Het zoute water mag volgend jaar Waterdunen binnen BUITEN 5 polder zomaar tegenkomen. Ze houden zich op veilige afstand, maar als je er op bedacht bent kun je ze op afstand toch regelmatig zien grazen. Al met al kun je gerust zeggen dat dit Schouwse akkergebied tot de top van Zeeuwse akkers behoort als het om natuur waarde gaat. Het Zeeuwse Landschap is hier, in nauwe samenwerking met een aantal plaat selijke agrariërs bezig om de akkervogelstand met gerichte maatregelen te ondersteunen. Daarbij is het nadrukkelijk niet de bedoeling om een reservaat te vestigen buiten de ecolo gische hoofdstructuur om. Het doel is juist om akkerbouw en natuur zodanig met elkaar in evenwicht te houden en te brengen dat bei de er goed vanaf komen. Een win-win situa tie dus. Dat vergt best heel wat van de boeren die aan het project deelnemen, maar gelukkig is er veel enthousiasme en goede wil. Het pro ject is alleen maar mogelijk door de positieve inzet van een aantal betrokken boeren. Het Zeeuwse Landschap doet op haar beurt haar best om de boeren die meedoen waar moge lijk met raad en daad en middelen te onder steunen. Een kwestie van 'natuurlijk even wicht' op het Zeeuwse platteland. Excursie voor PZC-lezers in Stolpweggebied In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en komst van een groot natuurgebied gaan er hand in hand. In deze laatste rubriek blikken we met projectleider Jeroen de Maat vooruit op wat er nog moet gebeuren. Zomer 2017. Zout water stroomt met het getij natuurgebied Water dunen in en uit. Vogels doen zich op de slikken en schorren tegoed aan lekkernijen. Fietsers en wandelaars doorkruisen het gebied. En recreatieonder nemer Molecaten is bezig met de inrich ting van het vakantiepark en de duincam ping, en met de bouw van winkeltjes en kleinschalige horeca langs de boulevard, vlakbij de getijdenduiker. Natuurlijk, het duurt nog even, maar de realisatie van het enorme project komt ge staag dichterbij. En toch moet er de komen de twee jaar nog heel wat gebeuren, vertelt projectleider Jeroen de Maat van de provin cie. Hij blikt vooruit. De komende maanden wordt met name het graven van de geulen en kreken in het gebied afgerond. De vrijkomende grond wordt gebruikt voor het opwerpen van kunstmatige duinen, waarin straks de cam ping en het vakantiepark verrijzen. Die dui nen worden overdekt met een laag zand. Dat werk moet eind dit jaar zijn afgerond. De wegen door het gebied zijn dan niet meer nodig. „Begin 2016 gaan de Langeweg en de Slikkenburgseweg eruit en leggen we enkele vogeleilanden aan", vertelt De Maat. Pas als de wegen weg zijn, kan het krekenstelsel worden afgemaakt: een deel ervan komt immers te liggen waar nu nog wegen lopen. Eind dit jaar wordt naast de nieuwe dui nen ook begonnen met het graven van het kanaal tussen de getijdenduiker en het na tuurgebied. „Dat geeft ons de mogelijkheid om in de loop van 2016, waarschijnlijk net na de zomer, zout water het gebied in te la ten stromen", verklaart De Maat. Tegelijker tijd kunnen ook de fiets- en wandelpaden door Waterdunen worden aangelegd en de Puijendijk, de belangrijkste toevoerweg van Waterdunen, worden verbreed. Eind 2016 vindt de overdracht plaats aan de nieu we eigenaren: het Zeeuwse Landschap en Molecaten. Dat bedrijf kan vanaf dan begin nen met de bouw van vakantiewoningen en de aanleg van de camping. Hoe het landschap straks wordt, is al goed te zien aan de Langeweg, in het oostelijk deel van Waterdunen. De kreek is daar klaar. Het peil van het grondwater be draagt momenteel min twintig centimeter, toont De Maat. „Dat gaat straks van min vijftig tot plus vijftig centimeter, dus deze waterstand is een aardige graadmeter voor hoe het er straks bij laag water uit gaat zien." Doordat de oevers van de kreken maar heel lichtjes oplopen, ontstaan er aan de randen flinke schorren. „Dat wordt een paradijs voor de vogels", geeft De Maat aan. De projectleider heeft er vertrouwen in dat de planning niet meer verandert. „Tot nu toe is alles prima verlopen. De waterhuis houding in het gebied is flink veranderd, maar werkt zoals het hoort. Verder houden we het grondwaterpeil net buiten het ge bied goed in de gaten, en het graven van de kreken blijkt daar geen invloed op te heb ben. Veel mensen denken wel dat het wa ter hoger staat omdat ze het nu in de kre ken zien staan. Maar voorheen stond het net zo hoog. Alleen zag je het niet: toen zat het in de grond." WOENSDAG 8 APRIL 2015 show op een lentedag Patrijzen Leeuwerik Een buizerd op een infobord langs de Stolpweg Wilt u nog eens zien en ervaren hoe de plattelandsnatuur er nog maar enkele decennia geleden uitzag? Dan bent u als PZC-lezer welkom op de speciale lezersexcursie die in het Stolpweggebied georganiseerd wordt. Die vindt plaats op zaterdag 2 mei om 10.00 uur in het gebied aan de Stolp weg. We starten vanaf het begin van de Stolpweg, direct ten westen van de Schelphoek. Vooraf opgeven via de e-mail: c.jacobusse@hetzeeuwselandschap.nl Het aantal deelnemers is beperkt en bij ongunstige weersomstandigheden wordt de tocht uitgesteld. door Martijn de Koning Deze akketrand twöt voedsel, deWng en fiehtieieqeniieid aar aLkeivogek/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45