jan Klompe, Ma- rius Beverloo. Helemaal links zit leraar Herman Asma ZIERIKZEE - Rococo vind hij een mooie stijl 'met al die versiersels' en als het over spullen gaat, valt hij op groot en klein zilver. „En dan vooral Hollands zilver: peper muntdoosjes en tabaksdoosjes." Frank Douw uit Zierikzee is 21 jaar en gek op antiek. Nu is het nog zijn hobby, maar hij ver wacht er heel snel zijn beroep van te maken. „Anderhalve maand ge leden heb ik een pandje gekocht in de Korte Sint Janstraat. De vloer ligt er in en we zijn nu be zig met de etalage. Zo gauw als het klaar is, ga ik beginnen. De zaak krijgt de naam Frantique. Ik had gehoopt in juni, maar dat wordt misschien oktober of nog later. In het seizoen zal ik het moeten hebben van toeristen en mijn vaste klanten. In de winter verwacht ik vooral op internet te verkopen." Douw gaat ook op cursus om een erkend diploma te halen. Dat lijkt belangrijker dan het is, vindt Douw: „Je leert dit vak toch voor al in de praktijk en door er veel over te lezen." Een theedoosje, was zo'n praktijklesje voor Douw. „Ik heb het op Marktplaats ver kocht. Het is een keer of vijf door verkocht en nu staat het aan de Spiegelgracht in Amsterdam voor dik het viervoudige. Zo'n kistje wordt niet vaak aangeboden, dus je hebt weinig vergelijk. Dat geeft handelaren de kans de prijs op te drijven. Ach, thee was ooit duur der dan goud", troost de jonge on dernemer zichzelf. Na het voortgezet onderwijs volg de Douw het mbo sociaal en cul tureel werk. „Door alle bezuini- ANTIEK EN ANTIQUAIRS gingen was daar moeilijk werk in te vinden. Ik heb ook nog een tijd je hbo vastgoed en makelaardij ge daan. Maar daar ben ik mee ge stopt en heb mijn oude hobby an tiek opgepakt." Die hobby heeft Douw van zijn opa Kees. „Met hem ging ik naar Utrecht om antiek in te kopen. Hij werkte bij installatiebedrijf Steutel. Toen hij aan één oog blind werd, is hij antiek gaan ver zamelen. Hij bracht mij op het idee munten te verzamelen. Daar is het mee begonnen." Een 21-jarige die handelt in tabak spotten, zilverwerk en porselein, heeft die wel vrienden? „Zeker. Eentje ervan is rapper Mastah D. Hij is bezig met zijn eigen kle dinglijn. De meeste van mijn vrienden zijn ook wat volwasse- ner ingesteld. Interesse in antiek hebben ze niet. Ze vinden het wel leuk dat ik iets heb waar ik mijn brood mee kan verdienen en dat ik graag doe." Douw begrijpt ei genlijk niet dat jongeren niet van antiek houden: „Het is handge maakt, heeft karakter en laat zich goed combineren met moderne meubels." Kort geleden haalde de redding boot van Ouddorp twee personen van de plaat nadat zij ingesloten waren door het opkomende wa ter. Een echtpaar met een klein hondje kon met geen mogelijheid meer terugkeren naar het strand. „Twee opstappers van ons zijn toen het water in gegaan om de mensen naar de reddingboot te brengen", zegt John Brökling van de KNRM. Onlangs werd de KNRM weer ge alarmeerd omdat er weer twee personen in de problemen waren gekomen op de plaat. „Toen wij aankwamen waren ze inmiddels naar het strand gezwommen." In deze tijd van het jaar met zeer koud zeewater een hachelijke on derneming. Toen de melding voor deze twee mensen binnen kwam bij de KNRM stonden ze al tot hun middel in het water. „Le vensbedreigend", zegt Brökling. De Verklikkerplaat ligt vlak voor een populair strand in zee. Achter het strand liggen verschillende campings, waaronder de druk be zochte campings Duinhoeve, De Brem en Julianahoeve. „Ze lopen de plaat op en draaien op een gegeven moment om en zien dan dat de weg terug is afge sneden door het water", zegt Brökling. „Mensen zeggen dan wel tegen ons hoe iemand zo stom kan zijn, maar het water komt er erg snel; binnen vijftien minuten." Het probleem is dan dat de mensen niet meer terug kunnen lopen. De geul tussen de zandplaat en het strand is erg diep. Bovendien staat er een stevi ge stroming. De twee bijna-ongevallen van de afgelopen weken staan niet op zichzelf. Een jaar eerder kwam een groep van twintg personen in de problemen en in 2013 raakte een Duitse toeriste onderkoeld na dat ze werd ingesloten door het water. De problemen doen zich vooral voor buiten het hoogsei zoen, als de reddingsbrigade niet actief is. Mensen zien de waar schuwingsborden niet of negeren ze. De gemeente vraagt ook cam- pinhouders te waarschuwen. CADZAND-BAD - Het fietspad hal verwege de duinen aan de Vla mingpolderweg bij Cadzand-Bad verdwijnt. In het pad zitten veel hobbels. Wortels van duindoorns drukken het wegdek op. Dat is ge vaarlijk en onderhoud is duur, meldt het Sluise college aan de ge meenteraad: 3000 euro per jaar voor één kilometer fietspad. Een reconstructie kost 70.000 euro, lie ten B en W berekenen. Die vin den dat te kostbaar, zeker omdat fietsers óók over de weg of boven- langs de duinen kunnen fietsen. Het pad verdwijnt daarom onder een laag zand. Dat kost eenmalig 20.000 euro. INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE I CAMERABEWAKING I MELDKAMER PAC I ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service Erkend BORG Beveiligingsbedrijf erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl J ongeman handelt in oude zaken door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Daar zijn ze weer: de trappen van de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Kieknoe-lezer Johan Goe- mans uit Zonnemaire stuurde deze fraaie opname naar Kieknoe. De leerlingen van klas 1b van de open bare Mulo - schooljaar 1958/1959 - poseren er voor de schoolfoto- graaf. Meer schoolfoto's www.pzc.nl/kieknoe door Ton van den Nouweland Frank Douw, antiekhandelaar Kunst- of gebruiksvoorwerpen van honderd jaar of ouder en die hand gemaakt zijn, noemen we antiek. Jongere voorwerpen die ten min ste vijftig jaar oud zijn en die ma chinaal gemaakt mogen zijn, he ten curiosa of vintage. Zierikzeeënaar Frank Douw gaat straks in zijn winkel antiek en vin tage verkopen. Een antiquair moet over veel vak kennis beschikken. Hij of zij moet echt van vals kunnen onderschei den. Er is echter geen branchevereni ging van antiquairs. Een antiquair kan wel lid worden van de Nederlandse Vereniging van Kunsthandelaren die een ge dragscode hanteert. Klas 1 b van de openbare Mulo op de trappen voor de Nieuwe Kerk. foto collectie Johan Goemans door Melita Lanting RENESSE - Extra waarschuwingsbor den moeten voorkomen dat men sen in de val van hoog water lopen op het strand bij het Watergat in Renesse. De zandplaat Verklikker, die vlak voor de kust ligt, is met laag water verbonden met het strand, maar loopt onder bij hoog water. In de afgelopen drie jaar is de KNRM al minstens vier maal in actie gekomen omdat de situatie le vensbedreigend was. Ook de red dingsbrigade is meermalen in actie gekomen. Extra borden waarschuwen wandelaars tegen risico's van hoog water op Verklik kerplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49