Grieken voelen band met Rusland uj üla 3 u o r rJ y U IuJi l BUITENLAND 9 GRIEKSE SCHULDENCRISIS Andere EU-leden kijken vol argwaan naar bezoek Griekse premier Tsipras aan Poetin. Jsfe 399,- 399,- ATHENE - Wat wil de Griekse pre mier Alexis Tsipras bereiken met zijn bezoek aan de Russische pre sident Vladimir Poetin? Europa bekijkt met argwaan de tweedaag se ontmoeting in Moskou, waar heen Tsipras vandaag afreist en waar hij morgen met Poetin spreekt. De onderhandelingen van Athene met de Europese geld schieters zitten muurvast en de Griekse staatskas is bijna leeg. Tsipras en Poetin zullen het ech ter niet hebben over de mogelijk heid van Russische financiële hulp, bezweert zowel Athene als Moskou. Op de agenda staan za ken als de bevordering van toeris me, handel, investeringen en gas- transport. De Russen willen ook graag praten over de sancties die de Europese Unie heeft ingesteld na de Russische annexatie van de Krim, en de vermeende rol van Rusland bij het conflict in Oost-Oekraïne. Dat is niet zo vreemd, want Tsipras herhaalde vorige week tegen het Russische staatspersbureau Tass dat hij te gen die sancties is. „Wij zijn het er niet mee eens. Ik denk dat het een doodlopende weg is." In ja nuari trok de nieuwe Griekse rege ring in Brussel al van leer tegen nieuwe sancties, al wierp ze uit eindelijk geen blokkade op. In ruil voor zijn steun hoopt Tsipras er nu wellicht op dat Poetin enke le van de Russische sancties, opge legd als reactie op de Europese, al leen voor Griekenland versoepelt. Vooral de Griekse landbouw, waarvoor Rusland een belangrij ke exportmarkt is, zou daarvan profiteren. Ook wil Athene een la gere gasprijs bedingen. Tsipras is zich van geen kwaad be wust en spreekt van 'bruggen bouwen tussen Europa en Rus land'. Veel Europese leiders zitten niet te wachten op de Russische vrijages met een van de lidstaten. Ze zijn bang dat Poetin via Tsipras een wig drijft in het geza menlijke buitenlandbeleid van de 28 landen; en dat Griekenland de angst daarvoor zal gebruiken in de onderhandelingen over finan ciële noodhulp. „Het zou onacceptabel zijn als Tsipras het gemeenschappelijke beleid jegens Rusland in gevaar brengt in ruil voor Russische hulp", zei voorzitter Martin Schulz van het Europarlement dit weekeinde. Ook de Duitse minis ter van economische zaken Sig- mar Gabriel waarschuwt: „Ik kan me niet voorstellen dat iemand in Athene serieus met het idee speelt om de rug naar Europa te draaien en in de armen van Mos kou te vallen." Zo loopt Tipras het risico dat hij met weinig resulta ten terugkomt, terwijl hij de toch al beschadigde relaties met de Eu ropese Unie verder op het spel zet. Zo was de minister van Buiten landse Zaken onder de Russische tsaar Alexandr I, die regeerde van 1801 tot 1825, een Griekse graaf: Io- annis Kapodistrias. Hij vertegen woordigde Rusland onder meer op het Congres van Wenen in 1815. Hier maakte de knappe Kapo distrias zo veel indruk op de da mes van de salons dat hij er de bij naam 'de leeuw' aan overhield. Diezelfde graaf Kapodistrias, gebo ren op Corfu, werd twaalf jaar la ter, in 1827, de eerste president van het onafhankelijke Grieken land; na 400 jaar Ottomaans be wind. Als 'agent van de tsaar' werd hij in oktober 1831 ver moord. Kapodistrias geldt als een van de helden van het moderne Griekenland. Het is maar één van de vele voor beelden van de intensieve cul tuur-historische banden tussen Griekenland en Rusland. Die ver- bondendheid uit zich niet alleen in de gemeenschappelijke christe- lijk-orthodoxe traditie, maar bij voorbeeld ook in de steun van Moskou aan de Griekse commu nisten, die zich gedurende de Tweede Wereldoorlog verzetten tegen de nazi's en die tot 1949 een