Helmplicht voor hard rijdende e-fietsen Over en sluiten 99 Meivaxamre aaneieDinGen! €349,- SoLmanTours Ik kan niet liegen. Niets is zo simpel als de waarheid Qte 8 BINNENLAND PIET DE JONG 100 Oud-premier en oud-marineman Piet de Jong maakt een eeuw vol. Zijn erkenning kwam pas laat. JJU11IIJI W"*! Ik kijk tegen deze baan aan als een aap tegen een roestig horloge Laat die maar alleen marcheren www.solmar.nl 0495-588740 IWee weken cel na doodtrappen kat Een man die in februari in Utrecht cafékat Sherrif dood trapte, is gisteren veroor deeld tot twee weken cel, waarvan een voorwaarde lijk. De rechtbank legde de straf op voor dierenmishan deling. De man gaf de huis kat van café Tilt een fatale trap. Sherrif liep al elf jaar in en rond de zaak en was ge liefd in de buurt. De kater was 16 jaar. Dat betekent dat de snelle e-fiets vanaf 2017 een geel plaatje krijgt en de bestuurder een helm op moet. Schultz van Haegen heeft laten onderzoeken of de speed-pedelec uitgezonderd kan worden van de helmplicht. De fiets wordt gezien als een goed alternatief voor de au to en het openbaar vervoer op de middellange afstanden. In 2014 zijn er duizenden exemplaren van de snelle fiets verkocht. De branche verwacht dat de verkoop cijfers nog zullen groeien. Momenteel wordt de snelle e-fiets nog als snorfiets behan deld en hoeft de bestuurder geen helm op. Dat is moeilijk uit te leg gen, concluderen de onderzoe kers. Immers: de speed-pedelec rijdt, als de bestuurder maar hard genoeg meetrapt, net zo snel als een brommer. Daar komt bij dat de snelle e-fiets voor andere weg gebruikers vrijwel onherkenbaar is. Het lijkt alsof er een fietser op de weg rijdt, maar de snelheid ligt veel hoger dan verwacht. Door de bestuurder een helm op te zetten, hebben automobilisten beter in de gaten dat er een hard- rijdend voertuig aankomt. Volgens Europese richtlijnen die in 2017 gaan gelden, is de speed-pedelec al een brommer. Nederland zou daar een uitzonde ring op kunnen maken, maar ziet daar nu dus vanaf. Alle speed-pe- delecs die al zijn verkocht, wor den vanaf eind volgend jaar in de RDW-systemen als bromfietsen gerekend. Nederlands gezin prijst zich gelukkig Het Nederlandse gezin is ge lukkig. Ouders van een ge middeld gezin geven hun ge zinsleven een dikke acht. Dat blijkt vrijdag uit het Ge zinsonderzoek van het AD. Er werd onder meer geke ken naar de sfeer in het ge zin, of de gezinsleden ge noeg tijd voor elkaar hebben en of er genoeg leuke din gen worden ondernomen. Zorgen om financiën mbo'ers Mbo-studenten raken steeds dieper in de schulden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nationaal instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Ongeveer een op de vijf mbo' ers heeft schulden en de ge middelde schuld is in vier jaar tijd verdriedubbeld tot 3681 eu ro. In 2011 had nog een op de zes mbo'ers schulden. Het Ni bud wil nog dit jaar een online financieel plan ontwikkelen. Tonnen fraude bij Leger des Heils Een administratief mede werker van het Leger des Heils is op staande voet ont slagen omdat hij in zes jaar 850.000 euro heeft verduis terd. Dat kwam aan het licht toen hij ziek was en een col lega zijn werk overnam. Het Leger des Heils liet dat giste ren weten. De man zou mid dels vervalste facturen geld naar eigen rekeningen heb ben laten overschrijven. DEN HAAG - Trending op Twitter - wie had durven voorspellen dat Piet de Jong deze eer ooit te beurt zou vallen? Vanuit heel Neder land stroomden de digitale felici taties toe voor het 'kleine vadertje des vaderlands', de oud-minis- ter-president, oud-minister van Defensie en de voormalig duik bootcommandant. De jubilaris, die gisteren in fami liekring zijn honderdste verjaar dag vierde, is allerminst in de ver getelheid geraakt. Weinigen zul len dat in 1974, toen De Jong van het Haagse politieke toneel ver dween, hebben voorzien. Drie jaar