'Schrik van het 'geblaas' van de boten' Nieuwe raadkaart Ringwalburgen op Walcheren BUITEN 7 Prien Daniëlse van de Velde uit Kloe tinge is tachtig jaar geleden geboren aan de Westhavendijk in Wilhelmi- nadorp, een paar huizen van de voor malige burgemeesterswoning vandaan. Ze bewaart veel herinneringen aan de Westha vendijk. „Vroeger mochten we schaatsen op de vijver achter de burgemeesterswoning. En de boten 'blaasden' verschrikkelijk hard omdat dan de burg omhoog moest. Als klein meisje ben ik er altijd van geschrok ken." H. Minnaar uit Heinkenszand vind het vreemd dat burgemeester Evers in Wil- helminadorp woonde aangezien het dorp onderdeel was van de gemeente Kattendij- ke. „Het zal wel te maken hebben met de in vloed van de maatschappij 'De Wilhelmina- polder'." Wilhelminadorp is de plek waar ook Peter Minderhoud geboren en getogen is. Sinds 2011 woont hij er weer. „De foto van de raadkaart moet genomen zijn vóór 1937. In dat jaar maakte namelijk de door een van de vroegere directeuren van de Ko ninklijke Maatschap 'De Wilhelminapol- der', G.J. van den Bosch jr., gebouwde direc teurswoning (links op de foto, voorbij de brug) plaats voor het huidige gebouw. Dat fungeerde nog tot 1993 als directeurswo ning. Omdat toenmalig directeur Duvekot er niet meer in wilde wonen, werd het huis verkocht aan particulieren. In de 'nieuwe' directeurswoning heb ik het grootste deel van mijn jeugd doorgebracht als zoon van Jan Minderhoud, die directeur van de Wil- helminapolder was van 1957 tot 1986. Rechts vooraan op de foto staat de (toenma lige) hervormde pastorie aan de Oosthaven- dijk. In het hoge pand aan de Westhaven dijk, links voor de brug, was in mijn jeugd de winkel gevestigd van L. de Pree, tevens bruggedraaier en raadslid van de toenmali ge gemeente Kattendijke." Bijna alle inzen ders hadden de juiste oplossing: de Westha vendijk in Wilhelminadorp. Het is 837 na Christus. De handels plaats villa Walichrum, tussen het huidige Domburg en Oostkapelle, wordt opgeschrikt door het geluid van hoorns dat komt aanwaaien op de wind. Uit de mist duiken lugubere houten kop pen, op die dreigend deinen op de golven. Noormannen! In de daaropvolgende strijd sneuvelt Eggihard, de graaf van Walcheren. Walichrum wordt geplunderd en met de grond gelijk gemaakt. Het zal uiteindelijk enkel in naam als eiland Walcheren blijven voortleven. In de negende eeuw worden de Zeeuwse kusten en het achterliggende land regelma tig geteisterd door invallen van Vikingtroe pen. Als bescherming werpt de lokale be volking grote ronde versterkingen op langs de kust en op strategische plaatsen in het binnenland, de zogenaamde ringwalbur gen. De grootste verrijst bij Domburg, de duinburg. Midden op het eiland, hoog op de kruising van twee kreekruggen, wordt een tweede burg gebouwd. Hieruit groeit later de stad Middelburg. Een derde, de Zuidburg, legt de basis voor het latere Sou burg. De ringwalburgen waren imposante bouw werken. Een brede, cirkelvormige gracht omsloot een groot binnenterrein. De klei uit de gracht vormde een brede wal, waar van de onderzijde versterkt was met plag gen. Waar nodig werd hij nog bijkomend voorzien van houten palissaden. In Dom burg was de gracht op sommige plaatsen wel 50 meter en de wal tot zelfs 19 meter breed. Vier smalle poorten aan elke zijde gaven toegang tot de burg. Vanaf elke poort liep een weg naar een centraal punt op het binnenterrein, waardoor de ruimte in vier gelijke delen verdeeld werd. Het wegdek was gemaakt van houten balken of planken en houten goten voerden overtol lig water langs de weg af naar de gracht. Toen de Vikingdreiging afnam trokken de burgen meer en meer mensen aan, die zich permanent binnen de wallen gingen vesti gen. Uit opgravingen blijkt dat de burgen in Souburg en Domburg aan het eind van de negende eeuw een gelijkaardig patroon vertoonden. In de omliggende bossen werd es en eik gekapt voor de bouw van eenvou dige rechthoekige boerderijen (15/16 meter lang en 6/6,5 meter breed). De wanden werden dicht gevlochten met wilgentenen en andere lokale houtsoorten, en vermoe delijk bestreken met mest als isolatie. Hier en daar werden plaggen gebruikt om de la gere muurdelen te verstevigen. De wonin gen beschikten over meerdere ruimtes, waartoe ook een klein stalgedeelte behoor de. Elke boerderij had bovendien een be scheiden erfje, dat met houten hekwerk was afgebakend. Een eeuw later was in Mid delburg al veel meer sprake van een stede lijk karakter. Woningen stonden hier strak tegen elkaar aan langs de weg. Binnenin de huizen waren meerdere ruimtes en er was ook een klein achterplaatsje. Mogelijk had den de huizen ook een verdieping. Vandaag de dag is op Walcheren enkel de ringwalburg van Oost-Souburg nog echt te bekijken. In 1994 werden de wal van de burg en een toegangspoort gerecon strueerd. Ook in Burgh-Haamstede is de ringwalburg fraai gereconstrueerd en te be zoeken. De ligging van de burg van Middel burg is nog duidelijk herkenbaar in het cir kelvormige stratenpatroon, maar de eens zo imposante ringwalburg van Domburg is nu volledig onder het duinzand en nieuwe bebouwing verdwenen. Bram Silkens veldarcheoloog Walcherse Archeologische Dienst WOENSDAG 8 APRIL 2015 De winnaars zijn: P.J. de Visser-Van Dalen uit Wil- helminadorp, Ron Schijf uit Arnemuiden en P.M. Daniëlse- van de Velde uit Kloetinge. is verdwenen Wilhelminadorp in het verleden. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Post bus 5046, 4380 KA Vlis- singen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47