Ierse Henry Sisters beloven theater hoogtepunt met eclectische folk Nederlands Studenten Kamerorkest gaat op volle toeren door Zeeland 28 ZEELAND Straatfestival Ovezande presenteert bomvol en gevarieerd programma Achter al die gezichten die we dagelijks op straat zien, schuilen verha len: gedachten, wijsheden, vrolijke herinneringen of juist verdrietige. De PZC brengt met 'Mensen in Zeeland' deze mensen in beeld. Op Face- book, internet en Instagram. En een selectie wekelijks op deze plaats, waar mensen in Zeeland elkaar ontmoeten. „In de winter hebben we natuurlijk ook het werk in de winkel met spullen voor binnenshuis, maar voor mij is voorjaar echt de mooiste tijd van het jaar. Je komt als het ware uit je winterslaap. Ik word weer helemaal enthousiast als het zonnetje begint te schijnen. Bij de verkoop van planten en bloemen is het internet geen concurrent, maar wel de supermarkten die ook viooltjes ver kopen en de grote ketens. Maar ach, je moet gewoon creatief we zen en dan weten de mensen je wel te vinden." „Wij gaan het leger in. Allebei. Of we dat eng vinden? Wij zijn niet bang uitgevallen hoor." Dit zou wel eens de grote verr as- sing van het theaterseizoen kun nen zijn. Volgend jaar staan deze zussen ongetwijfeld op de grote festivals. Karen (fiddle, ukulele, banjo, gitaar), Lorna (piano, accor deon) en Joleen (harp, mandoli ne, piano) begonnen als straatmu zikanten toen de oudste in Austra lië woonde. Bij de uit het Ierse Do negal afkomstige McLaughlins was het familiaal musiceren niet vreemd. Zes zussen bespelen in strumenten, maar genoemde drie voeren het professioneel uit. „We hebben allen een graad in muziek. Als docent of als ethno- musicoloog. Dat zijn onze hoofd beroepen, maar het is steeds lasti ger te combineren met optreden. Vooral nu de belangstelling uit het buitenland toeneemt", vertelt Karen, de oudste van de drie. Het succes kwam niet vanzelf. Tussen 2003 en 2010 namen ze drie low budget albums op. In 2011 kregen ze de gelegenheid het toen in ei gen beheer opgenomen December moon uit te brengen op BestelUn- terhaltung, een Duits alternatief label. Het begon storm te lopen. In 2014 verscheen het recente Lou der than words. Volgens Karen McLaughlin zijn er herkenbare veranderingen, maar ook overeen komsten. „De eerste albums wa ren nog amateuristisch, maar be vatten al een mix van eigen werk en een enkele traditional. Daarna zijn we veel gegroeid. We zien die laatste twee albums als een nieu we start." De eigen songs sluiten tekstueel nauw aan bij onderwerpen in de folktraditie, maar hebben een he dendaagse invalshoek. Karen le vert de meeste teksten. Het arran geren gaat in gezamenlijkheid. Muzikaal is het één grote smakelij ke melting pot van folk, blues, americana, bluegrass en jazzy in vloeden. Het trio wordt vergele ken met the Wailin'Jennys, the Dixie Chicks, maar ook Crosby, Stills Nash. „We zien dat als een compliment als je naast je fa vorieten wordt gelegd. Maar we zijn zeker geen kopie. We klinken anders", benadrukt Karen. Die ei genheid zit vooral in de combina tie van instrumenten. „In bepaald opzicht kun je onze muziek in de traditie plaatsen. We spelen ook louter akoestisch, het heeft een folky groove. De harp is daarbij het leidende instrument. Je hebt harmonieën, melodieën en solo's ineen. En Joleen is in staat vele stijlen te spelen." De focus en de absolute kracht lig gen echter op de vocalen. IJzerster ke, loepzuivere driestemmige har monieën refereren menigmaal aan de Andrew Sisters. Met dezelf de swing, speelsheid en het sen suele. Spelen met je familie lijkt een weldaad, maar Karen be noemt de valkuil. „Je kent elkaar door en door en bent soms dagen achtereen samen. Ik heb kinderen en ben soms lang van huis. Dat roept wel eens spanningen op. Je probeert altijd coöperatief te zijn. Werken aan zelfverzekerdheid is een volgende doel van ons." www.menseninzeeland.nl www.facebook.com/mensenzeeland www.instagram.com/menseninzeeland Traditiegetrouw op de zondag na Hemelvaartsdag dient een veelzij dige markt in de straten van Ove zande als decor voor straatthea ter-acts uit veel hoeken van de we reld. De optredens variëren van spectaculair jongleerwerk, indruk wekkende steltlopers tot ontroe rend theaterspel gebracht door on der meer: Ola Muchin, Fadunito, Mister M en Les Dudes. Verder is er muzikaal theater op straat van Enge Buren en treden jonge muzi kanten op in het monumentale witte kerkje. De landelijk gepre zen Broeder Dieleman zorgt voor folk in Zeeuws-Vlaams dialect. Ook treden op: Hannah Rickard The Relatives, Mar jon van Iwaarden, Baldrick Brothers, een Doe Maar tribute band en de Par ty Criminals. „Als je met een kleine groep bent, kun tot een hoger niveau stijgen", zegt dirigent Lucas Vis van het Nederlands Studenten Kamer orkest (Nesko). Hij is een ervaren pedagoog en dirigent en is bijzon der enthousiast over het werken met studenten. Het Nesko werd al in 1964 opge richt door studenten die in een kleine samenstelling wilden musi ceren. Naast de grootste symfoni sche werken wilden zij ook stuk ken spelen met een intiem karak ter en elegante klanken. Deze ken merken zijn nog altijd terug te vinden in het Nesko. Het orkest gaat dit voorjaar het land door onder het motto: 'Op volle toeren' en speelt werk van: Stravinski (Pulcinella Suite), Saint-Saëns (Vioolconcert 1 in A-groot, solist Maria Milstein), Faina (Opdrachtscompositie 'Ca- minos') en Mendelssohn: 'Symfo nie nr. 4, 'Italiaanse'). Voorafgaand aan de toernee van een week, repeteert het kameror kest een week lang zeer intensief. Tevens wordt er in kleinere en sembles gemusiceerd. Deze en semble treden op tijdens lunch concerten die in elke concertstad worden gegeven. Zo zal het Nesko in Zeeland zaterdagmiddag een lunchconcert verzorgen in zorg centrum Ter Reede in Vlissingen. Op deze manier wil het orkest ook muziek brengen aan diege nen die niet in staat zijn 's avonds naar de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg te komen. Wim de Roo Jordy Lammertijn en Giorgio Joos Karen, Lorna en Joleen McLaughlin noemen zich 'De Henry Sisters'. Het trio treedt donderdagavond op in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. door Marius Roeting NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De zus sen Karen, Lorna en Joleen Mc Laughlin vormen de Henry Sisters. Dat 'Henry' is een eerbetoon aan hun grootvader. Het trio treedt donderdagavond 9 april op in Thea ter De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Donderdag 9 april, De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. OVEZANDE - De organisatie van het Straatfestival Ovezande kan voor de 28e editie op zondag 17 mei bo gen op een bomvol programma met artiesten van naam en faam. MIDDELBURG - Veertig muziekstu denten zetten begin deze maand hun studie opzij om samen een uit dagend concertprogramma in te studeren. Zaterdag 11 april treden zij op in Vlissingen en in Middel burg. Zaterdag 11 april, Atrium Ter Reede, Vlissingen, 12.00 uur; Zeeuwse Con certzaal, Middelburg, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28