Grote Kerk Veere weer toneel van 'Open' aT5 Combi Comf Mir 4 wint Paddeltjetrofee van Gevangentorenrace in Vlissingen Walcheren werkt aan mountainbikeroute 24 WALCHEREN REGULERING Wandelaars en mountainbikers gaan niet altijd goed samen. Diverse groepen werken aan een oplossing. Een felrood en helderblauw ob ject vormen de blikvangers voor de ingang van de kerk. Bezoekers lopen er omheen en kunnen een glimlach niet onderdrukken. Eenmaal in de monumentale kerk wacht hen werk van zo'n 28 kun stenaars van binnen en buiten Zeeland. Een verwarmd terras moet de kilte in de kerk verzach ten. Daar wordt dan ook grif ge bruik van gemaakt. De exposanten tonen een geva rieerd aanbod; van keramiek tot schilderijen, fotografie, kleding en beeldhouwwerk. De 15-jarige Jasper Smits uit Den Haag dren telt door de kerk. „Wel een mooi gebouw, groot. Een beetje leeg vind ik het wel. Ik weet eigenlijk niets van kunst, maar ik zie wel mooie dingen. Ik hou van warme kleuren. Nee, ik ben niet tegen m'n zin meegesleept. Ik vind het wel leuk." Naast kunst is er ook muziek en performance, een halfuurtje tus sen de middag. Vriendin Daniella van exposant Wolfgang Krug uit Middelburg vindt het de rest van de dag maar stilletjes. „Wat meer muziek zou de sfeer verhogen, comfort mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl denk ik." De Duitse Andrea Du- puis uit Hamburg geniet met vol le teugen. Ze doet samen met haar man een dagje Veere vanuit het vakantieadres in Vrouwenpol der. Zij bewondert kerk en werk voluit. „Een schitterende omge ving. Ik vind dat er een mooie mix is gemaakt. We zijn voor het eerst in de kerk. Sehr schön." Het zonlicht valt door de hoge ra men en tovert een schitterend lichtspel op de vloer. In de kapellen, het middenschip, de dwarsbeuk en het voorportaal is werk te zien. Gerard Bogaerds uit Hoeksewaard staat in het voor portaal met schilderijen en objec ten van hout. „De looprichting hier is wat onhandig. Daar is naar gekeken, maar een oplossing is er zo gauw niet. Van die Ikeapijlen moeten we maar niet doen," grin nikt hij. Hoe de toekomst van de kerk er ook gaat uitzien; de Stichting Open Atelier Veere heeft tot haar grote vreugde al te horen gekre gen dat zij er volgend jaar weer te recht kan. Dat zal het eerste lus trum zeker een extra accent ge ven. Vier dagen stond de Grote Kerk in Veere weer in het teken van kunst tijdens het jaarlijkse Open Atelier. OOSTKAPELLE - Lekker knallen over onverharde paadjes, een heu veltje over en scherp de bocht door; mountainbikers houden niet van asfalt en recht-toe-recht-aan. Op Walche ren is er voor hen echter geen rou te, dus de groeiende groep MTB' ers zoekt de onverharde wandelpa den op. Tot ergernis van wande laars, die af en toe op zij moeten springen om het vege lijf te red den. Dat moet èn kan anders vin den alle partijen. Zo is Vlissinger Jeffrey Geerse van MTB-vereniging Zeeuwse Kust bezig een route van Vlissin- gen richting Dishoek op te zetten. Sportdorp Oostkapelle wil Geer- se's route linken aan een route vanaf Oostkapelle. Op die manier kan er één Walcherse MTB-route ontstaan. De neuzen wijzen de zelfde kant op. MTB'ers krijgen zo hun eigen plek en de overlast wordt beperkt. Hans van der Weele is boswach ter handhaving bij Statsbosbeheer in heel Zeeland. Hij kent de dage lijkse praktijk. „De problemen zie je met name in natuurgebieden zoals de Manteling bij kasteel Westhove en in de duingebieden bij Dishoek en het Vlissingse Nol- lebos. We krijgen meldingen van wandelaars die zich rot schrikken van mountainbikers. Als ze niet snel genoeg opzij gaan, wordt er flink geroepen. Er ontstaat ook schade aan de paden. Bij droog weer wat minder, maar bij nat weer is dat funest voor bijvoor beeld de schelpenpaadjes." Een rondje Nollebos en de Mante ling leverde tijdens de paasdagen echter geen problemen op. Vogel tjes kwinkeleerden vrolijk en kin derstemmen weerklonken in het groen. Geen fietsbellen of geroep. Van der Weele grinnikt: „Tweede paasdag zijn de winkels open, mis schien fietsten ze daarom niet? Er waren ook te veel wandelaars door het mooie weer op Paaszon dag. Dan zie je vrijwel geen MTB' ers. Te druk. Mountainbikers wil len de ruimte." Nieuw fenomeen is het avondfiet- sen in de Manteling, vertelt Van der Weele. „Dat is een verstoring Een mountainbikeroute over Walcheren lijkt nu echt vorm te krijgen. De eer ste stappen zijn gezet die je absoluut niet