Feyenoord kijkt 'stiekem' weer omhoog na simpele overwinning Ajax snakt naar het einde van de competitie 38 SPORT EREDIVISIE Eindhovense ploeg mag zich na zege op FC Twente opmaken voor kampioenschap in de eredivisie. Plots is het gat met plaats twee (Ajax, zes punten) kleiner dan dat met plaats vier (AZ, zeven pun ten). Dat Feyenoord nu vrijwel ze ker is van de derde plek en de bij behorende kwalificatie voor de Europa League, daar twijfelt op trainer Fred Rutten na („Nee, het is nog te vroeg voor felicitaties") bijna niemand meer aan. De Rot terdammers mogen zelfs alweer voorzichtig dromen van de twee de plaats, die zou leiden tot een plek in de voorrondes van de Champions League. Rutten gaf zondag na de Alkmaar- se show van zijn ploeg toe daar ook wel 'stiekem' aan te denken. „Je weet het namelijk nooit." Ver der wilde hij geen voorschot ne men op de afloop van de competi tie. „Het zijn nog vijf wedstrijden en die willen wij allemaal win nen. En dan zien we aan het ein de van de rit wel waar we staan." Rutten had er rekening mee ge houden dat zijn ploeg zondag in een Alkmaarse storm terecht zou komen. Het tegendeel bleek waar. Onder een aangenaam lentezon netje liet AZ zich als een mak lam metje door Feyenoord naar de slacht leiden. Vooral in de beginfase stonden de Alkmaarders te verdedigen als kui kens zonder kop. Binnen drie mi nuten werkte verdediger Derrick Luckassen, die vanwege de perso nele problemen aan Alkmaarse zij de door AZ-coach John van den Brom voor het eerst in het cen trum van de defensie was gepos teerd, de bal op knullige wijze achter zijn doelman Esteban. Die klap kwam AZ nooit meer te boven en Feyenoord speelde van af dat moment een gewonnen wedstrijd. De Rotterdammers konden het zich zelfs permitteren een hand vol opgelegde kansen - vooral van Elvis Manu - te missen, voordat goudhaantje Anass Achahbar in de veertigste minuut de 0-2 bin nenschoot. Op slag van rust kopte dan ook Manu raak, na voorberei dend werk van Achahbar en Co lin Kazim-Richards. In de tweede helft zorgde Manu nog voor de 0-4, waarna Kenneth Vermeer vlak voor tijd op afgrijse lijke wijze in de fout ging. De Feyenoord-doelman liet een terug speelbal van Sven van Beek onder zijn voet door rollen, waardoor ook AZ nog aan een treffer kwam. Hoe pijnlijk ook, het leek Feye noord, waar aanvoerder Jordy Cla- sie tachtig minuten lang op voor treffelijke wijze meespeelde, nau welijks meer te deren. Clasie haalde met zijn opvallende verrijzenis zijn gram voor zijn on bevredigende periode bij het Ne derlands elftal, waar hij vorige week in het EK-kwalificatieduel tegen Tlirkije de hele wedstrijd lang op de bank bleef. „Natuurlijk was dat een teleurstel ling, ik had op basis van de trai ning verwacht te spelen", zei hij zondag in Alkmaar. Clasie wees de suggesties dat hij Oranje daar na met een gefingeerde kniebles sure zou hebben verlaten van de hand. „Mensen die mij kennen, weten dat ik nooit zoiets zou doen. Ik ben vertrokken na over leg met de bondscoach en met de medische staf van Oranje." ENSCHEDE - Het laatste sliertje twijfel is weg, PSV wordt dit jaar voor het eerst sinds 2008 kam pioen. Een rustig jaar zonder spor tieve crises, storende contractperi kelen en dwaze bestuursbeslui ten. En ook een seizoen met de juiste aanwinsten en aanblijvers. Zij brengen de ploeg het hele jaar al de punten en de komende we ken de titel. De PSV'ers en trainer Phillip Co- cu willen nog steeds niet zeggen dat het zover is, maar geven in middels wel aan dat PSV de huidi ge marge niet meer weggeeft. Ze slaan niet op de trom, maar we ten ook dat het niet meer mis kan gaan. Na de 0-5 in Enschede van zaterdagavond geeft het resteren de programma de ruimte om de benodigde zes punten binnen te slepen. PSV wordt niet de kampioen die trainer Phillip Cocu bij zijn aan stelling in 2013 graag wilde vor men. Niemand koppelt de ploeg aan briljant, herkenbaar en ver zorgd voetbal van achteruit. Het is niet het spel waar iedereen vro lijk van wordt, wel dwingt de ge disciplineerde 'prikploeg' PSV res pect af. Steekwoorden bij dit elf tal? Dodelijk effectief, razendsnel, stabiel en nuchter. Alleen bij Memphis Depay is een sprankje branie waar te nemen, de rest van het team veroorlooft zich geen on nodig individualisme. Van Depay wordt het geaccepteerd, omdat zijn bevliegingen dit seizoen het rendement opleveren dat iedere coach in de eredivisie doet water tanden. PSV is het hele seizoen nooit uit balans geraakt. In Europees ver band waren er teleurstellende prestaties en ook in de competitie leed PSV een kwartet nederlagen. Na een matige prestatie volgde steeds herstel in de vorm van een belangrijke zege. Waar het puberende team in 2013 voor de winterstop klap op klap kreeg, gaf PSV dit