Vlissingen Ontzet betreurt verkeerschaos Mobiel object naar Duinweg Oostkapelle De Scheldekraan draait, al is het maar door de wind «mnocMDL Gemeente Veere mist vier tot zeven ton aan toeristenbelasting 66 De kraan verkeert in topconditie. Hij draait soepel en de installatie werkt fantastisch 30 WALCHEREN flffrnp KnmPPRniBlfejl korting De historische stoet liep aan het eind van de Nieuwendijk vast in het verkeer. Een groep motoren en een flinke rij auto's kwamen vanaf Boulevard de Ruyter om de Nieuwendijk of het Bellamypark op te rijden. Doordat er op de boulevard geen afzetting was, bleef het verkeer ge ruime tijd doorstromen. Tot erger nis van de talloze toeschouwers die tussen het verkeer door lie pen, wachtend op het vervolg van de tocht. Roos: „De historische tocht ging dit jaar voor het eerst over de bou levard. Voorgaande jaren trokken we alleen door de binnenstad. We hebben met de gemeente de verkeersmaatregelen besproken. Er zouden boa's ingezet worden en een deel van de boulevard zou tijdelijk voor verkeer afgesloten worden. Maar daar is blijkbaar iets mis gegaan. Ik heb gehoord dat er wel dranghekken klaar ston den op Boulevard Bankert. We hebben nog geen contact gehad met de gemeente Vlissingen, maar we balen hier ontzettend van." Binnenkort wordt de viering geë valueerd met de gemeente. „Dan komt dit zeker ter sprake", zegt Roos. „Hoe het volgend jaar moet? Ik weet niet of we dan weer zo'n viering zullen houden. Misschien gaan we het om het jaar doen. Daar zijn we nog niet uit." De gemeente Vlissingen zegt dat er 'een misverstand was over het tijdstip waarop de boulevard afge sloten moest worden, waardoor er een paar auto's doorreden'. Dat was nodig om auto's die al op de boulevard waren, weg te kunnen krijgen. Het was de bedoeling dat boa's het verkeer tijdelijk zouden stilleggen. Dat is ook gebeurd, maar pas nadat alle auto's van dat deel van de boulevard weg waren. In de vergunning voor evenemen ten staat dat de organisatie zelf verantwoordelijk is voor die za ken, verklaart de gemeente. De afzetting van de boule vard tijdens het Ontzet van Vlissingen verliep niet hele maal naar wens Het object Being There van de Arnhemse kunstenaar bestaat uit drie zandlichamen met paalhoof den op een verplaatsbare beton nen voet. Het is de intentie van de kunstenaar dat het verplaatst kan worden naar andere locaties in het dorp. Of dat gaat gebeuren, weet de gemeente nog niet. Door de afmeting ervan, met een hoog te van 6,30 meter, kan het niet overal vergunningvrij neergezet worden. Waterschap Scheldestro- men moet ook toestemming ge ven voor plaatsing bij het parkeer terrein aan de Duinweg. Het ob ject komt grotendeels op grond van het schap. Als alles meezit, wordt het half juli opgeleverd. De gemeente wil daar een officieel tintje aan geven. De Oostkapelse dorpsgemeen schap koos het object eind vorig jaar uit vier ontwerpen. De pro vinciale Kunstcommissie volgde die keuze. Het dorp had nog geen kunstwerk in de openbare ruim te. De gemeente stelde hier 44.500 euro voor beschikbaar. Negentig ton weegt het stalen ge stalte dat veertig meter boven het Scheldeterrein uit torent, maar de giek draait soepel westwaarts als Ron Polderman het knopje van de afstandsbediening indrukt. Als of het een radiografisch bestuur baar autootje is. „Net speelgoed hè", zegt de machinist die de ijze ren haak geen seconde uit het oog verliest. „Het is nog wel eens ge vaarlijk, als hier mensen lopen of fietsen. Dat ding moet je niet te gen je kop krijgen." Maar het gaat goed. De haak be landt precies op de plek die de oud-machinist van de Schelde en de kerncentrale in gedachten had. Met wat tiewraps maakt hij de vlag ter ere van de zevenhonderd ste verjaardag van Vlissingen aan de haak vast en drukt het knopje van de afstandbediening in. Nog geen twee minuten later wappert de vlag hoog in de wind. De kraan draait geregeld, zegt Pol derman. Hij tilde gisteren nog een hoogaars in het water, eind deze maand volgt er nog een. En hopelijk, zegt Polderman, binnen kort ook de MS Oosterschelde. Maar de kraan wordt ook gebruikt voor andere doeleinden. Om stu denten van te laten abseilen bij voorbeeld, of om