Studie naar waar kanker te behandelen Tandarts Davoudi: 'slager* of slachtoffer? Boomknuffelen Politie controleert growshops in Zeeuws-Vlaanderen op naleven van de nieuwe wet. CONTROLE GROWSHOP IJZENDIJKE 26 ZEELAND woensdag Alsof je iedere discus sie er mee kunt win nen. Heel plat, simpel en goedkoop. Stellen dat iedere verkeersdode er een te veel is en daarmee de meest ridicule maatregelen goedpra ten. Ja, mevrouw Sophie van 't Westeinde, ik vind inderdaad iedere vermijdbare verkeersdo de er een te veel. En - diepe, die pe zucht - nee, je kunt inder daad geen prijskaartje op een mensenleven plakken. En omdat het redden van zelfs maar één mensenleven boven alles gaat, nemen we in de krant het laatste voornemen/ proefballonnetje van Water schap Zeeuwse Stromen au se- rieux. Het kappen van alle bo men die dichter dan vijf meter bij de rijbaan staan, langs water schapswegen. Bomen zijn namelijk bewezen levensgevaarlijk omdat mensen er tegenaan kunnen rijden. Vandaar dat Waterschap Schel- destromen aan de eenvoudig ste oplossing denkt, het kappen van alle bomen die te dicht bij de rijbaan staan. Enig idee over hoeveel duizen den bomen hier gesproken wordt, wat voor enorme opera tie dit zou zijn en wat dat gein tje zou gaan kosten? Hoe zou Zeeland er uitzien na een dergelijke kaalslag? Ik weet niet of de fietsende toerist erg enthousiast zou worden van dit verkeersveiliger Zeeland. Ik ben een onverbeterlijke boomknuffelaar. Ik ben niet van de klei maar van het zand, van ginder. Van het land van boom en duin. Waar ik vandaan kom, staan ei ken van een meter dik in slag orde strak aan de weg. En hoewel ik daar over de licht meanderende, oude wegen vol gens de bordjes en de tomtom 80 kilometer per uur mag rij den, doe ik dat niet. Ik rijd ik er maar zestig, vijftig in sommige bochten. Waarom? Omdat ik weet dat ik het nooit zal winnen van een eik van een meter dik. Die boom stond er al lang voor dat kleine nerveuze mensen in blik er zo snel mogelijk langs wilde razen. Bomen kappen... Barbarij. Door strengere normen kunnen niet meer alle ziekenhuizen alle behandelingen bij kanker zelf uit voeren. Ze zullen patiënten soms naar elders verwijzen. Om te zor gen dat de overdracht goed ver loopt, is samenwerking noodzake lijk. Onder leiding van professor Hans Nortier van het Leids Uni- versitair Medisch Centrum bekij ken ze nu waar welke kankersoort in welke fase het best behandeld kan worden. Aan dat zogenoemde netwerk Embraze doen beide Zeeuwse ziekenhuizen en het Zuidwest Radiotherapeutisch In stituut mee. Ook zijn de zieken huizen Bravis, Amphia Elisa- beth-Tweesteden en Jeroen Bosch, het Instituut Verbeeten en Erasmus MC betrokken. Embrace betekent 'omarmen', en Embraze is een samenvoeging van Erasmus MC, Brabant, Zeeland. IJZENDIJKE - Evert de C. reageert dinsdagochtend woedend als en kele minuten na elf uur de politie via een zijdeur zijn bedrijf aan de Landpoortstraat in IJzendijke bin nenstapt en alles begint te contro leren. Hij krijgt uitleg dat de politie ver moedt dat zijn bedrijf, de Biologi sche Handelsonderneming, een growshop is en dat er materiaal wordt verkocht dat gebruikt kan worden voor de teelt van hennep. Hij vloekt dat 'ze dan wel alles kunnen oppakken'. Binnen een kwartier heeft de politie voldoen de reden om de inwoner van IJ zendijke aan te houden. Agenten vragen hem of hij zo meegaat of dat het nodig is de handboeien om te doen. Hij kiest voor 'zo meegaan', stapt achterin een poli- tieauto en wordt naar Terneuzen gebracht voor een verhoor. Dinsdag om half tien verzamelen een flink aantal agenten en mede werkers van gemeente en belas tingdienst zich in een van de ka mers van het Terneuzenze politie bureau. Daar horen ze dat 'van daag de zaak van De C. aan de beurt is'. Sinds 1 maart is de wet