Gloeiend zandsteen Canyon de Chelly Monument Valley REIZEN 19 schijnlijk om het apenvolk te lokken. Er is in geen velden of wegen een dier te zien, dus ontspan ik enigszins. Na vijf minuten stel ik voor de expeditie op te breken en zelf de bananen te nuttigen. Jammer, geen apen. Maar verdomd: ineens ritselen de blade ren onheilspellend. Uit de dichtbegroeide jungle komen ze onze kant op. Hordes wil de apen. Het lijkt wel een scène uit 'Planet of the apes'. Die apen hebben natuurlijk al lerlei ziektes waar ze ons mensen zo dade lijk eens lekker mee gaan besmetten. Iets vreselijks waarvoor nog geen geneesmid delen zijn. Helaas zit ik voor in de boot, dus vermoedelijk ben ik het eerste slacht offer. Na korte tijd zitten ze overal. Lieve aapjes die ik voor geen cent vertrouw. Ze doen zich te goed aan de meegebrachte bananen die door mijn reisgenoten naar hen wor den toegeworpen. Mijn angstige argwaan is inmiddels voor iedereen duidelijk zicht- Hordes wilde apen komen uit de jungle onze kant op. Het lijkt een scène uit 'Planet of the apes' baar. Ik word uitgelachen! Om me een hou ding te geven, film ik onze ontmoeting met het dierenrijk met mijn iPhone. Het toestel stevig vastgeklemd, want elk mo ment kan zo'n wilde onverlaat hem uit mijn handen rukken. En terwijl ik op mijn telefoonschermpje kijk, kom ik langzaam tot rust. Het voelt alsof ik aan het werk ben. Daarbij past geen paniek, maar juist een zelfverzekerde, vaste hand. De apen zijn razendsnel en slecht in beeld te breng en. Zat er maar eens een stil voor een mooie portretopname, denk ik bij mezelf. Geheel zonder angst pak ik een halve ba naan en houd die in de lucht. Een van de zwaarste jongens meldt zich meteen. Hij hangt ondersteboven aan de rand van de overkapping en kijkt me aan. Ja hoor, hij is mooi in beeld. Met hervonden moed buig ik iets dichter naar hem toe, de banaan is nu een paar centimeter bij hem vandaan. Ik verwacht dat hij het ding met een snel le actie uit mijn vingers zal grissen om er rap mee vandoor te gaan. Maar dat gebeurt niet. Heel voorzichtig pakt King Kong de etenswaar uit mijn hand. Rustig pelt hij de schil eraf, kijkt mij vriendelijk in de ogen en begint tevreden te kauwen. Hij glimlacht, zo lijkt het wel. Gerustgesteld film ik het tafereel en mijn bootgenoten kijken vertederd toe. Aaaah, zo lief. Maar dan heeft Jaap Aap er genoeg van. Met een handige beweging graait het beest de pet van mijn hoofd en zet het op een lopen. Ik schrik me een ongeluk en be gin schaapachtig te lachen. Wat moet je an ders? Rotbeest. Teleurgesteld in het dierenrijk tuffen we terug. Ik wist het wel: je kunt tegenwoor dig ook geen aap meer vertrouwen. In het noorden van Arizona, naast de Grand Canyon, liggen in het Navajo reservaat vijf gebieden die in reisgidsen vaak vergeten worden. Ten onrechte. 3 Bij het stadje Page in het uiterste noorden van Ari zona wil ik Lower Ante lope Canyon zien. Vandaag is het er rustig, maar 's zomers fungeert de drukbezochte ca nyon als een echte melkkoe voor de Navajo Nation. In tegenstelling tot de Upper is de Lower Antelope Canyon te voet vanaf de parkeerplaats te bereiken. Ik meld me aan bij de kiosk en betaal 28 dollar om 'naar binnen' te mogen. Waar na ik ingedeeld word in een groep, die onder begeleiding van een Navajo in de kloof af daalt. Daar valt mijn mond open van verbazing. De spleet is 1, soms 2 meter breed en hooguit enke le tientallen meters hoog. De lichtinval op de grillige wan den creëert een