Poepmarkt 14 GEZOND HUISARTS Jos van Bemmel Midas Dekkers schreef vorig jaar een taboe doorbrekend boek 'Wij zijn onze dar men'. Volgens hem is poep goud en bevindt het zich in het ver domhoekje waar eerder de seks huisde. Nederland is meer dan ooit in de ban van poep sinds het landelijk bevolkingsonderzoek naar darmkanker in 2014 begon. Nederlanders tussen de 55 en 75 jaar krijgen elke twee jaar een op roep om ontlasting in te leveren. Als er bloedsporen in gevonden worden volgt een, door de pa tiënt zelf te betalen, kijkonder zoek in de darmen. De tests zijn zo populair dat er zelfs even een wachtlijst voor het vervolgonderzoek ontstond. De nadelen (overdiagnose, weghalen van onschuldige aandoeningen met soms gevaarlijke complica ties, pijnlijkheid onderzoekwe gen misschien op tegen de voor delen (vroegtijdige opsporing van darmkanker en een goud mijn) maar minder dood gaan we er niet door. De kans dood te gaan aan dikke- darmkanker neemt wel af door landelijke screening maar vol gens de Amerikaanse onderzoe ker Aasma Shaukat neemt de tota le sterfte er helemaal niet door af. Blijkbaar gaan we, gescreend en wel, dood aan andere aandoenin gen. Tja, wat moet je met die we tenschap? Er wordt de laatste jaren veel on derzoek gedaan naar poep. Zo werd onderzocht of poeptrans- plantatie (via een sonde inbren gen van verdunde ontlasting van gezonde donoren) zou helpen te gen overgewicht. Anne Vrieze, die hierop promoveerde, kwam tot de conclusie dat het toch niet werkzaam bleek. Wel bleek bij de proefpersonen de insulinegevoe- ligheid toe te nemen waardoor ze wellicht minder last hadden van diabetes type 2. Ander Neder lands onderzoek toonde wel aan dat poeptransplantatie beter werkt tegen de soms levensge vaarlijke bacterie Clostridium Dif ficile dan Vancomycine, een krachtig antibioticum met ge vreesde bijwerkingen. Sinds een aantal maanden maakt het VUmc gebruik van poep van een Amerikaanse 'poepbank'. In Amerika is een lucratieve handel in poep ontstaan. Volgens Chan- tal Caes (Welingelichte Kringen) ontvangen sommige donoren meer dan 10.000 euro voor hun ontlasting die ingezet wordt te gen tal van ziekten, terwijl poep transplantatie alleen goedge keurd is door de Food and Drug Administration voor de bestrij ding van Clostridium Difficile. Ik kan me voorstellen dat het soms niet meevalt over voldoen de (poep)donoren te beschikken en denk dat een samenwerkings verband tussen medisch specialis ten en 'alternatieve genezers' ex cessen zoals in Amerika kan voor komen. Er zijn tenslotte veel men sen die geloven in de heilzame werking van darmspoelingen en daarvoor alternatieve genezers be zoeken. Zij willen van hun ontlas ting af, de wetenschap weet er wel raad mee. Poepvragers en poepaanbieders. Marktwerking in de zorg. Een win-winsituatie. Dat de zon weer gaat schijnen, is niet voor iedereen goed nieuws. Mensen gaan meer naar buiten en hierbij hoort ook meer sociaal contact. „De gedachte eraan alleen al maakt me chagrijnig." Bij seizoensgebonden depres sies denk je waarschijnlijk au tomatisch aan een winterde pressie. Terwijl een ontluiken de natuur voor sommigen net zo deprimerend is. De Amster damse Bastiaan (67) ziet het komende halfjaar met lede ogen aan. De lente is een voorbode van de warme zo mer, iets waar hij allesbehalve naar uit kijkt. „Van die plakkerig warme dagen kan ik gewoonweg niet verdragen. Mijn hele fa milie staat een groot deel van de vakantie op de camping en ligt het liefste van zeven tot vijf uur op het strand te bakken. Ten eerste word ik niet bruin, hoogstens knal rood. Ten tweede verstop ik me liever ach ter de dichte gordijnen van onze koele zit kamer, met een koud biertje en een goed boek. Inmiddels gaat het me eigenlijk niet eens alleen meer om de temperatuur. De hele sfeer, dat verplicht vrolijk doen. Al leen maar omdat de zon schijnt. De zomer kan me compleet gestolen worden, de ge dachte alleen al maakt me chagrijnig." Klagen over het weer is van alle tijden en seizoenen. De negatieve gevoelens die er mee gepaard gaan, zijn vaak van voorbij gaande aard. Totdat het je humeur en je da gelijkse leven chronisch beïnvloedt. Dan zou er weieens sprake kunnen zijn van een seizoensgebonden depressie. Deze aandoe ning is zeker niet per se verbonden met de donkere dagen. Baer Jonkers is psycholoog bij Fonds Psychische Gezondheid. „Voor jaarsmoeheid kan een symptoom van een voorjaarsdepressie zijn. Maar een beetje moe zijn in aanloop naar of aan het begin van het voorjaar, hoeft natuurlijk niet ge lijk te betekenen dat je depressief bent. Het 'De zomer kan me gestolen worden' door Cintha Rood illustratie Helen van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14