Mensen met een arbeidsbeperking onderbrengen bij gewone bedrijven. Daar zet de nieuwe campagne Aan de Slag in Zeeland op in. De komende twee jaar moeten er 440 banen worden geschapen. 66 Uiteraard selecteren we mensen die passen bij dit werk en ons bedrijf 32 ZEELAND MENSEN MET ARBEIDSBEPERKING Tom heeft mazzel. Hij belandde voor 1989 in de sociale werkvoorziening. Hij behoudt die indicatie voor het leven. „Ik werkte vroeger in een ijzergieterij. Op een gegeven moment kreeg ik erg veel last van het stof. Eczeem en bronchitis. Ik was meer ziek dan op het werk. Het ging niet meer. Zo ben ik in sociale werk voorziening terechtgekomen." Wie na 1989 een WSW-indicatie kreeg, wordt elke vijf jaar gekeurd. De entree tot de sociale werkvoorziening is sinds begin dit jaar geblok keerd, omdat de WSW wordt afgebouwd. Naar verwachting zal de komende jaren twee derde van de huidige WSW'ers worden ge plaatst bij bedrijven. FERRULES Tom bezit bij Agilent zijn eigen, kleine toko. Op smetteloze werkbanken verpakt hij ferru les, minischroefjes met een inerte (afstoten de) laag die aan zogeheten capillaire kolom men worden bevestigd. Ook verpakt hij ande re onderdelen voor gaschromatografen. „Het is secuur werk. Je mag die delen ook niet aan raken, omdat je dan de beschermende laag be schadigt." Hij voelt zich er als een vis in het water. „Er heerst toch een andere sfeer dan bij Orionis. Je zit met zijn allen in hetzelfde werk overleg, je maakt makkelijk een praatje. Je voelt je geaccepteerd en daardoor doe je nog eens extra je best." Tom is bij Agilent niet de enige werknemer met een arbeidsbeperking. Er lopen er acht rond. Ze staan op de loonlijst van Orionis, maar zijn dagelijks te vinden op de werkvloer van de honderd werknemers tellende Middel burgse vestiging, van Agilent. En dat reilt en zeilt naar tevredenheid, zegt teamleider Ro nald Feleus. „Onze samenwerking met Orio nis gaat twintig jaar terug. Lange tijd besteed den we het werk uit, zoals het wikkelen van 'glazen, draadachtige' capillaire kolommen. Dat werd bij Orionis gedaan. Maar sinds drie Voorheen werkte hij inpandig bij het sociaal werkbedrijf Orionis en later werd hij gedetacheerd bij het ter ziele gegane North Safe. De laatste drie jaar stroopt de 58-jarige Tom de Munck uit Middelburg de mouwen op bij het plaatselijke Agilent Tech nologies, producent van wetenschappelijke meetinstrumenten. „Ik zit formeel in de Wet sociale werkvoorziening, maar ben gedeta cheerd bij Agilent. Ik voel me hier echt een volwaardige werknemer. Ik heb het reuze naar mijn zin." Want Tom mag dan een indicatie voor de so ciale werkvoorziening hebben, hij heeft - zo als dat heet - nog voldoende verdiencapaciteit. Zoals Tom zijn er velen die - met een beetje hulp - bij een regulier bedrijf emplooi moeten zien te vinden. Dat is het gevolg van de nieuwe Participatiewet, die sinds 1 januari van dit jaar van kracht is. De wet vervangt de Wet werk en bij stand (WWB), de Wet sociale werk voorziening (WSW) en een groot deel van de Wet werk en arbeidson- dersteuning jonggehandicapten (Wa- jong). De Particpatiewet is nu de eni ge regeling voor mensen met een ar beidsbeperking die een duwtje in de rug nodig hebben om aan de slag te komen op de arbeidmarkt. In Zeeland betreft dat 8000 tot 9000 mensen. BOETES Als je in staat bent om voor meer dan 30 procent zelf te kost te verdienen, dan, worden er zoveel mogelijk bij re guliere werkgevers een passende ar beidsplaats voor je gezocht. Werkge vers zijn overigens verplicht om mensen met een arbeidsbeperking aan te nemen. Daarover worden per Arbeidsmarktregio afspraken ge maakt. Is het aantal banen niet gehaald, dan kunnen vanaf 2016 boetes aan verzakende werkgevers worden opgelegd. Dat geldt alleen voor bedrijven met 25 of meer werknemers. Voor werkgevers is het overigens financieel in teressant, want voor deze categorie werkne mers krijgen ze een loonkostensubsidie. Ook met een vlekje vind j e een plekj e Ronald Feleus, Agilent Ronald Feleus, teamleider bij Agi lent: „Mensen werken hier graag." door Frank Balkenende Een secuur werkje: Tom de Munck pakt ferrules in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32