Sm wsi r REIZEN 21 A s. V De 33e editie van het Aalborg Carnaval begint volgende maand. Hoogtepunt is The Grand Parade, waar 25.000 gekostumeerde carnavalsvierders aan meedoen. Dit jaar is het thema 'taboo'. Het is zaterdagochtend, half negen. Op drie verschillen de plaatsen in Aalborg zijn bont uitgedoste feestgan gers al druk bezig om zich te verzamelen. Vanaf deze drie locaties zal exact om tien uur De Grote Parade van start gaan. Traditiegetrouw het spetterende sluitstuk van het Aalborg Carnaval, dat sinds 1983 elk jaar in de tweede helft van mei in de Deense stad wordt georganiseerd. Veel van de deelnemers zijn uiteraard De nen. Maar de carnavalsvierders komen in steeds grotere aantallen uit andere Scan dinavische landen. En zelfs uit Nederland, zeker sinds KLM in 20tr rechtstreeks van Amsterdam op Aalborg is gaan vliegen. Tegenwoordig is het internationale Aal borg Carnaval het veruit grootste van Noord-Europa. Daarbij heeft het besluit om het carnaval ieder jaar in de tweede helft van mei te laten plaatsvinden het fes tijn veel goed gedaan. Vooral klimatolo gisch gezien is het een gouden greep. Het Aalborg Carnaval is uit nood geboren. Als je tegenwoordig op een van de terras sen aan de levendige waterkant aan de rand van het centrum van een biertje ge niet, zou je niet vermoeden dat het hier rond 2980 in economisch en ecologisch op zicht een rampgebied was. Vanwege het verdwijnen van scheepsbouw en industrie werd het beeld van de waterkant in die da gen bepaald door leegstaande scheepswer ven, afgedankte fabrieken en bouwvallige pakhuizen. De werkloosheid was hoog, de bevolking nam gestaag af. Om de teloorgang tegenwicht te bieden, kwamen studenten van de toen recentelijk opgerichte Aalborg Universiteit op het idee jaarlijks een carnaval te organiseren. Ge woon om de trieste boel wat op te fleuren. Te houden vanaf medio mei; dan hadden de studenten hun examens achter de rug. De eerste zes jaar vanaf 2983 verliepen best aardig, daarna kwam de klad erin. Over heid, bedrijfsleven en universiteit sloegen de handen ineen om het tij te keren. Er werd een stichting gevormd om het Aal borg Carneval te ondersteunen en te pro moten. De rest is geschiedenis. Het is tegen tien uur in de ochtend van The Grand Parade. De duizenden deelne mers aan de optocht die zich hebben opge steld in de wijk Norresundby, aan de noord zijde van de brug over de Limfjord, zijn in het Engels aan het aftellen: five, four, three, two, one... Go! Klokslag tien zet de stoet ge kostumeerde carnavalsvierders zich in be weging, daarbij ondersteund door de op zwepende beat van Tom Jones' versie van You can take your hat off. Dat belooft wat. Aangevoerd door scharlakenrode figuren uit de Lion king, op de voet gevolgd door een gespierd smaldeel matrozen met ont bloot bovenlichaam, neemt de optocht de bocht naar de Limfjord Brug. We zijn in Denemarken. En dus ontbreken hordes Vi kingen met vervaarlijk ogende helmen en hoornen niet in de stoet. Her en der lopen groepen Schotten in kilt mee. En we zien Romeinse soldaten, die een kring vormen rond hun decadent van een tros druiven snoepende Romeinse keizer. Een aantal da mes komt heupwiegend voorbij. Een stelle tje jonge meiden, gehuld in blauwe tutu's, poseert graag even voor een foto. Dan stokt de parade op de brug. Oorzaak: de stoet uit Norresundby moet voorrang verlenen aan de staart van de eerste van de twee optochten die om tien uur aan de zuidzijde van de Limfjord zijn begonnen. Het feesten gaat ondertussen gewoon door. De Limfjord Brug begint te trillen. „Kan dit geen kwaad", vraag ik een voorbijgan ger. „Ben je gek, dit gebeurt ieder jaar. Tot nu toe hebben we het altijd droog weten te houden. Het wordt pas gevaarlijk als ieder een in dezelfde maat host en stampt." Plots zet de stoet zich weer in beweging. Je voelt een golf van opwinding door de me nigte gaan: dadelijk komt dit deel van de pa rade vanaf de Limfjord Brug uit in de Ves- terbro, hoofdstraat van Aalborg. Hét mo ment om aan de toeschouwers te laten zien wat je als carnavalsvierder in je mars hebt. Dat kan individueel, maar ook in groepsver band. Zoals de Altona Bateria doet. De drumband uit Hamburg zweept met een zinderende show het toch al uitzinnige pu bliek langs de kant nog verder op. Daar is de muziekwagen weer met zijn giga-speakers die de bekende beat van Tom Jones uitbraken. De menigte heeft een an dere tekst ingestudeerd: 'You can take your shirt off...' De Vesterbro afzakkend, nemen de tekstvariaties bij de carnavalsvierders een nóg pikanter karakter aan. En het is pas vier uur.... Dat belooft écht wat! L' mm W/È WAAR EN WAT ZATERDAG 4 APRIL 2015 Carnaval op z'n Deens door John May •Aalborg Kopenhagen 1 - Aalborg ligt in het noord oosten van Noord-Jutland: www.visitaalborg.com. KLM vliegt een aantal ma len per dag van Am sterdam naar Aalborg. Zie www.klm.com. 'Aalborg Karneval', met tegenwoordig 25.000 deel nemers en 100.000 toe schouwers, begint op vrij dag 15 mei met het Interna tionale Carnaval, op zater dag 16 mei onder meer ge volgd door het Kinder Car naval. De Grote Parade is op zaterdag 23 mei. Voor complete programma, zie www.aalborgkarneval.dk. Meer achtergrond: cruise- vaartjohnmay.blogspot.nl. In Aalborg wordt het grootste carnavalsfeest van Noord-Europa gevierd, foto's John May

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81