Tegenwoordig vinden we adverteren heel vanzelfsprekend. Vooral herhaling is belangrijk, want daarmee wordt de boodschap in het geheugen gegrift. Vaak denken we dat deze marketingstrategie nieuw is en door psychologen, communicatiewetenschappers en snelle reclamejongens is bedacht. Niets is minder waar. 12 SPECTRUM historie Halverwege de 17e eeuw verschijnen de eerste kranten in Nederland. Haarlem heeft de pri meur. In 1758 krijgt ook Middelburg een eigen courant. Voor het voort bestaan van de krant zijn de uitgevers afhan kelijk van inkomsten uit verkoop en adver tenties en dat leidt tot een opmerkelijk ver zoek. Kort na het verschijnen van het eerste exemplaar van de Middelburgsche Courant, de voorloper van de huidige PZC, behande len de Staten van Zeeland een rekest van de uitgevers. Daarin vragen deze om alle Zeeuw en te verplichten de advertenties die zij in kranten buiten de provincie willen plaatsten ook in de nieuwe krant te zetten. Dit alles op straffe van een boete van dubbel tarief, te be talen aan de uitgevers. De Zeeuwse Staten zijn namelijk bevoegd zo'n verplichting af te kondigen, maar alleen bij eenparigheid van stemmen. Na enige vergaderingen stemmen sommige afgevaardigden voor. Andere staten leden hebben meer bedenktijd nodig en de tijd verstrijkt. Lastige besluiten worden wel vaker uitgesteld en het verzoek verdwijnt uit eindelijk van de agenda. Desalniettemin we ten de uitgevers door het aanbieden van aan trekkelijke adverteertarieven hun krant met familieberichten en aankondigingen van uit eenlopende zaken te vullen. Op zaterdag 7 juni 1760 maakt Turk Doctor Ali in de Middelburgsche Courant bekend dat hij in Middelburg is neergestreken en middelen met bijzondere geneeskrachtige ei genschappen bij zich heeft. De armen zal hij gratis genezen en eenieder die hem graag 'particulier gelieven te spreken, komen aan zyn logement in de Goude Leeuw in de Lan- gendelft'. Daar houdt hij dagelijks praktijk van 8 uur 's morgens tot vroeg in de avond. Ook meldt de Turkse dokter dat hij zijn me dische kunsten in Den Haag en Utrecht heeft vertoond, tot groot genoegen van het stadsbestuur, de professoren, chirurgijns en de bevolking van beide steden. Zijn keuze voor Zeeland is niet toevallig. In de zomer maanden vinden hier de jaarlijkse markten en kermissen plaats en dat trekt veel bezoe kers. De rondtrekkende artiesten, heelmees ters en kunstenaars, die de volksfeesten luis ter bijzetten, halen hun informatie uit reis boeken en almanakken. Daarin staan niet al leen de plaatselijke markten en festiviteiten vermeld, maar ook geven zij handige reis tips. Vertrekdagen, aanlegplaatsen en bestem mingen van bijvoorbeeld beurtschepen en trekschuiten zijn daar eenvoudig in op te zoe ken. Een van de eerste Nederlandse reisgid sen is het 'Naeuw-keurig reys-boek, byson- derlijk dienstig voor kooplieden en reysende persoonen' uit 1679, de 'Lonely Planet' uit de vroegmoderne tijd. Jaarmarkten en kermis sen trekken natuurlijk ook veel gelukzoe kers, oplichters en kwakzalvers, waaraan het Middelburgse stadsbestuur paal en perk wil stellen. In juni 1760 kondigt het aan dat het optreden van 'commedianten, koordedan- sers, marionetten, loterykramers, gochelaars, draayborden, rysselaars of iets dergelyks' tij dens de komende jaarmarkt niet is toege staan. Voor zover bekend heeft Turk Doctor Ali voor zijn komst naar Middelburg in nog geen enkele Nederlandse krant geadverteerd. Eenmaal in Zeeland krijgt hij de smaak goed te pakken en annonceert bijna wekelijks in de twee pagina's tellende courant, die alleen op zaterdag, dinsdag en donderdag ver schijnt. Ali tracht zoveel mogelijk klandizie te trekken door op de uniciteit van zijn dien sten