offshore-werk nemers aan hoogte te laten wen nen. En soms hangen lokale poli tieke partijen er een auto in. „Ja, dat was niet zo handig", zegt Pol derman. „Ik dacht dat het een leu ke stunt was, ik wist niet dat het met politiek te maken had." De Scheldekraan dient alleen stichtingen, commerciële klussen doet Polderman nog steeds niet. „Daarvoor zijn andere bedrijven. Voor 250 euro per uur." De machinist klautert elke vrij dag omhoog voor een standaard test. Even boven ('het zit daar héérlijk!') kijken of alles het nog doet. Dat is altijd het geval. „De kraan verkeert in topconditie. Hij draait soepel en de elektrische in stallatie werkt fantastisch." Dat mag ook wel; de restauratie kostte in totaal zesenhalve ton. Vijf daarvan kwamen van de ge meente Vlissingen, de rest sprok kelde wijlen Louis van Heulen via sponsoren bijeen. Het onderhoud betaalt de gemeente Vlissingen. Onlangs is de kraan helemaal op nieuw geschilderd. Met de nieu we verflaag moet die er weer ze ker vijfjaar tegenaan kunnen. Of Polderman dan nog machinist is, is nog maar de vraag. „Ik word in augustus 68. Het zijn toch elke keer 151 treden die je op moet. Ik ben nu mijn zoon Arno (die bin nenkort met zijn haringkar op de boulevard staat, red.) aan het op leiden. Als mij het niet meer lukt, neemt hij het van mij over." Luxaflex® Outdoor Terraszonwering Nu bij ons - "7^ op terras- V - zonwering... PAC Zonweringen Gemeenteraadsleden schatten gis teravond in dat Veere toch zeker vier tot zeven ton toeristenbelas ting moet zijn misgelopen. Tij dens een commissievergadering vroegen PvdA/GroenLinks, VVD en DTV aan wethouder René Mo lenaar (CDA/Financiën) om op heldering. Die had zich ook al ach ter de oren gekrabd. „Zou alles wat hier verblijft daadwerkelijk toeristenbelasting afdragen?" Hij kondigde aan gerichter te gaan controleren. Volgens hem zijn er logiesvoorzieningen in de sfeer van Bed Breakfast waar de ge meente nog niet zo goed greep op heeft. Ook zou een rol kunnen spelen dar een aantal logiesver- Hoewel het aantal verblijfs- toeristen fors toenam, ving Veere nauwelijks meer toe ristenbelasting strekkers de belasting kan 'afko pen' met een vast bedrag. Veere gaat dat wellicht afschaffen. Rina Jacobsen-Huibregtse (PvdA) accepteerde die uitleg niet. Ze eis te dat de kwestie tot de bodem wordt uitgezocht. „We bezuini gen op zorg, veiligheid, accommo daties, en hier laten we vier tot ze ven ton zomaar liggen. Dat kan niet." Wim Bartels (DTV) ver weet haar dat ze de sector zwart maakt. Dat wees ze van de hand. „Ik spreek hier niet de onderne mers op aan, maar B en W. De on dernemers hebben betaald wat hen is opgelegd. Ergens heeft de gemeente het verkeerd gedaan. door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - 'Jammer, ontzettend zonde', betreurt Doeke Roos jr. van de Stichting Vesting Vlissingen de verkeerschaos die ontstond tijdens de viering van het Ontzet van Vlis singen op paasmaandag. De stich ting organiseert de viering. door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Het verplaatsbaar kunstobject van Marcel Smink krijgt voorlopig een plek aan de Duinweg in Oostkapelle. Of het daarna verhuist naar een andere lo catie is nog niet duidelijk. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het is twee jaar gele den dat de Scheldekraan weer over eind werd gezet. Schitterend sil houet voor Vlissingen, maar hard werken hoeft de kraan niet, zeggen critici. Helemaal niks van waar, zegt de machinist. „De kraan moet praktisch elke week aan de bak." Ron Polderman Hoogaars de Alcyon wordt met de Scheldekraan te water gelaten. foto Lex de Meester nmadore Brasserie Baiimondn Juxajlex Designed by Luxaflex®. Inspired by you. M /II Aiuiight Kozijnen - zonweringen tuinmeubelen - raamdecoratie M M a\ 1\* consemuid.r horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda's Marie Curieweg 15,4389 WB Vlissingen T. 0118 552010 door Henk Postma www.paczonweringen.nl DOMBURG - Ra, ra, hoe kan dat? Dankzij de mooie zomer overnacht ten vorig jaar 10 tot 17 procent meer toeristen in Zeeland, en toch ving de gemeente Veere nauwe lijks meer toeristenbelasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30