wil hebben. Wij liepen daar vorige week met vier boswachters toen tien of vijf tien damherten in paniek voorbij vlogen. Vervolgens kwamen de fietsers. Met groot licht. Dat kan dus echt niet. We hebben direct bekeurd. Ik denk dat ze wel begre pen waarom. Er zijn daarna geen meldingen geweest. De mond-tot-mondreclame werkte hier dus goed." Van der Weele is voorstander van een goede oplossing. „Waarom geen combi-pad voor ruiters en mountainbikers? Ik zie dat de mountainbikes meestal 's och tends fietsen. Daarna zie je de rui ters verschijnen. Maar ja, die zien gecombineerd gebruik niet echt zitten. Ik denk dat er in goed over leg met alle partijen een oplos sing te vinden is. Kijk naar de Bos- wachterij Westerschouwen, daar ligt een route door de MTB-ers zelf aangelegd. Af en toe zie ik die mensen met een kruiwagen zand om onderhoud te plegen. Dat werkt goed. De sociale controle is daar ook groot." Jaap Keijmel, voorzitter Sport dorp Oostkapelle: „We willen ei genlijk allemaal hetzelfde. Regule ring en een goede route. Het wordt een ingewikkelde klus. Je hebt te maken met veel landeige naren, omwonenden, de kwets baarheid van natuurgebieden. Ik denk dat je het stukje bij beetje moet doen. Eerst kijken waar we beginnen en van daaruit verder werken. Vlissingen zou een mooi startpunt zijn. In een keer alles aanleggen, gaat te lang duren." VLISSINGEN - Op Walcheren liggen geen paden exclusief voor moun tainbikers. Ideeën voor een MTB-route leven al lang. Nu lijkt het erop dat die plannen langza merhand vorm krijgen. De Vlissingse MTB-vereniging Zeeuwse Kust gaat, als de gemeen teraad zijn fiat geeft, een route aanleggen die vanaf Vlissingen naar Dishoek voert. Daar zou die moeten aansluiten op een route waar Sportdorp Oostkapelle in sa menwerking met Oostkapelse on dernemers mee bezig is. Uiteinde lijk is het de bedoeling te komen tot één doorlopende MTB-route over Walcheren. Morgenavond is er een werkover leg van initiatiefnemers voor een Walcherse MTB-route. Aan tafel schuiven onder meer Staatsbosbe heer, gemeente Veere, Sportdorp Oostkapelle, Oostkapelse onderne mers en MTB-vereniging Zeeuw se Kust. Zij bereiden een openba re bijeenkomst voor die half mei wordt gehouden. Die bijeen komst is bedoeld voor alle par tijen die betrokken zijn bij de tot standkoming van zo'n route. Van grondeigenaren tot natuurorgani saties, omwonenden en politiek. Een mariniersteam werd tweede bij de mannen in de sloep Verbon denheid. De Zeeuwse Deernen uit Ritthem behaalden de tweede en derde plaats bij de vrouwen in respectievelijk Kaapse Pracht en Kaapse Vreugd. EPZ in de Dolfijn werd derde bij de mannen. Jasper Rem van de Stichting Ge vangentorenrace: „Het was een goeie tocht met heel veel publiek. Wij zijn niet aangehaakt bij Vlis singen 700, we hebben niet an ders gedaan de andere jaren. De gemeente bombardeerde onze roeiwedstrijd tot de festiviteiten. We kregen daarom vlaggen om op alle sloepen te zetten." Voor het eerst deden niet-Zeeuw- en mee aan de tocht; drie teams van het Dutch Marines Rowing Challenge-team. Rem: „Vlissin gen wordt straks hun thuishaven. Bovendien sprak het goede doel waar ze voor roeien ons erg aan. Ze starten ook 5 september in Vlissingen om naar Londen te roeien voor dat doel." De mariniers genoten zichtbaar van de race. Roeier Leo Dortland in de Michiel de Ruyter: „Het was fantastisch. We hebben ook veel fraaie staaltjes stuurmanskunst gezien bij de Zeeuwse teams. Daar leren wij ook van. Dat heb ben we straks zeker nodig als we naar Londen roeien. Wij roeien voor buddy's in nood. Mariniers die door missies of andere oorza ken in de problemen zijn geraakt. Wij helpen ze, zowel financieel als op praktisch gebied. We heb ben inmiddels al flink wat geld bij elkaar gehaald." De Grote Kerk in Veere was vier dagen het toneel van het Open Atelier Veere. foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen VEERE - De vierde editie van Open Atelier Veere in de Grote Kerk trok zo'n 1800 bezoekers. Het vierdaag se evenement wordt jaarlijks rond om Pasen gehouden. 'Mountainbiker door Annemarie Zevenbergen door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Het vrouwenteam Mir 4 (Zeevaartschool) kreeg zaterdag de Paddeltje-trofee van de jaarlijk se sloeproeiwedstrijd de Gevangen torenrace in Vlissingen. Seahorse uit Kortgene won in de sloep Seahorse bij de mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24