ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN 1 In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. ORANJEZON Tussen het groepje paarden in de duinen wankelt een veulen. Het heeft grote, dromerige ogen en een vale, zandkleurige vacht. Sta rend in de verte probeert het zich met een zwabberende achterpoot langs de oren te krabben. Onvast zwenkt het in een paar ranke passen zij waarts, en huppelt dan richting het pad. De merrie, met haar snuivende neus door het ho ge gras, kijkt even op. „Er zijn hier reeën en damherten, en in het na jaar duizenden trekvogels die zich tegoed doen aan alle bessen, maar dat er paarden rondlopen die ook nog eens zo tam zijn, wist ik niet", zegt Robbert Trompetter (33). „Leuk voor de kinderen. En dan 's ochtends, heel vroeg." Het is de landschappelijke afwisseling die hem in Oranjezon telkens treft. Geboren en getogen in de Alblasserwaard, houdt hij van de uiterwaarden: „Ook hier heb je die ka ders tussen land en water. Het is niet alleen prettig om op een eiland te wonen en bijna omarmd te worden door de zee, maar juist die randen zijn zo mooi." De hoogteverschillen en doorkijkjes vindt hij schitterend, zegt hij. Het roept herinneringen op aan de tijd dat hij zijn levensmaatje ont moette op Hogeschool Larenstein te Velp, waar hij landschapsinrichting en zij bos- en natuurbeheer studeerde: „Dan wandelden we vanuit Park Sonsbeek in Arnhem zo door de Veluwse bossen en over de hei." Om zich heen wijzend: „Deze duinen zijn tussen 1200 en 2700 gevormd. De vegetatie gaat geleidelijk over van helmbegroeiing in duindoornstru weel, om meer landinwaarts ruimte te bieden aan meidoorn, egelantier en bramen. En daar aan grenst het loofbos, met er middenin veel dennebomen." Sinds 2004 wonen zijn vrouw en hij in Oost-Souburg. Hun dochter (5) en zoon (4) zijn er geboren. „We houden ervan om de in tensiteit van de natuur te ervaren en wande lend te doorkruisen", zegt hij. „Zeker in de herfst en de winter. Dat deden we al toen de kinderen nog klein waren en in draagrugzak- ken meekonden. Nu lopen ze hier al hele ein den zelf." De ruim vierhonderd hectare aan de noord westkust van Walcheren is grotendeels eigen dom van Delta Nutsbedrijven en onderdeel van 'de Manteling van Walcheren', weet hij. Het leverde een eeuw lang een belangrijk aan deel in de lokale drinkwatervoorziening. In middels is deze waterwinning gestopt: „Maar het kan altijd weer operationeel worden ge maakt. Daarom lopen er nog steeds twee kaars rechte afvoerkanalen door het gebied." Trompetter is adviseur ruimtelijke ontwikke ling en milieu bij Zeeland Seaports, het ha venschap waar sinds 1998 ook de havens van Vlissingen en Terneuzen onder vallen. Conti nu vinden er ontwikkelingen, uitbreidingen en investeringen plaats. „De nadruk van mijn werk ligt waar economische belangen en na- tuurbelangen elkaar raken", vertelt hij. „Dat schuurt en wringt wel eens." Maar met die wetmatigheid is hij inmiddels vertrouwd; hij schetst zijn visie en houdt reke ning met de kaders van de leefomgeving, zo als geluidsnormen en andere richtlijnen, toetst alles aan de flora- en fauna- en natuur beschermingswet. „Soms staan er huizen. Of monumenten. Voor ontwikkelgebieden gaan er wel eens tien schetsen aan vooraf. Elke keer kijk je hoe je het nu weer kunt aanlopen. Uit eindelijk wordt amper een vierde van de oor spronkelijke plannen uitgevoerd. Je varieert op het thema. Maar je moet nu eenmaal een uitgangspunt hebben. En het is altijd maat werk." Hoezeer dat ook voor het leven geldt, werd hij zich bewust toen hij in november 2023 door een hardnekkig virus in zijn onder rug werd getroffen. Hij kon zich al snel niet meer bewegen van de pijn. Drie maanden was hij volledig uit de roulatie. „In het begin kwa men mijn collega's wel eens thuis vergaderen. Ik kon amper stilzitten. Moest het afwisselen met halve uurtjes staan en lopen. Dus zette ik mijn laptop op het kookeiland in de keuken en stonden we met zijn allen onder de afzuig kap." Het heeft een zware wissel getrokken op zijn gezin, zegt hij: „Ik kon niets met de kinde ren, niets met het huishouden. Nutteloos en machteloos voelde ik mij. En toen er een dier bare van mijn vrouw overleed, kon ik haar niet eens tot steun zijn; meegaan naar de be grafenis was geen optie." Inmiddels neemt hij weer deel aan het arbeids proces. „Ik realiseerde me dat ik het anders wilde in mijn leven", zegt hij. Dus werkt hij parttime, waarmee hij zichzelf nog wat ont ziet, meer tijd met zijn gezin doorbrengt en voor de PvdA als afdelingshoofd in de gemeen te Vlissingen mensen uit totaal verschillende disciplines kan ontmoeten. Ook dat vindt hij verrijkend, zegt hij: „Het onderwijs, de zorg, de ICT. Er klinken andere ideeën, meningen en manieren van spreken." Maar die winter laat hem nog niet los. Van de neuroloog moest hij in beweging blijven. Dus veel lopen. Zo wandelde hij, weggedoken in een dikke jas met capuchon, de donkere maan den door. „Dat noemen ze geloof ik een bezin- ningsperiode", zegt hij. „Aanvankelijk voelde het vooral angstaanjagend. Denk je alles voor elkaar te hebben; gezin, werk, huis en tuin - ben je begin dertig en dan zoiets." Starend naar de grazende paarden, weegt hij de woorden: „Je bestaan wankelt." En dan, met een lachje: „Ik ben dus eigenlijk wel be nieuwd naar mijn échte midlifecrisis." Oranjezon is verrassend door Jacoline Vlaander Het loofbos van Oranjezon, met middenin veel dennebomen. Robbert Trompetter foto Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42