Gratis je bundel aanpassen. Omhoog en omlaag. 'Schuldig?' is geen vraag 66 Nee, naar Parijs hoefik niet. ledereen wil naar Giethoorn! hollands nieuwe. Vrouwen lopen vaker hard 4 IN HET NIEUWS TOERISME Noedelkoker op de hotelkamer, erwtensoep als ontbijt. Giethoorn zorgt goed voor Chinese toeristen. GIETHOORN - Chang Li leunt op haar rolkoffer. Ze bestudeert de dienstregeling van de bus. „Ik ga naar Kie-to", zegt de jonge Chine se. „Euh, Giethoorn, ja. Waarom? Omdat Giethoorn op internet werd aangeraden." Maar nu ze, samen met haar vrien din Xin Leilu, voor het station van Steenwijk staat, twijfelt ze. „In Amsterdam zeiden mensen dat ik niet moest gaan. En bij de Tourist Office waren ze verbaasd dat we graag naar Giethoorn wil den." Ze zijn vanmiddag met de trein naar het oosten gereisd. „We vonden het in Amsterdam zo vol. Voor het Anne Frank huis stond een rij van drie uur." Ze zucht. „Niet te doen. In de Keu kenhof was het ook heel erg druk." „Ja", zegt Xin Leilu la chend. „Allemaal Chinezen!" Pei Chi Hung gaat juist weer te rug. Ze staat in Giethoorn bij de bushalte, waar de bestemming in Chinese karakters staat aangege ven. Ze heeft het leuk gehad. „Giethoorn staat in alle tijdschrif ten in Taiwan en China. Wij vin den kleine dorpen leuk en huizen bij het water ook. De mensen zijn vriendelijk." Pei - uit Taiwan - is met haar vriend eerst in IJsland geweest. Nu gaan ze weer terug. „Nee, naar Parijs hoefik niet." Zij lacht ook. „Iedereen wil naar Giet hoorn." Eerst was 20 procent van de reizi gers aan wie Jitze Prinsen zijn kek ke - toevallig Chinese - gele fiets jes verhuurt Chinees. „Een jaar la ter was het 40 procent, toen 60 en nu is 80 procent van de toeris ten hier Chinees. Nu is het nog leuk, maar ik ben benieuwd hoe het eindigt." Hij hoort verhalen van restauranthouders die de Chi nezen apart van de andere toeris ten in de serre zetten, omdat ze zo smakken tijdens het eten. En van kamerverhuurders die balen, omdat de gasten rijst koken op hun kamer. „Er wordt veel aan ge daan om die mensen hier te krij gen. Iedere keer weer gaat er een handelsmissie naar China." Eigenaar Gabriëlla Esselbrugge van Hotel de dames van De Jonge is vaak mee geweest op handels missie. „We promoten heel Giet hoorn in China. De reiswereld in China ontwikkelt zich razendsnel en wij merken dat Giethoorn vooral bij jonge individuele reizi gers populair is." Chinezen houden van de kleine familiebedrijven in Giethoorn: „We hebben een arrangement: koffie drinken met oma. Dan bakt mijn oma, die het hotel hier be gonnen is, knieperties, wafeltjes, met zo'n ijzertje. De zuivelboerde- rij, de rietsnijders in de Weerrib- ben, het vee. Ze vinden het alle maal geweldig. Ook omdat het au thentiek is. Hier wordt nog echt geleefd. Chinese toeristen vinden het gewone leven leuk." Esselbrugge heeft iemand in dienst die thuis is op de Chinese sociale media en daar aan Giet hoornpromotie doet: Sina Weibo (het Chinese twitter), RenRen en WeChat (het Chinese Whatsapp). En dat werkt. „Het is een olievlek, het gaat razendsnel. Ze vinden het in China leuk dat een piep klein dorpje in Holland hen leuk vindt." Ze hebben wél gewoonten die in Giethoorn wat eigenaardig aan doen, lacht Esselbrugge. „Chine zen eten graag soep bij het ont bijt: we geven ze ertwensoep, vin den ze heerlijk, als er maar een schepje suiker door zit. Chinezen vinden het feestelijk om dure fles sen Franse wijn te bestellen: daar doorheen doen ze ook suiker trou wens. En we hebben noedelko kers op de kamers gezet, omdat ze eerst de noedels zó in de waterko ker gooiden. Dat vond de huishou delijke dienst niet zo leuk." Combineer je per maand hollandsnieuwe.nl/pzc Gisteren hield advocaat Judy Clar ke in de rechtbank van Boston, haar slotbetoog, na vijftien zit tingsdagen waarin 92 getuigen spraken. Steeds weer kwam de overleden Martin Richard in de zittingen ter sprake. Martin is de 8-jarige Amerikaan die met zijn familie bij de finish stond. De fo to's van zijn verminkte lijfje wer den getoond, de lijkschouwer ver telde hoe de stukken metaal uit de snelkookpanbom zijn lichaam doorboorden. Twaalf leden van de achttienkop- pige jury worden vandaag geselec teerd om het oordeel over Tsar naev te vellen. Die zou samen met zijn broer twee bommen heb ben laten ontploffen bij de finish van de marathon. De jury besluit vandaag mogelijk al of hij wel of niet schuldig is. In een tweede fase bekijkt de jury Vrouwen zijn op weg om hun achterstand op mannen in het hardlopen in te halen. Maakten zij in 1983 nog maar 29 procent uit van het totaal aantal hardlo pers, in 1999 was dat percenta ge gegroeid naar 31. Tegenwoor dig zijn vier op de tien hardlo pers vrouw. Dit blijkt uit het boek Running across Europe van het Muiier Instituut in Utrecht en de Katholieke Universiteit Leu ven, dat zondag werd gepubli ceerd. Hieruit blijkt dat er in Euro pa circa 50 miljoen regelmatige hardlopen zijn, onder wie 2,4 mil joen Nederlanders. Jongeren en ouderen zijn ondervertegenwoor digd. Hogeropgeleiden zijn juist weer duidelijk aanwezig. Meer dan 80 procent van de lopers is geen lid van een sportclub. Voor jonge Chinezen is Giethoorn een hit door Nadia Berkelder Pei Chi Hung, toeriste uit Taiwan in Giethoorn I Chinese toeristen in Giethoorn. Linksboven in een punter. Linkson der op het terras van De dames De Jonge, foto's Dingena Mol, beeldbewerking De Persdienst door onze correspondent Maartje van Hoek 08:08 -p: 02:08 18cam«r 10bJ^| tmo Mamma Choose an album cr\ y 9 Bij hollandsnieuwe krijg je de Huawei Ascend P7 al voor €9,- per maand. Combineer hem met één van onze voordelige Sim Only abonnementen waarmee je kan internetten, bellen en sms'en. Al vanaf €8,- per maand! Wil je later toch liever een hogere of lagere bundel? Geen probleem. Je kunt maandelijks gratis overstappen. Dus als jouw idee over het ideale abonnement verandert, verandert je abonnement makkelijk mee. Zo weet je zeker dat je altijd maximaal van onze tarieven profiteert. Bestel snel op: NEW YORK - Er is weinig twijfel over: Dzhokhar 'Jahar' Tsarnaev (21) pleegde de aanslag tijdens de marathon in Boston in 2013 waar bij drie doden en ruim 260 gewon den vielen. Zijn advocaat zei het bij aanvang van de zaak begin vorige maand meteen: „Hij was het." UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4