Rand het zich niet gemakkelijk Paul maakt Baal bloem in Sanaa V 10 BUITENLAND Pegida bestaat niet meer, maar Tröglitz' toont aan dat Duitse weerstand tegen asielzoekers groeit. NOODSITUATIE JEMEN BERLIJN - Brand in een asielzoe kerscentrum, een burgemeester die stopt nadat hij door neonazi's is bedreigd en een bevolking die verdeeld is over de komst van vluchtelingen. Welkom in Tröglitz, een gemeente met zo'n 2800 inwoners in de Oost-Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. Afgelopen zaterdag brandde hier de bovenste etage uit van een huis waarin veertig vluchtelingen moeten worden ondergebracht. Hun komst is uitgesteld. Zo'n tien van hen zouden nu onderdak vinden in privé-woningen. De politie rechercheert in het rechts-extremistische milieu. De neonazi's van de NPD hebben Op een ijskoude dag in Des Moi nes in Iowa, drie jaar geleden, ver scheen Rand Paul in de lobby van het Marriott Hotel. Hij deed niet mee aan de caucus die dag, de eer ste voorverkiezing van 20x2; zijn vader, Ron Paul uit Texas, wel. hier veel invloed. Zij demonstreer den al een tijdje tegen de plannen in Tröglitz vluchtelingen te huis vesten. Toen de rechts-radicalen dreigden op te trekken naar het huis van de - onbezoldigde - bur gemeester Markus Nierth, vond die het mooi geweest. De partijlo ze Nierth voelde zich onvoldoen de beschermd en trad uit angst af. De verontwaardiging is nu groot. Politiek en media spreken schan de en zij roepen de bevolking van Tröglitz op om zich juist 'tolerant und weltoffen' te tonen. Veel inwoners reageren met af schuw op de brandstichting, maar zeggen óók dat zij door de politiek slecht zijn geïnformeerd. Landrat Götz Ulrich (CDU) moest op een drukbezochte bij eenkomst met zo'n 500 verontrus te burgers - onder wie ook kaalge schoren rechts-radicalen - erken nen dat 'ik en andere verantwoor delijken in het verleden mis schien niet goed naar de burgers hebben geluisterd'. De aflopen maanden kwam mede daardoor in Dresden de Pegida-be- weging op. Duizenden demon stranten gingen wekelijks de straat op met diffuse klachten, waaronder die over de grote stro men vluchtelingen. Door interne strubbelingen en omdat Pegida steeds met extreem-rechts in ver band werd gebracht, bloedde de beweging dood. Pegida is nu uit beeld, maar het verzet tegen de komst van buiten landers beperkt zich niet tot Tröglitz. Het aantal aanslagen op azc's steeg dramatisch: in 2012 wa ren het er nog 24, vorig jaar al 150 - uiteenlopend van het aanbren gen van hakenkruizen tot brand stichting. Het aantal incidenten vermeerdert naarmate het aantal vluchtelingen stijgt. Onder in vloed van alle geweld in de we reld bereikte het aantal asielaan vragen vorig jaar de recordhoogte van 203.000. Overal waar Rand kwam om te lobbyen voor zijn vader, volgde een stroom jonge, veelal mannelij ke en ongeschoren, fans hem. Ner gens anders in Iowa zag je tijdens de caucus zulke jonge kiezers. Over negen maanden is Rand weer in Iowa voor de caucus; dit keer om zelf zoveel mogelijk stem men te krijgen. Randal Howard Paul (52) maakte gisteren in Louis ville in zijn thuisstaat Kentucky bekend dat hij gaat meedoen aan de presidentsverkiezingen. Dat hij van een uitdaging houdt, heeft Paul al bewezen. Zonder veel politieke ervaring werd hij in 2010 gekozen als senator van Ken tucky. Inmiddels staat hij bekend als een Republikein die, in tegen stelling tot veel collega's, wel pro beert samen te werken met de De mocraten. Hij wil straks jonge, linkse kie zers lokken, die op item stemmen omdat hij het belachelijk vindt dat Amerikanen in de gevangenis kunnen komen voor het roken van marihuana, en omdat hij pleit voor een 'minder agressief buiten- Rand Paul maakte gisteren bekend dat hij gaat meedoen aan de presidentsverkiezingen landbeleid'. Ook de conservatieve Republikeinen moeten hem ech ter gaan steunen. Rand Paul is dan ook tegen abortus en vindt dat het betalen van belasting een gevolg is van overdreven overheidsbemoeienis. Hij is voorstander van een kleine overheid, en wil de taken en verantwoorde lijkheden van de centrale bank minimaliseren. Beide groepen aanspre ken lijkt een onmoge lijke taak. Als het Paul lukt, heeft hij een grote kans de 45e president van de VS te worden. Doof voor oproep tot tolerantie ACHTERGROND ASIELZOEKERS DUITSLAND door onze correspondent Wierd Duk 150 Het aantal aanslagen op Duitse asiel zoekerscentra neemt dramatisch toe: in twee jaar van 24 naar 150. Het aan tal incidenten vermeerdert naarmate het aantal vluchtelingen stijgt. door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Senator Rand Paul (52) gaat het haast onmogelijke proberen. Gisteren maakte de Ame rikaanse oogarts en politicus be kend dat hij een gooi doet naar het Amerikaanse presidentschap. Hij wil daarbij twee totaal verschillen de kiezersgroepen lokken. SANAA - Inwoners van de Jemeniti- sche hoofdstad Sanaa hebben een zak met bloem weten te bemachti gen. Het Rode Kruis hoopt vandaag een vliegtuig met hulpgoederen naar Jemen te kunnen sturen. Door de voortdurende aanvallen van Sau- di-Arabië op Sanaa dreigt een huma nitaire crisis, stelt het Rode Kruis. foto Mohammed Huwais/AFP I Randal Howard Paul foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10