jaar na iedere te genslag zelf antwoord. Wat aan voerder Georginio Wijnaldum eind september wilde bewerkstel ligen, kwam uit. Na de uitneder laag bij Heerenveen riep hij dat PSV nog eens tegen een dreun aan zou lopen. „Maar het gaat erom dat we niet tik op tik krij gen." Dat is dit jaar het verhaal van de eredivisie. PSV verloor na de ongelukkige zeperd in Fries land nog maar twee keer in de competitie, van Ajax en Feye noord. Het verlies tegen de Am sterdammers was ook nog eens onfortuinlijk. Nee, PSV imponeerde niet. Maar dat gold zeker ook niet voor de rest van de in juli tot kam pioenskandidaat benoemde ploe- De motor van de spelersbus was echter al gestart. En zo vertrok Schone met zijn ploeg terug naar Amsterdam. Alleen de slotsom achterlatend dat het 'doodzonde en zwaar teleurstellend' is dat het seizoen is gelopen zoals het is ge lopen. Ajax snakt naar het einde, naar de zomerstop. Schone en zijn colle ga's zeggen wel dat er de komen de weken nog genoeg is om voor te spelen, dat er altijd doelen zijn te stellen, maar het elftal speelt als een ballon die ook zijn laatste zuchtje lucht al heeft verloren. Bij FC Utrecht (1-1) was het dit keer niet eens de strijdlust van de thuisploeg die Ajax nekte, maar puur de onmacht, onkunde en on wil bij de uittredend kampioen zelf. Trainer Frank de Boer sprak weer over voetbalgogme. „Dat je als speler situaties herkent en weet welke keuze er gemaakt moet worden." Dat ging in de Galgenwaard inder daad keer op keer mis, ook in si tuaties waarbij er maar één keuze mogelijkheid was. Maar de proble men bij Ajax zijn dit seizoen gro ter dan dat, erkende De Boer 's avonds in Studio Voetbal. Te veel spelers zijn voor langere periodes uit vorm geweest. Ja, er waren ook blessures. Het aankoopbeleid noemde hij 'ongelukkig'. Maar ook iets basaals als spelvreugde heeft De Boer te veel gemist dit seizoen. Pijnlijke conclusies. De felicitaties kunnen uit naar PSV. Ajax zelf mag zich gelukkig prijzen dat het nog altijd tweede staat, de plek die via twee voor rondes alsnog toegang tot de Champions League kan verschaf fen. „Of we vrezen voor Feye noord? Nee hoor, dat komt wel goed", zei Schone laconiek. De Rotterdammers naderden tot op zes punten. „Dat mag niet mis gaan", vond ook De Boer. Ajax treft de komende weken de num mer vijftien Heracles en nummer zestien NAC. Ploegen die nog er gens om spelen en waarvan je een gezonde geestdrift mag ver wachten. Waar FC Utrecht er prat op gaat in eigen huis altijd 'volle bak' te spelen tegen Ajax, was de waar heid dat de Amsterdammers een tamme tegenstander troffen. De ploeg van Robbie Alflen zag in de eerste helft kennelijk niet dat dit Ajax een draai om de oren ver diende. Het paaszonnetje had ie dereen in de Galgenwaard ver lamd, het publiek was ook niet de twaalfde man waarop Utrecht te gen Ajax normaal gesproken kan terugvallen. De Amsterdammers legden een zeer matige partij op de mat. Pas ses, aannames, schoten op doel, vrije trappen, er ging zó veel fout. En dan nog had Ajax in elk geval met de punten naar huis kunnen gaan. In de eerste helft had het drie grote kansen (Serero, Van Rhijn en Schóne). Maar er was, ty perend, een eigen doelpunt voor nodig om kort na rust op voor sprong te komen. Ramon Leeu win werkte een hoekschop achter zijn keeper. Vervolgens ontstonden er ruim tes voor Ajax, maar dat alleen Nick Viergever nog de notitie boekjes haalde, was veelzeggend. De 1-1 van invaller Gévero Mark iet kwam ook uit de lucht vallen, maar was wel tekenend voor de staat waarin Ajax verkeert. Die van onmacht. Nog vijf duels, dan is het achter de rug. PSV nooit door Jan Martens ALKMAAR - Er zijn van die dagen waarop alles meezit. Voor het paas weekend ging het afgelopen vrij dag in de Kuip alleen maar over de strijd om derde plaats in de eredivi sie. Na de onverwacht makkelijke middag in Alkmaar, waar AZ op eerste paasdag met 1-4 werd opge rold, ziet de wereld er plots heel anders uit voor Feyenoord. Vooral ook omdat aartsrivaal Ajax op 1-1 bleef steken bij FC Utrecht. door Rik Elfrink 77 PSV is dit seizoen behoorlijk produc tief. In 29 competitiewedstrijden maakte de equipe van trainer Phillip Cocu 77 doelpunten. De ploeg incas seerde 25 treffers. Feyenoorder Rick Karsdorp (links) duelleert met Simon Poulsen van AZ. foto Ed van de Pol/ANP door Rik Spekenbrink UTRECHT - Het was niet dat Lasse Schone geen zin had om het sei zoen van Ajax eens kritisch onder de loep te nemen. De Deen is, hoe groot ook de teleurstelling, altijd de eerste om zijn verantwoordelijk heid richting de media te nemen. „Maar de vraag wat er dit seizoen mis is gegaan, is gewoon te moei lijk. Daar moeten we een paar uur voor gaan zitten." Frank de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38