en middelen te wijzen. Zo maakt hij keer op keer bekend dat zijn meegebrachte 'voorname remediën' alleen bij hem te ver krijgen zijn. Hij waarschuwt zelfs voor perso nen die medicinale producten onder zijn naam verkopen. Zijn kuren bestaan vooral uit behandelingen met het 'Balsem van Smir- na', vernoemd naar de Turkse havenstad, het huidige Izmir. De zalf zou een heilzame wer king hebben op 'rumatisme, verzwakking der zenuwen, zinkingen in het hoofd, stui pen, beroertes, lammigheyd, hypocondrie, doofheyd en andere zwaare ongemakken'. Volgens de advertenties zou het ook een pro baat middel zijn tegen 'vuurigheyd, puysten, schurft op het hoofd, quaade beenen en alle soorten van darters-aanwasch', wat dat laat ste ook moge zijn. Zijn balsem is voor een rijksdaalder tot 10 dukaten te krijgen. Verder verkoopt hij 'Sympatique Steenen', geschikt tegen tandpijn. Je hoeft de gevoelige tand of kies maar aan te raken en de pijn verdwijnt als sneeuw voor de zon. Ook geven de ste nen een goede adem en nemen ze 'alle quaa de reuk weg'. Omdat reclame bedoeld is om de verkoop te bevorderen door het creëren en versterken van een merk en de betrouw baarheid daarvan, verfijnt dokter Ali later zijn verkoopstrategie. Hij laat verklaringen opstellen van patiënten die jaren lang 'gedoc- tort en gemedicineert' hebben, voordat zij eindelijk door hem zijn genezen. In zijn re clameboodschap lezen we dat 'de onfeilbaare kracht' van het balsem 'door eerlyke, opene brieven en onweederleggelyke getuygeniss- sen' wordt bewezen. Het lijkt wel een heden daagse reclame voor wasmiddelen. In juli 1760 laat dokter Ali weten dat hij gedu rende de Veerse kermis 's avonds tussen 6 en 9 uur spreekuur houdt in de plaatselijke her berg Den Thoorn, het huidige Hotel Auberge de Campveerse Toren. Een paar dagen later adverteert hij opnieuw. Ditmaal ontvangt hij zijn patiënten in herberg de Paauw, zijn Vlissingse logement gedurende de kermis al daar. Zijn vaste standplaats blijft echter de Gouden Leeuw aan de Lange Delft te Middel burg. In zijn laatste advertentie in de Middel- bursche Courant, waar dokter Ali het be stuur, de doctoren en chirurgijns van de stad nogmaals bedankt, maakt hij zijn vertrek naar Kloetinge op Zuid-Beveland bekend. Daar zal hij zijn intrek nemen in De Her berg, het voormalige Rechthuis van de am bachtsheerlijkheid. Ook dit i6e-eeuwse pand bestaat nog steeds en over de geschiedenis van dit logement wordt momenteel een do cumentaire gemaakt. In de stad Goes, zo ver volgt hij zonder uitleg, zal hij zich niet laten zien. Maar eenieder die hem wil spreken, kan hem in Kloetinge consulteren. In totaal jANÜAT Mt.CbirUr. MÈRCÜ&ÏUS en Vruedmeefter der Stad Wisfingen voornoemt. [Jen maakt' bekent dat den Turk Doétor sllly welke zich 8 Vaagden te 'j Gravenhagencn 4 lêrgaloze Experientiëti'van ay ftp Remedie?,nheeft opgehouden; i-ans te Middelburg gr'elaud is. woonachtig inde Goude Leeuw in. de J-aiigenJeift alwaar een iegehk die hem gelieven te fpreken^ zich kunnen addresferen.van 's Morgeus ten acht tot 'sAvonds ten acht uuren: En zul, wanneer hy voornemens^ k zich vanbier te begeven zulks een Maand van te voren aan het Publicq bekent maken. HlSKhd, Koning van ini m zvne opgezongen JAILLEFËRTDz.heeft gedrukt, en geeft h den uit: iffPIKrankheid Geneven vnnr zyne Genezinge LXankbaar aoor. AÏSDREAS "T'. De Prys ifc'8 ftuiv. ingen.en. cenige weinige :op'fchryfpap. 12 ftutv.Zyn mede in alle Steden alomme by de Boekverkoopers'te bekomen. TUrk Doctor Ali doet Zeeland aan Man in Turkse dracht: waarschijnlijk heeft Turk Doctor Ali er zo uitgezien. door Ruud Paesie Advertentie Middelburgsche Courant, 1760

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72