Aapjes kijken Little Colorado Sporen van dinosaurus 18 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Ik gun dieren het allerbeste, maar ze zijn gewoon niet mijn grootste vrien den. Ik kan het niet helpen. Hond of kat, iedereen mag er gek op zijn, maar aan mij zijn ze niet besteed. Sorry. En dan is er ook nog de categorie der wilde bees ten: daar heb ik al helemaal niets mee. Ik ben er bang voor. Volgens 'kenners' is die angst nergens voor nodig. Welnee. De grizzlybeer schijnt door fluiten en handgeklap dermate van de wijs te geraken, dat hij snel het hazenpad kiest. Een wolf dient men vastberaden tegemoet te treden, als men hem maar niet in de ogen kijkt. Bij een leeuw kun je je het best zo klein mogelijk maken, dan blaast hij de aftocht. Laat me niet lachen! Waarom zijn wildparkwachters dan altijd zo goed bewa pend? Dat is niet voor niks, lijkt mij. Maar nooit adviseert iemand je op reis een ste vig geweer mee te nemen om na de eerste brul meteen gericht te vuren. Mijn directe dierenconfrontaties betroffen een vogelspin, een krokodil, een nijlpaard, een ratelslang en een luiaard. Over die laat ste geen kwaad woord uiteraard, maar ook van de andere heb ik geen last gehad. Wel licht doordat ik de beesten helemaal niet onverschrokken bejegende, maar juist om dat ik in blinde paniek het hazenpad koos. Dat is de reactie die mij nu eenmaal het best ligt en die volgens mij ook de meeste kans op overleving biedt. Terwijl we met een motorbootje over het Panamakanaal scheuren, krijgt de boots man een briljant idee: apen. We gaan naar de apeneilanden, want dat is leuk. Er wor den bananen ingeslagen. Dan gaat het in volle vaart naar iets waar ik geheel geen zin in heb. Als we in de buurt komen, min dert de boot snelheid. Onze roerganger tuurt naar de hoge bomen op de kleine ei landjes waar we inmiddels tussen dobbe ren. Dan kiest hij een aanlegplaats en be gint vreemde geluiden te maken. Waar- IGeen discussie: Grand Ca nyon National Park is in drukwekkend. Maar ook ontzettend druk. Verlaat je het park richting het oosten, dan rijd je Navajo Nation binnen, de lege woestijn tegemoet. Het autonome gebied, zo groot als de Benelux, beslaat een flink deel van Noord-Arizona, New- Mexico en Utah. Meteen links langs de highway rijd ik een grindweg op. Naar Little Colorado River Gorge Tribal Park, dat beheerd wordt door de Navajo's zelf. Het is er een stuk rustiger dan in de Grand Canyon. De kloof van deze zijrivier van de Colorado ligt er zo mogelijk nóg dramati scher bij dan die van zijn grote broer. Wellicht omdat hier het eindeloze landschap rondom wel zichtbaar is. Zo kan ik de dimensies van de canyon beter inschatten, want deze 'kleine' is nog altijd meer dan 300 me ter diep! Genieten van deze kloof kan volop tijdens een wandeling over het paadje langs de rand. 2 Verder naar het oosten doorkruist de weg de bi zarre Painted Desert. En kele kilometers voor indianen dorp Tuba City geeft een haas tig geschilderd bordje de vind plaats aan van gefossiliseerde 'dinosaur tracks'. Ik parkeer de auto naast de ju- welenstalletjes en ervaar direct hoe ondernemend Navajo-indi anen zijn. Een praatgrage man met een leerachtig gelaat stapt op me af. In ruil voor een 'vrij willige' bijdrage en een bezoek aan zijn stalletje leidt hij me rond tussen schitterende pre historische pootafdrukken in de zandstenen bodem. Onderweg vertelt mijn gids het ene na het andere fantas tische verhaal. Zo volgen we het spoor van een velociraptor tot bij 'baby T-Rex tracks'. De spruit moet enorm geweest zijn: zijn achterpoot is al 1 me ter lang. „En hier heeft een vo- geldino een paar keer gehup peld voordat hij klapwiekend van de bodem los kwam", ver klaart mijn gids waarom een ander spoor plots ophoudt. De vrijwillige bijdrage heeft hij dubbel en dwars verdiend. Ik ben niet alleen fysiek, maar ook gevoelsmatig helemaal in indianenland. COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Gemma van der Heyden, Anke Arts en Mark Reijntjens advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. L VERENIGDE STATEN COLORADO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78