SPECTRUM 13 adverteert Ali elf maal in de Middelburgsche Courant in slechts drie maanden tijd. Zoals gezegd, bijna één keer per week. Na Zeeland trekt de Turkse dokter weer verder door Ne derland en blijft adverteren. Tenminste 22 be richten zijn in verschillende bladen terugge vonden. Na een verblijf van zes jaar plaatst hij in augustus 1764 zijn laatste advertentie in een Nederlandse krant. Daarna vernemen we niets meer van hem. Hoe onze dokter eruit heeft gezien, weten we niet. Zelfs beschrijvingen van hem zijn niet bekend. Toch kost het weinig verbeel dingskracht om aan iemand die zichzelf Turk Ali noemt een Oosterse verschijning toe te dichten. Per slot van rekening was de 'Turkse dracht', met tulband en baard, toen al lang stereotiep. Ook weten we niet of hij hulp heeft gekregen van een leerling, een tolk of een schrijver. Resteert de vraag of Turk Doctor Ali een rondtrekkende kwakzalver of een reizende meester was? Welnu, dokters en chirurgijns behandelden hun patiënten in de 18e eeuw doorgaans thuis of in hun winkel. Het prakti seren in de open lucht of op de markt was hen onwaardig. De reizende meesters waren zich daarvan bewust, zij trachtten zich de ha bitus van de reguliere medische beroepsbeoe fenaars zoveel mogelijk eigen te maken en be handelden hun patiënten in hun logement. Bovendien kreeg dokter Ali toestemming van zowel het stadsbestuur, als het plaatselij ke Collegium Medicum om zijn praktijken te beoefenen. We kunnen dus niets anders concluderen dan dat dokter Ali een reizende meester was, vooral een grootmeester in de communicatie en reclame. Ruud Paesie is historicus in Middelburg Bezoek Prins van Oranje aan Middelburgse Kermis in 1786. Heelmeester aan het werk. ZATERDAG 4 APRIL 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73