bloedige burgeroorlog uit vochten met de nationalisten. Ook Georgios Varoufakis, vader van de veel besproken Griekse mi nister van Financiën, Yanis Varou fakis, vocht mee aan de zijde van de communisten. Onder linkse Grieken bestaat nog altijd het gevoel aan Rusland een natuurlijke bondgenoot te heb ben, terwijl de Amerikanen juist worden gewantrouwd. Ook in de huidige Griekse coalitie van ex- treem-links en extreem-rechts zit ten politici die nauwe banden hebben met Moskou. In Brussel en bij de NAVO maakt men zich hierover zorgen. Zo staat de ultra-rechtse minister van Defensie, Panos Kammenos, op goede voet met de orthodoxe Russische oligarch Konstantin Ma- lovejef, die financier is van de se paratisten in de Donbas. Minister Nikos Kotsias van Buitenlandse Zaken zou banden hebben met Aleksandr Doegin, een van de ide ologen achter het project Novoros- sija - waarmee de opstandige ge bieden in Oost-Oekraïne worden aangeduid. Aanval Iraaks leger op Mosul nabij Het Iraakse leger zal de aan val op de provincie Nineveh - met de stad Mosul - sa men met de Koerden uitvoe ren en in goede banen lei den. Dat zei de Iraakse pre mier Haider al-Abadi giste ren. Daarmee lijkt het aange kondigde grote voorjaarsof fensief tegen IS ophanden. In Mosul, één van de groot ste Iraakse steden, heeft de terreurgroep wellicht dui zenden strijders zitten. Eer der kondigde een hoge Ame rikaanse legerfunctionaris al aan dat dit voorjaar het of fensief tegen Mosul zou be ginnen. Sociale media geven toe aan Ankara Na een eerdere weigering hebben Facebook en Twit ter gisteravond voldaan aan de eis van Turkije om foto's te verwijderen van een openbaar aanklager die om kwam bij een gijzeling. Daar op heeft Turkije de toegang tot Twitter en Facebook vrij gegeven. De rechter besloot gisteren in totaal 166 websi tes te laten blokkeren we gens het laten circuleren van foto's van de aanklager. Naast social media en You- Tube gaat het onder meer om websites van een aantal kranten. Gistermiddag gin gen de sites op zwart. Olieprijs stuwt Wall Street omhoog De aandelenbeurzen in New York boekten gisteren flinke winsten, geholpen door for se koersstijgingen in de ener giesector. Diverse opbeuren de berichten over de olie- markt leidden tot een stevi ge opmars van de olieprij zen. Ook speculeerden beleg gers op een vertraging in de plannen van de Fed om de rente te verhogen. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 stegen beide 0,7 procent en de Nasdaq ging 0,6 procent vooruit. De beurzen in Europa wa ren gisteren vanwege twee de paasdag gesloten. 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal/ Zwarte woud en Mainau 8 dagen Wenen en het Wienerwald r ZJ 10 dagen Barcelona en Andorra 10 dagen Vierlandenreis M 15 dagen Rondreis de schatten van Andalusië DINSDAG 7 APRIL 2015 Athene lonkt naar Moskou door onze correspondent Thijs Kettenis Alexis Tsipras spreekt morgen met president Poetin. foto EPA door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - De Griekse premier Alexis Tsipras en de Russische pre sident Vladimir Poetin kunnen ver wijzen naar een rijk gedeeld Grieks-Russisch verleden. Linkse Grieken zien in Rusland een natuurlijke bondgenoot, terwijl ze Amerika wantrouwen TIKRIT ISTANBUL NEW YORK T/77 im n lui Vertrekdata: 4,18,25 mei/8,15,29 juni15, 27juli/etc. Vertrekdata: 13, 27april11, 25 mei/8, 22 juni Vertrekdata: april4,18 mei1,15,29junietc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 11,25 mei 8,22 juni 6, 20 juli etc. TTCTl Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata 4, 25 mei 15 juni etc ji *.«1 Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl ..ill„I II m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9