Sloeberklasse 66 SPECTRUM 15 standplaats Kenia Frans van den Houdt Verenigde Naties, net als veel andere gezinnen in deze stad van 45.000 mensen. Ooit waren er zo'n r.200 tun nels van Gaza naar Egypte. Het was de voornaamste levenslijn van de klei ne kuststrook die door Israël op zee en aan de grens wordt afgesloten. De smokkeleconomie, de belangrijkste in komstenbron van Harnas, tierde we lig. Sommige tunnels waren zo groot en geavanceerd dat er vrachtwagens doorheen konden rijden. „Ik heb een zus in el-Arish in Egypte. Soms ging ik bij haar op de thee, door de tunnels en weer terug op dezelfde dag," lacht Abdallah. Maar door de tunnels importeerde Harnas ook gewe ren en raketten. Tijdens de oorlog met Israël afgelopen zomer werd de stad zwaar gebombardeerd. Rondom het huis zijn diepe bomkraters in een zanderig maanlandschap daar de stille getuigen van. „De situatie in Rafah is nu zeer gespannen, vooral langs de grens met Egypte. Bijna iedere nacht wordt erop straat geschoten." Ook in Beit Hanoun, vlak tegen de grens met Israël aan de oostkant van de Gazastrook, is de oorlog nog steeds zicht- en voelbaar. Dit was het toneel van de grondinvasie van Israëlische troepen. Tanks en pantservoertuigen reden door de akkers. Nu kauwen er twee kamelen verveeld op wat blade ren. In de muren van een groot wit-blauw schoolgebouw aan de rand van het dorp zitten kogelgaten van verschillende kalibers, overblijfselen van de keiharde straatgevechten tus sen Israël en Harnas. In de klaslokalen van het schoolge bouw dat wordt betaald en bestuurd door de Verenigde Naties wonen sinds de oorlog tientallen gezinnen die hun huizen verloren in de strijd. De meesten praten niet graag. UNWRA, het onderdeel van de Vere nigde Naties dat belast is met de hulp aan de Gazastrook, kwam tijdens de oorlog meermaals in opspraak omdat Harnas en andere militante groeperin gen vanuit VN-gebouwen raketten zouden hebben afgevuurd. Israël claimde dat haar vijanden zich ver scholen achter de VN en dat de organi satie dit oogluikend toestond. In een van de schoollokalen zit Nas ser, een jonge man met een ongetrim- de zwarte baard en felle uitpuilende ogen. Hij wijst op drie vrouwen die op matrassen liggen. Het zijn Nassers zussen die hier met hun gezinnen wo nen. Aan de kapstokken, die eigenlijk voor de jassen van schoolkinderen zijn bedoeld, hangt nu de was van drie gezinnen. „Onze huizen zijn ka pot en we hebben geen geld om ze weer op te bouwen", zegt een van de vrouwen. Nasser draagt zijn baard op de wijze van orthodoxe moslims. Hoort hij misschien bij Harnas? Hij verstart en schudt vervolgens boos met zijn hoofd. „Daar geven we nooit antwoord op." En dan is er Gaza-stad, de grootste stad in dit gebied, waar volgens de laatste schatting zo'n 1.8 miljoen men sen wonen. Een stad met meerdere ge zichten. In het centrum en de rijkere buurten aan zee wordt de bebouwing slechts af een toe onderbroken door een in as gelegde flat of moskee. Langs de boulevard wordt met het geld van een sjeik uit het oliestaatje Qatar een nieuwe autoweg aangelegd. Vrachtwagens rijden af en aan met puin en beton. Maar het is improvise ren, want in de Gazastrook is gemid deld vijf uur elektriciteit per dag. En er is telkens op een ander tijdstip stroom. Bewoners en winkeliers die het zich kunnen veroorloven gebrui ken generators om hun computers en telefoons op te laden en het eten en drinken te koelen in de vrieskast. Ondanks deze beperkingen neemt het gewone leven zijn loop. Er wordt gewinkeld op de markt, kinderen spe len in een stadspark. Op de chaoti sche wegen, er is geen stroom voor de verkeerslichten, krioelen brommers, paardekarren en personenauto's door elkaar. Bij een distributiecentrum wordt cement voor de wederopbouw uitgedeeld. Dit gebeurt onder camera toezicht van Israël, dat bang is dat Ha mas het cement opeist en gebruikt voor de bouw van ondergrondse tun nels om aanvallen op Israël uit te voe ren. Tien minuten naar het oosten, in de wijk Shejaiya, bij de grens met Israël, is de vernieling enorm. Hier werd da genlang van straat tot straat gevoch ten. In de geraamten van gebombar deerde gebouwen wonen weer men sen. Met gordijnen en golfplaten im proviseren ze reparaties aan hun hui zen. Vocht en tocht zijn de grootste problemen. Overal rennen kleine kinderen. Ze