veranderd en worden growshops gecontro leerd. De afgelopen weken viel de politie bij vier van die shops bin nen in Terneuzen, Heikant, Koe wacht en Sas van Gent. De laatste twee waren leeg, bij de eerste twee trof de politie materiaal aan dat, in combinatie met andere ma terialen, strafbaar is omdat ze ge bruikt kunnen worden voor het telen van hennep. De vraag is of die materialen ook in de winkel in IJzendijke liggen of de bedrijfsloods van De C. in Davoudi belt dinsdag zelf met de redactie van de PZC. Hij heeft ge hoord over de publicatie van zater dag - die hij zelf niet kan lezen - over de sluiting van zijn praktijk en de klachten van collega-tand artsen en patiënten over zijn werk. Davoudi vindt dat hij ge hoord had moeten worden. Maar de praktijk was op beide telefoon nummers onbereikbaar en een antwoordapparaat was er niet. „Nee, de lijnen zijn afgesloten. Ik heb de rekeningen niet betaald", verklaart Davoudi. Hij belt nu met zijn privémobiel. Davoudi is dinsdag op de praktijk in Arnemuiden. Daar doet hij zijn verhaal - in het Engels. Allereerst over de sluiting, twee weken geleden. „Ik werd eind 2013 ziek. Ik ben geopereerd voor kanker." Hij toont een brief van zijn dokter: hij heeft sinds 21 no vember vorig jaar 'geen arbeids vermogen' meer vanwege de ope ratie en het gecompliceerde her stel. Hij heeft dus niet zijn zakken gevuld om met de noorderzon te vertrekken, wil hij maar zeggen. Toen Davoudi de praktijk eind 2011 overnam, had die 4500 pa tiënten; nu nog zo'n 1000. Hij wijt dat aan het niet spreken van de taal en het niet kennen van de cultuur. „Dan ben je hier niet wel- Mijn grote fout is dat ik geen Nederlands spreek en de cultuur niet ken kom. Omdat ik Engels spreek, maar veel patiënten dat niet of slecht doen, was er vaak miscom municatie. En als iemand met een klacht kwam, zei ik: 'Klagen moet je doen bij de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde, kom mijn tijd niet verdoen'. Zo ging dat in Amerika ook, waar ik deels ben opgeleid. Maar ja, als je hier een probleem met iemand hebt, heb je dat ook met de buren en de familie." Veel patiënten stapten over naar andere tandartsen. „Dat is ook goed. Als je me niet ver trouwt, zoek dan een ander." De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft na meldingen van collega's zijn praktijk gecontro leerd (zoals in juli 2014) en gebre ken aangekaart. „Niet over slechte kwaliteit. Dat ging over dossiers." In het rapport van de IGZ van fe bruari jongstleden dat hij laat zien, gaat het er onder meer om dat uit de dossiers niet bleek of be handelingen nodig waren; niet over de kwaliteit ervan. Dat hij te hoge rekeningen schreef, ligt 'anders': „Ik heb veel geld geïnvesteerd in de praktijk. Ik heb tarieven verhoogd nadat ze waren vrijgegeven. Vroeger zagen mensen de rekening niet tot in de tail, nu wel. Dan schrikken ze." De praktijk gaat niet meer open, zegt Davoudi. „Die staat te koop." Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - Ziekenhuizen en ra diotherapie-instellingen in Zuid west-Nederland onderzoeken waar patiënten straks het best tegen kanker behandeld kunnen worden. Kweekbakje voor door Emile Calon De afgelopen weken viel de politie ook growshops bin nen in Terneuzen, Heikant, Koewacht en Sas van Gent. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Nee, hij vindt zich geen God die alles goed heeft ge daan - maar ook geen 'slager' die patiënten slecht heeft behandeld. „Mijn grootste fout was dat ik geen Nederlands spreek en de cul tuur niet ken", zegt tandarts Meh- di Davoudi van de gesloten prak tijk Arnedent in Arnemuiden. „Het probleem was communicatie." Tandarts Mehdi Davoudi r v - Een rolcontainer met jerrycans wordt in de vrachtauto geladen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26