daarvoor was hij door zijn ei gen partij, de katholieke volkspar tij KVP (later opgegaan in het CDA), afgeschreven voor een mo gelijke tweede ambtstermijn als premier, omdat De Jong te weinig progressief zou zijn, te onopval lend, kleurloos. Hij voelde zich verraden. Pas veel later kwam eer herstel. Zijn statuur groeide van 'de man die tussen 1967 en 1971 op de win kel paste' via 'de onderschatte po liticus' naar 'misschien de beste naoorlogse premier van ons land'. De Jong is en was geen man van schijnwerpers, meeslepende spee ches, van de grote trom. Zijn stijl van politiek bedrijven was er een van 'verend meebewegen', zo om schreef premier Mark Rutte don derdag. Liever een uitgestoken hand dan een vuist op tafel. De Jong Javeerde in een turbulen te tijd tussen conservatief en Pro vo, tussen Dolle Mina's en keihar de Molukse acties, Maagdenhuis bezetters en de inval in Tsjecho- slowakije. Zijn kabinet, dat onge schonden de eindstreep haalde, stond bekend als rechts, maar voerde een progressieve agenda. „Hij is voortdurend onderschat", zei toenmalig minister van Finan cien, VVD' er Johan Witteveen in 2011 in het KRO-programma Pro fiel. „Zijn kracht lag in zijn besluit vaardigheid, in het korte, krachti ge woord." Als onderzeebootkapi tein tijdens WO-II was hij ge traind in kalm knopen doorhak ken en doortastend optreden. Dat De Jong in de politiek zou be landen, kwam ook voor hemzelf als een verrassing. Hij maakte een spectaculaire entree. In 1959 ont ving de geboren Apeldoorner tij dens een Navo-oefening bij Schot land een telegram met het ver zoek zich in Den Haag te melden. Een helikopter pikte hem op van zijn onderzeeboot jager. Of hij geen staatssecretaris van Marine kon worden in het kabinet-De Quay, aldus het verzoek. Vier jaar later volgde het ministerschap op Defensie: „Ik geloof dat men dacht: die oude zeerover heeft misschien geen draad verstand van politiek, maar je moet wel voorzichtig met hem zijn", luidde zijn laconieke reactie. Het Binnenhof bleek geen droom die uitkwam. Bij het terugkijken klonk een tikje verbittering. „Het is geen leuk baantje", zo citeerde de Volkskrant hem in een oud in terview. „Alles wat je doet, wordt gewantrouwd, je wordt onhebbe lijk behandeld." Politiek schitteren deed De Jong deze eeuw nog eenmaal. In 2010 kapittelt hij op een CD A-partij congres de voorgenomen samen werking met de PW in Rutte-I. Het maakt indruk, maar niet ge noeg om de gedoogsteun defini tief te torpederen. Politiek com mentaar geeft hij nu alleen nog in beslotenheid, bij zijn vrienden, de collega's uit zijn kabinet met wie De Jong al veertig jaar iedere maand een vorkje prikt. HoTeL STeLLa ÖjSpa HoTeL1 RapiiiS SPANJE SPANJE SPANJE Beste prijs, goede reis! zoover door Paul Bots UTRECHT ROTTERDAM Een zeeman en DEN HAAG - Er komt toch een helm plicht voor de speed-pedelec, de elektrische fiets die snelheden tot 45 kilometer per uur haalt. Minis ter Melanie Schultz van Haegen gaat de fiets behandelen als een brommer. Volgens Europese richtlijnen die in 2017 gaan gelden, is de speed-pedelec al een brommer UTRECHT DEN HAAG door Sandra Donker Over zijn onervarenheid als minister Zijn levensmotto Over samenwerking met de PW Afscheidsgroet in telefoongesprekken LLoneT oe Man HoTeDPLaza Pams PineDa De Man Ma^jnaTLDèMaR' Vertrek op 8 mei 2015 Prima hotel met gunstige ligging, centraal maar niet te druk. 10 DGfl HP Vertrek op 1 mei 2015 Vertrek op 9 mei 2015 Gezellig hotel met prima maaltijden Prima hotel met mooie Spa! 10 DGn HP €249.- 8 DGn HP Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-pers.kamer. Indien er vroegboekkorting van toepassing is, is deze reeds in genoemde prijzen verrekend. Admkst busreis 10,- vliegreis 15,-. Bekijk voor al onze voorwaarden en aanbiedingen www.solmar.nl. Typefouten voorbehouden. S d* R award

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8