Afluisterapparaat bij overleg Hennis in Polen efs BINNENLAND 9 Stop antipestprogramma's, stelt Denker des Vader lands Marli Huijer in een interview met deze krant. maxx DEN HAAG - „Het is te vroeg voor antipestprogramma's, de effectivi teit staat nog niet eens vast. Laat scholen eerst energie steken in een goede sfeer, goede onderlinge communicatie en kinderen weer baar maken", zegt hoogleraar Mar li Huijer. „Pesten hoort bij op groeien en dat kun je nooit hele maal voorkomen. Leer kinderen omgaan met pesten. Dat komt la ter van pas, want in het volwas sen leven wordt ook volop gepest, op het werk bijvoorbeeld. Het is een illusie dat het ooit helemaal ophoudt." Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs wil dat scholen vanaf komend schooljaar pesten actief bestrijden. Zo moeten alle scholen een pestcoördinator heb ben. Een groep deskundigen be oordeelde in opdracht van Dekker dik zestig antipestprogramma's. In mei begint een onderzoek naar de effectiviteit van dertien veelbe lovende programma's. Hoe meer de overheid er bovenop zit, hoe groter de kans dat pesten in het geniep gebeurt en heftiger wordt, waarschuwt Huijer. Ze wil het niet bagatelliseren, maar de arts en filosofe is er niet van over tuigd dat pesten alleen maar slecht is. „We hebben ziektes no dig om weerstand in ons lijf op te bouwen en zo is het ook op psy chisch gebied." Onderzoek op scholen waar wei nig wordt gepest, toont aan dat een goede sfeer en goede commu nicatie tussen ouders en leer krachten minstens zo belangrijk zijn, zegt ze. Daarnaast zouden ouders en scholen kinderen moe ten leren hoe ze zich tegen pesten kunnen verweren. Zelf heeft ze haar kinderen leren terugschel den. „Bijvoorbeeld door iemand uit te maken voor gekke peer of rotte appel. Zo kregen ze een weerbaarheidstraining en reageer den niet meer zo gevoelig als ie mand een keer iets onaardigs zei." „Jammer", vindt Gijs Huitsing, on derzoeker naar pesten bij de Rijks universiteit Groningen, de uitspra ken van Huijer. „Het is het aloude misverstand tussen pesten en pla gen." Plagen kan zoveel kwaad niet, zegt hij. „De ene keer incas seer je, de andere keer deel je uit. Daar word je sterker van." Pesten is een ander verhaal, stelt hij. „Daarbij wordt iemand steeds opnieuw gekwetst. Er is een machtsverschil. Niemand uit de groep helpt je en daardoor verlies je, hoe weerbaar je ook bent. Daar word je echt niet beter van." WARSCHAU - In een Pools restau rant waar defensieminister Jeani- ne Hennis-Plasschaert een over leg had met haar Poolse collega Tomasz Siemoniak, is een afluis terapparaat gevonden. Dat meld den Poolse media op basis van een tweet van Siemoniak. De twee ontmoetten elkaar afgelo pen woensdag. Voordat zij in het restaurant plaatsnamen, werd het pand grondig onderzocht. De agenten vonden een afluisterappa raatje, zo meldde Siemoniak. Die benadrukte dat 'alle belangrijke gesprekken werden gevoerd op het ministerie van Defensie', en niet in de eetgelegenheid. Wie het afluisterapparaatje heeft ge plaatst, is niet duidelijk. Een woordvoerster van minister Hennis zei gisteren dat de Poolse justitie onderzoek doet om te kij ken wie het apparaat heeft ge plaatst. De zaak doet erg denken aan eer dere afluisterschandalen in Polen, die in 2014 de regering bijna de kop kostte. De toenmalige pre mier Donald Tüsk en zijn rege ring kwamen onder vuur te lig gen toen gesprekken van minis ters uitlekten. De opnames wer den heimelijk gemaakt in dure restaurants in de Poolse hoofd stad Warschau. :^'-)K00PJEDEALaanbiedingen alleen dit weekend geldig 5-delige Keramische Pannenset van Bratmaxx Slechts 24,95 ZATERDAG 4 APRIL 2015 een gentleman 'Pesten hoort bij opgroeien' door Saskia Wassenaar foto Thinkstock Spectrum: Denken mag ook licht zijn BESTELLEN J DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen ACHTERAF BETALEN) f\TT! v Gezond: geschikt voor bakken zonder olie of vet Met dubbele keramische coating v Geschikt voor alle warmtebronnen v Geen last van aangekoekt voedsel Adviesprijs 99,95 Korting 75% U bespaart 75,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9