Saudi-Arabië en Iran liggen op ramkoers. De strijd tussen de twee machten in het Midden-Oosten wordt nu in Jemen uitgevochten. 10 VERDIEPING MACHTSSTRIJD De wedijver tussen Teheran en Riyad begon in 1979 met de Islamitische Revolutie in Iran Op Amerika kan niet meer worden gerekend, dus nemen de vijanden van Iran zelf het initiatief Met groeperingen als al-Qaeda en IS aan de grens wordt het voor Saudi- Arabië pas echt gevaarlijk Zo is de invloed van Teheran in buur land Irak toegenomen, waar beide vechten tegen Islamitische Staat (IS). Riyad zou blij kunnen zijn met die Iraanse betrokkenheid, omdat IS en Saudi-Arabië vijanden van elkaar zijn. Maar toch weegt voor Riyad zwaar dat Irans invloed in Irak toeneemt, waardoor Teheran wel erg machtig wordt. De wedijver tussen Teheran en Riyad begon in 1979 met de Islamitische Re volutie in Iran die het regime van de sjah wegvaagde. Met het aan de macht komen van ayatollah Khomei ni werd Iran een religieus-fundamen talistische staat. Iran was bevrijd van een autoritair en zichzelf verrijkend regime, was de boodschap. Teheran werd daarmee een baken van hoop voor de onderdrukten in het Midden- Oosten die vrijheid, gelijkheid en een eind aan de onrechtvaardigheid wil den. Dat baken werd bedreigend voor een autoritair geregeerd land als Sau di-Arabië. De legitimiteit van Iran als nieuwe staat werd betwist en Riyad begon het anti-sjiitisme te bevorde ren. Amerika moest tegenwicht bie den aan Iran, vond Riyad. Uit een ge lekt document bleek dat de Saudiërs Amerika een paar jaar geleden oprie pen de 'kop van de slang af te hakken' door het bombarderen van Iraanse atoominstallaties en het instellen van strengere sancties tegen het land. Amerika had echter geen behoefte aan een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten. Sterker nog, het opende onderhandelingen met Iran over zijn nucleaire programma om te voorko men dat het land een atoomwapen zou ontwikkelen. Dat deze onderhan delingen vooralsnog succesvol zijn, zo als afgelopen donderdag bleek, is slecht nieuws voor veel landen in de regio, waaronder Israël en Saudi-Ara bië. Zij denken dat Iran er juist ster ker uit zal komen. De sancties wor den afgebouwd en wie zegt dat Tehe ran niet heimelijk aan een kernwapen gaat werken? Op Amerika kan niet meer worden ge rekend, dus nemen de vijanden van Iran zelf het initiatief. Het focuspunt is nu Jemen. Tien Arabische landen onder leiding van Saudi-Arabië voe ren nu bombardementen uit op de Houthi-rebellen in Jemen. En de Ara bische Liga, het samenwerkingsver band van 22 Arabische staten, heeft be sloten een gezamenlijke legermacht op te bouwen. Het is twijfelachtig of deze macht ooit effectief zal zijn, omdat de lan den van de Arabische Liga enige nei ging tot verdeeldheid hebben. Maar Zoals Amerika tijdens de Koude Oorlog in elk conflict de hand van de Sovjet-Unie zag, zo beschouwt Sau di-Arabië nu Iran als een kwade macht. De Saudiërs zien in de escalerende strijd in Jemen, hun achtertuin, de hand van Iran. De Houthi-rebellen worden gesteund door Teheran, is de gedachte in de Saudische hoofdstad Riyad. Ruim een week geleden leidde dit tot het ingrijpen van Arabische landen in Jemen, onder leiding van Saudi-Ara bië. Met bombardementsvluchten worden de stellingen van de Houthi's bestookt. Tijdens de Koude Oorlog wezen criti ci van het Amerikaanse beleid erop dat niet elke opstand in Azië en Afri ka wordt geleid door het Kremlin. Ook nu zeggen deskundigen dat de sjiitische Houthi's hun opmars niet zozeer te danken hebben aan steun van Iran. Het succes van de Houthi's heeft meer te maken met hun ver bond met de vorige president Ali Ab dullah Saleh en met de teleurstelling onder de bevolking over de matige prestaties van de nu gevluchte presi dent Abd-Rabbu Mansour Hadi. Die gedachte wordt in ieder geval niet omarmd door het soennitische Sau- di-Arabi, dat de strijd in Jemen, Irak en Syrië ziet als een poging van het sjiitische Iran om het machtigste land in de regio te worden. Daarmee maakt de geschiedenis een vreemde draai. In de jaren '60 steun de Riyad de sjiitische royalisten tegen de soennitische republikeinen die in de strijd door Egyptische troepen wer den geholpen. Het werd 'Egyptes Viet nam', door de zware verliezen die wer den geleden. Stonden Saudi-Arabië en Egypte in de jaren '60 tegenover el kaar in Jemen, nu trekken de beide landen gezamenlijk op tegen de Houthi's. Want zij hebben een vijand gemeen: Iran. Saudi-Arabië ziet met lede ogen aan dat dit land steeds machtiger wordt. Jemen door Joost Sijtsma Een Jemeniet kijkt naar de ver woestingen in Ya- rim. De plaats was het doelwit van luchtaanval len van de coali tie die onder lei ding staat van Saudi-Arabië. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10