'De stille getuige' vertelt nu over Ramp 'De impact van wat er gebeurt is echt enorm' Opgeknapte stuurhut over Brusea heen de museumtuin in getakeld Corr\b\Comfort SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Knutselmiddag in het thema Feest BROUWERSDAM - Er moet een op lossing komen voor het verlies aan parkeergelegenheid rond de surfplas op de Brouwersdam. Daarvoor pleiten Uwe Jendrusch en Pieternel van der Linde van zeil- en surfcentrum Brouwers- dam. De parkeerruimte op de Mid delplaat verdwijnt als vakantiere- sort Brouwerseiland wordt ge bouwd. „In een skigebied bouw je toch ook de pistes niet vol?", zegt Van der Linde. „De gemeente en het natuur en recreatieschap moeten zorgen voor een oplossing." Rondom de surfplas in het Greve- lingenmeer is nu veel parkeer ruimte en dat staat van het vroege voorjaar tot het late najaar meest al bomvol. Surfers komen met hun camper of auto met caravan en parkeren zo dicht mogelijk bij het water. Vervolgens blijven ze de hele dag en keren pas 's avonds terug naar de camping. Er wordt gesport, gekookt, geluierd en het is een van de grote aantrekkings- Uwe Jendrusch en Pieternel van der Linde pleiten voor een oplossing voor het verlies aan parkeerplaatsen. krachten van het gebied. Door het verlies aan ruimte verdwijnen zo'n 200 parkeerplekken. „De kwaliteit van het surfgebied gaat daarmee kapot", zegt Jendrusch. „Wat er wegvalt is zo groot, zo massaal", vult Van der Linde aan. Ze pleiten voor een goede oplos sing. En niet voor het her en der winnen van een paar plekken of het inrichten van een parkeer plaats op een paar honderd meter afstand, zoals het natuur- en re creatieschap voorstelt. „Je gaat niet zo'n eind met je surfplank lo pen", zegt Jendrusch. „Ik denk dat er goede alternatieven zijn, maar daar moet in geïnvesteerd wor den. Een nieuwe strekdam maken of Brouwerseiland anders inrich ten en Middelplaat vrijhouden. Bouw de andere kant op." Beiden benadrukken dat ze het plan niet willen dwarsbomen, en nog steeds in gesprek zijn met de projectontwikkelaar. Maar ze ma ken zich wel grote zorgen over de toekomst. Als de surfer niet meer goed terecht kan, zal hij een ande re locatie zoeken, verwachten ze. Ze zijn bang dat de raadsleden niet voldoende beseffen wat de economische gevolgen zijn. „Wat er gebeurt als de surfers wegblij ven, weten ze niet. Niet alleen voor ons, maar ook voor de cam pings, horeca en winkels in de buurt. Dat is enorm." Tijdens de opening van het Wa tersnoodhuis wordt de belangrij ke functie van het oude gemeente huis meerdere malen in herinne ring geroepen. In de rampnacht vluchtten heel wat inwoners naar het gemeentehuis dat op één van de hoogste punten van het dorp is gelegen. Alleen de verdieping bleek veilig, de begane grond stond onder water. Veel mensen vonden echter ook de dood. In to taal lieten 156 mensen het leven. In de toespraak voorafgaand aan de officiële opening noemt Van de Velde het gemeentehuis een 'stille getuige'. Na de ramp veran derde Stavenisse ingrijpend, im mers vele huizen waren verwoest. Het gemeentehuis hield echter stand en 'zag' dat het gehavende dorp door de bewoners en met hulp uit binnen- en buitenland opnieuw werd opgebouwd. Dat juist die stille getuige nu, ruim zestig jaar later, als Waters noodhuis is ingericht, is dan ook meer dan toepasselijk te noemen. Bezoekers kunnen met foto's, ver halen en feiten en filmmateriaal een beeld vormen van wat zich in 1953 afspeelde in één van de zwaarst getroffen dorpen. De ruimte is beperkt, en daarom kunnen er maximaal twintig men sen tegelijk in het Watersnood huis. Ook de wanden in de gang en het trapgat zijn benut. Door middel van foto's en teksten wordt een indruk gegeven wat de Ramp betekende voor Tholen. Ger van de Velde verricht officiële opening van Wa tersnoodhuis in voormalig gemeentehuis Stavenisse. Vrijwilligers maakten de hut, die lange tijd als schuurtje diende, klaar voor gebruik. Er komt onder meer een virtueel scherm in, zo dat museumbezoekers zich even op zee kunnen wanen. „Operatie Stierkasse is geslaagd", verzucht vrijwilliger Geerard la Grand uit Bruinisse. De hut, of 'stierkasse' in Bru's dialect, was ei gendom van Bram Versluis uit Zierikzee, die tot zijn overlijden in 2013 als havenmeester van de Museumhaven werkte. De stuur hut stond vroeger op de klipper 'Mijn Genoegen'. Toen deze werd omgebouwd tot motorschip en zeilboot, bleef de hut over. Haven meester Versluis zette het in zijn tuin aan de Scheepstimmerdijk. Zijn zoon schonk de stuurhut be gin dit jaar aan het museum. In februari startte La Grand met andere vrijwilligers aan de grote opknapbeurt. Ze knapten de hut op in de stijl van Bruse vissersbo- ten uit de jaren '30. La Grand: „Ons grote voorbeeld was de BRU 34, een mosselkotter. De hut krijgt dezelfde kleur en inrich ting. De hardhouten wanden zijn nog origineel. Ook het stuur en kompas, dat later geplaatst wordt, stammen uit de beginjaren." Brusea stelde voor de opknap beurt zo'n 2500 euro beschikbaar. Bedrijven uit de buurt sponsor den onder meer gereedschap en verf, zodat alles binnen het bud get bleef. „Mooi te zien dat dorps bewoners zich zo betrokken voel den", vindt La Grand. „Voor het museum kan alles. Mensen zijn hier trots op hun geschiedenis." ZIERIKZEE - Leerlingen uit de drie jongste klassen van de basisscho len kunnen morgen terecht op de knutselmiddag in Zierikzee. Alle kinderen van groep 1, 2 en 3 zijn welkom en het thema is 'feest'. De middag is van 14.00 tot 16.00 uur in het gebouw 'het Kerkplein' aan de Zevengetij straat. De mid dag wordt gehouden door de Va- kantiebijbelclub Zierikzee. De toe gang is gratis. comfort mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl DINSDAG 7 APRIL 2015 door Joeri Wisse Jitske van Popering, Martin Folmer en Mario Scheffers (van links naar rechts) zijn niet blij met de plannen voor Brouwerseiland. „A's Brouwerseiland er komt, is het voor een grote groep surfers niet aantrekkelijk meer om hier naartoe te komen." foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting STAVENISSE - „Hier hebben we heel veel werk gehad", zegt Flip de Rij ke als hij burgemeester Ger van de Velde als eerste gast ontvangt in het zojuist geopende Watersnood huis in Stavenisse. Vooral het zout in de muren in de ruimte op de be gane grond vergde heel wat van de klussers, vertelt de initiatiefnemer. door Sharon van Oost BRUINISSE - Een bijzonder tafereel speelde zich zaterdagochtend af bij Brusea in Bruinisse. Een takelwa gen tilde een gerenoveerde stuur hut van zo'n 1800 kilo over het dak van het museum en zette die in de tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58