voetballen op een zandvlakte tussen de bomkraters. Kinderen zijn het wa re gezicht van Gaza. Meer dan de helft van de bevolking is jonger dan 21. En niemand weet eigenlijk hoe met de kinderen van Gaza nu verder moet. stuurt. Om Harnas onder druk te zet ten, vernietigde Egypte de smokkel- tunnels die van Egypte naar Gaza lie pen en verwoestte de huizen langs de grens om een 'bufferzone' rond Gaza te creëren. Het raakt Abu Ermana behoorlijk in de portemonnee. „Toen de tunnels nog open waren, zag ik mijn familie nauwelijks", zegt hij, wijzend zijn broer Handi en 25-jarige zoon Taisir die met hun gezinnen bij hem in huis wonen. „We waren allemaal veel te druk met het werk in de tunnels. Nu zitten we elkaar de hele dag thuis aan te kijken." De familie Abu-Ermana, zo'n 25 men sen, leeft van voedselbonnen van de Onze huizen zijn kapot en we heb ben geen geld om ze weer op te bouwen Afrika zit in de lift'. 'Afrika's mid denklasse groeit als kool'. 'Met 6 procent economische groei is Ke nia hét Afrikaanse land van de toekomst'. Aan dergelijke, door veelal westerse, op geld beluste zakenlieden geslaak te kreten moet ik altijd denken als ik 's ochtends in mijn comfortabele airconditioned fourwheeldrive langs een eindeloze stoet mannen en vrouwen scheur, die iedere dag kilometers moeten lopen naar een plek waar ze voor een paar rotcenten acht uur lang zwaar werk moeten verrichten. Arme sloe bers, zoals Ruud Lubbers ze indertijd als Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen noemde. Die groep groeit als kool. Veel harder nog dan de middenklasse. Mensen die maar net genoeg geld hebben om dagelijks één en soms helemaal geen schamele maaltijd te kunnen nuttigen. Die in een krotje in een sloppenwijk wonen, zonder stroom, water en sanitaire voorzieningen. Maar, werd onlangs jubelend vastge steld in een internationaal rapport, die wel allemaal een mobieltje heb ben! Da's toch maar een mooie ont wikkeling. Toch? Gelukkig zijn arme sloebers heel in ventief. Ze wachten niet totdat de zich superieur voelende middenklas se hen een baantje aanbiedt. Ze be ginnen zelf: in de buitenlucht, onder de brandende zon. Zoals mijn automonteur, Antho ny, die in een van Afrika's grootste sloppenwijken, Kibera, een garage runt. In de droge periode in het stof en in de regentijd in de modder. Maar hij zorgt er altijd voor dat mijn auto er pico bello blijft. Daar om blijf ik Anthony trouw. Bovendien kan hij mijn klandizie goed gebruiken, want hij heeft een gezin met vrouw en zes kinderen. Eerder dit jaar klopte hij aan voor hulp. Hij klonk de pressief. Zijn zoontje had de basisschool afgesloten met hoge cijfers en had gehoopt tot een (uitmunten de) nationale school te worden toegelaten, maar hij was niet geselecteerd. Alle plaatsen waren naar kin deren van welgestelde ouders gegaan. Die hoeven slechts een schoolhoofd te bellen en de deal is be klonken. Tweede keus was een (minder uitmunten de) provinciale school, maar het schoolgeld was te hoog. Een studiebeurs was afgewezen, vertelde hij beteuterd. Het beschikbare geld was naar gezinnen gegaan die het eigenlijk niet nodig hadden, maar mensen in de toewijzingscommissie kenden. Anthony vroeg of ik kon helpen. Natuurlijk hielp ik hem, want hij staat ook altijd klaar voor mij. Ik reed even snel wat deuken in mijn auto die hij er vervol gens voor een leuk bedragje uithaalde. Binnen no time had hij het schoolgeld bij elkaar en zijn zoon tje heeft het inmiddels heel erg naar zijn zin op de provinciale school, waar hij steeds de beste van de klas is. Hij zit in ieder geval in de lift. Soms vloeien de twee werelden samen. Toen ik laatst naar huis reed, zag ik een Maasai-herder zijn koeien een dure, lommerrijke buurt injagen, waar ze zich tegoed deden aan mals gras, fleurige plan ten, bloemen en struiken. Het was komisch te zien hoe de bewakers van de villa's in paniek naar bui ten renden om de beesten te verjagen. In deze buur ten gaat schoonheid namelijk boven overleven. ZATERDAG 4 APRIL 2015 Kleine foto geheel boven: Straatbeeld in Gaza-Stad; Grote foto: Kinderen voetballen tussen de kapotgeschoten huizen; Kleine foto onder: Met geld uit Quatar worden wegen hersteld, foto's Thomas Schlijper reageren? spectrum@depersdienst.nl Vrouw in Beit Hanoun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75