12 GEZOND 11:00 Hij arriveert altijd als eer ste, zegt hij. Dan gooit hij de ramen open zodat er flink kan worden ge lucht en zet alvast een pot koffie. In zijn kan toor op de eerste verdie ping boven het Leer- werkbedrijf in Goes checkt hij zijn e-mails, regelt contacten met woningbouwverenigin gen, wijkagenten en clubhuizen. En hij kijkt de opdrachten na van medewerkers die bij hem Systematisch Rehabilitatiege- richt Handelen volgen: „SRH gaat uit van presentie, herstel en kracht", vertelt Corné Verhoeven (48), sociaalpsychiatrisch ver pleegkundige (SPV). „Wij scholen ons hier allemaal in de methodiek. Zelfs het overige personeel. Zo ondersteunen we het zo goed mogelijk functioneren van onze cliënten." Vrolijke stemmen en voetstappen galmen door het pand. De deur zwaait open. Als coördinator van het multidisciplinaire Fact-team ontvangt Verhoeven zijn colle ga's rond de vergadertafel, om alle lopende zaken van de intensieve ambulante begelei ding met elkaar af te stemmen. Stoelen wor den aangesleept, koffïebekertjes doorgege ven: „Van de tweehonderd cliënten bespre ken we er vanmorgen twintig die extra aan dacht vragen", zegt Verhoeven. „Dat kan vanwege een crisis zijn. Of omdat zij nieuw binnenkomen." Hij laat iedereen om de beurt aan het woord. En hij brengt de bevin dingen in kaart: een cliënt heeft tijdelijke woonruimte gekregen; een cliënt blijkt speed te gebruiken; een cliënt probeert af spraken te ontduiken; een cliënt slikt vol gens een eigen bedacht schema vele milli grammen haldol; een cliënt heeft een sterf geval in de naaste familie en iemands TBS-maatregel wordt opgeheven - maar of het verantwoord is dat alleen het Fact-team die leemte gaat vullen, betwijfelen alle aan wezigen. De arts, psychiater, maatschappe lijk werker, verpleegkundigen, ervarings werker en agogen, ieder met een eigen des kundigheid en specialisatie op het gebied van autisme, verslavingsproblematiek en psychosen, noteren de planning voor ko mende week. De cliënten leven verspreid over de stad Goes, zelfstandig of in een van beschermde woonvormen, en net als iedere ochtend zwermt het Fact-team uit. Ook Verhoeven rijdt dagelijks door Goes en omgeving. Hij geniet van de afwisseling; het docentschap, de coördinatie van het team en het contact met de mensen die aan hem zijn toevertrouwd: „Bijzonder kleur rijk zijn ze. Met een ongelooflijke drive om er iets van te maken. We bieden hen zoveel mogelijk oplossingen op maat, met indivi duele gesprekken, groepsgerichte activitei ten en praktische hulp." De gezette veertiger beaamt dat het beter is Ons innerlijk evenwicht kan fragiel zijn. Dat merk je als je te maken krijgt met forse te genslagen. Wanneer psychia trische problemen je boven het hoofd stijgen en je op weg naar herstel ook sociale en maatschappelijke hinder nissen ondervindt, bieden de mensen van het Fact-team van Emergis ondersteuning op maat: ze komen bij je thuis. De huisbezoeken duren telkens zo'n drie kwartier. Verhoeven verricht er gemiddeld zeven op een dag. „Alle cliënten hebben een persoonlijk plan waaraan ze werken", vertelt hij. „Dan praten we over wat er goed gaat, waarover ze tobben. Het is een mooie mix van behandelen en begeleiden in hun eigen, vertrouwde omgeving." Of iemand het allemaal wel aankan, ziet hij als hij er koffie drinkt, zegt hij. De koekjes als hij ruim voordat hij naar bed gaat geen televisie meer kijkt of achter de computer zit, maar vindt het moeilijk om daaraan te denken en hij slaapt de laatste tijd slecht. „Wat betekent dat precies?" vraagt Verhoe ven. „Ja," zegt Bram* langzaam. „Dan lig ik heel lang wakker." „Merk je er iets van de volgende dag?" ..Ja", zegt Bram. „Dan ben ik humeurig." „Wat doe je eraan?" „Ja", zegt Bram. „Een slaappil ingenomen." „Of is het de angst voor de angst?" vraagt Verhoeven. „Ga je naar bed en denk je dan: oh jee, straks slaap ik wéér niet. Misschien verkramp je dan?" Bram lacht. „Ja", zegt hij dan. „Dat moet maar eens anders." Soms is leven hard werken door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12