PZC Het land van de Navajo's ae iNavajo s 23 Geen zondagsschool 17 18 VERENIGDE STATEN Onze basis in het Portugese Sa gres is het Mar tinhal Beach Re sort Hotel, een complex van 25 hectare bij de uiterste zuidwestpunt van het Europese vasteland. Martinhal is het project van het Zwitsers- Singaporese stel Roman en Chitra Stern dat, na vier kinderen op de wereld te hebben gezet, tever geefs zocht naar een kindvriende lijk resort op vijfsterrenniveau. Met bloed, zweet en tranen reali seerden zij hun droom. Nu bie den zij hotelkamers en vakantie villa's aan, pal aan het Martinhal- strand. Jerom Pannier is een sportieve Vlaming die een werkplek zocht waar hij na gedane arbeid nog op een surfboard kan springen. De Atlantische golven nabij Sagres kregen zijn voorkeur vanwege het lekkere weer, ook in de winter. Met Pannier gaan we op een Scott Scale 960-mountainbike met der tig versnellingen naar het eind van Europa. De route voert over zandpaden en asfalt naar de vuurtoren op de kaap van Sao Vicente, het meest zuidwestelijke puntje van het vas teland van Europa. Tot de veer tiende eeuw werd dit beschouwd als het einde van de wereld. De vuurtoren met zijn rode top to rent zo'n 60 meter boven het wa ter van de Atlantische Oceaan uit. Als je stiekem door een deur loopt, zie je een rotsformatie in zee die de precieze knik vormt tussen Portugals zuid- en west kust. Hendrik de Zeevaarder plan de in de zeventiende eeuw op de kaap van Sao Vicente zijn reizen naar West-Afrika. Terugfietsend naar Sagres passe ren we tal van aardewerkfabrie ken, waar je voor weinig geld handbeschilderde ovenschalen kunt kopen. In het stadje zoeken we de haven op voor een welver diend Sagres-biertje op het terras van A Tasca, een restaurant waar je ook eendenmosselen kunt eten. Een delicatesse die zich moeilijk laat vangen; elk jaar vinden twee vissers de dood bij hun pogingen. De bagageband op het vliegveld van het Portugese Faro biedt een interessante aanblik. Golftassen van het formaat bodybag, manshoge surfboards en in genieus ingepakte mountainbikes rollen voorbij. De Algarve vraagt om een actieve vakantie. Zaterdag komt Eduardo Lima ons ophalen voor onze eerste surfles. Op de parkeerplaats bij het Mare- ta-strand staan diverse busjes, met Spaanse, Engelse en Duitse kentekens. Felix Gansicke is een 22-jarige student uit Rostock, in het noorden van Duitsland. In drie dagen reed hij met vrienden naar Zuid-Portugal om daar een maand lang elke dag te surfen. Eten en drinken hebben ze meege nomen, slapen doen ze in hun Volkswagen T3. Op het strand legt Lima na een warming-up uit hoe je vanuit een liggende positie, met je tenen ach ter het einde van het 7'o Softech surfboard gehaakt, omhoog moet komen, voor je loodrecht op de lengteas met gebogen knieën gaat staan. Op het strand is dat goed te doen. Met een klittenband aan een snoer dat je om je enkel beves tigt, kan in zee het board niet ver dwijnen. Die zee is maar 15 gra den Celsius, dus een wetsuit is geen luxe. De golven zijn hoog. Lima waar schuwt dat we niet verder dan ons middel de zee in moeten gaan. Liggend op het board ped del ik terug richting strand. Bij de eerste golf onderneem ik dappere pogingen overeind te komen. Staan gaat amper, bovendien te kort om ook maar een beetje coole foto op te leveren. De pret maakt alles goed. De volgende dag verruilen we on ze wetsuit voor een wandelouftit. Sinds 1995 kent Portugal het Par- que Natural do Sudoeste Alenteja- no e Costa Vicentina. Het volgt de kust tussen Sines in de Alentejo en Burgau in de Algarve. Met het park van 60.000 hectare willen de Portugezen voorkomen dat de kust wordt volgebouwd. Met Manuel Plantier wandelen we langs de wilde kust. Zalig uit- WAAR EN WAT waaien. De begroeiing is laag met veel rozemarijn, salie, heide en je neverbesstruiken. Er is nauwe lijks een huis te zien. Het traject dat we lopen, is een deel van lan gere wandelroutes. Het aarderode pad vertoont scheuren van de droogte. Op een open plek is een cirkel van steentjes gemaakt, een naar binnen kerende spiraal die het leven weergeeft. Waar de aar de is omgeploegd, zijn everzwij nen aan het werk geweest. In de baai bij Ponte Dos Caminos beukt het water hoog tegen de geelrode rotsen. Het waait er flink, zoals altijd op deze plek. De vergezichten over zee zijn specta culair. Dat moet ook de hippies ge lokt hebben die hun Volkswagen busjes hebben geparkeerd bij het witte zand van het Barranco- strand. Duitsers, Nederlanders en Zwitsers staan er voor onbepaalde tijd op een parkeerplaats. Ze wan delen en surfen, koken op primus stelletjes. Ook zij hebben kenne lijk ontdekt dat het leven goed is aan de Portugese zuidkust. Reizei Media Porto ALCARVE Sagres ligt op 2.400 kilometer van Utrecht. Transavia vliegt rechtstreeks van Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Groningen naar luchthaven Faro: www.transavia.com. Voor meer informatie over Portugal en de Algarve. zie www.visitportu- gal.com/nl en www.algarve-tourist.com. Meer relevante websites: www.algarvemountainbiking.com, www.future- surfingschool.com en www.martinhal.com. De kaap van Sao Vicente, met zijn 60 meter hoge vuurtoren, is de meest zuidwestelijke punt van het vasteland van Europa, foto Getty Images SPANJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77