onbeschrijfe lijk spektakel. Het is alsof het roze zandsteen gloeit. Bij elke meter die ik beweeg, ziet het er weer anders uit. Dit natuurwonder is zijn prijs meer dan waard. In anderhalf uur maak ik 434 foto's. 4 Canyon de Chelly is lief lijk en imposant tegelij kertijd. De kloof ligt in het hart van de Navajo Nation, bij het dorpje Chinle. Vanaf de panoramaweg daal ik langs de White House Ruins Trail in een uur af naar de 200 meter dieper gelegen groene bodem. Hier bewerken de Navajo's hun akkers op dezelfde manier als hun verre voorouders. Het pad eindigt onder de der- tiende-eeuwse White House ruïne, die zich in een alkoof in de rotswand bevindt. Het is een bouwwerk van de agrari sche Pueblo-indianen. Die leef den hier nog voordat de rond zwervende Navajo's de streek rond 1700 begonnen te bevol ken. Ik ben op heilige grond. In 1864 dwong Kit Carson tijdens een slotoffensief de Navajo strijders tot overgave door ze uit te hongeren in de canyon. Vanwege dit drama is Canyon de Chelly een beschermd Na tionaal Monument geworden. 5 Op de parkeerplaats van het Tribal Park, met het beroemdste uitzichts- punt van Amerika, mag het dan wel druk zijn, maar dit is en blijft de Far West ten top: Monument Valley. Voor het bezoekerscentrum rij den pick-ups af en aan met la dingen toeristen die voor een stoffig rondje naar de bodem fiks betaald hebben. Een rit die je evengoed met je eigen huur auto kunt rijden. Hoewel ieder een Monument Valley denkt te kennen vanwege de klassieke landschappen uit de films, ont dek je op die tour niet eens een tiende van wat er te zien is. Ik opteer voor Mystery Valley, he lemaal achterin, en dan tegen zonsondergang als de oranje rotsen gaan gloeien. Ik waag me aan het offroad- avontuur met Navajo-gids Charlene Johnson. Haar vertel lingen over de geschiedenis, po litiek en tradities van deze plek mengt ze met anekdotes over haar eigen familieverleden. Want de Navajo-cultuur mag dan voor ons met een aura van mysterie omgeven zijn, hier be sefik dat het dagelijkse leven voor hen doodgewone, harde werkelijkheid is. WAAR EN WAT ZATERDAG 4 APRIL 2015 n Lower Antilope Canyon. foto's Jonathan Vandevoorde, National Park Service door Jonathan Vandevoorde Vliegen kan met een tussenstop het best op Phoenix of Las Vegas. Ter plaatse is een huurauto onontbeerlijk. Juli en augustus noemt men het monsoon season; onweer is dan bijna dagelijkse kost en het is er heet en soms erg druk. De beste reisperiodes met prachtig weer zijn van april tot begin juni en van half september tot begin no vember. Voor toegang tot de meeste tribal parks van de Navajo Nation moet je per voertuig betalen. Canyon de Chelly is gratis, maar er is spra ke van om ook hier entree te gaan heffen. Check de tarieven op www.navajonationparks.org. Tip: Navajo's houden van hun tra dities en voeren prachtige dansen op in veelkleurige kostuums. Wil je een festival of optreden mee maken, check dan het prikbord bij de lokale dienst voor toerisme of in de supermarkt. Inlezen? Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier (Bury My Heart at Wounded Knee) van Dee Brown (vertaling J. Knipscheer) is de meeslepend vertelde geschiede nis over het trieste lot van de indi anen in het westen. Relevante sites: www.visitarizona.com (officiële toeristische site van Arizona); www.dinehbekeyahtours.com (Navajo-gids Charlene Johnson); www.amerikaonly.nl (online magazine over Amerika).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79