SPECTRUM 11 i 's//A Het gezin vergelijkt ze met een zakelij ke onderneming. „Je moet het goed re gelen en hoe beter je dat doet, hoe meer tijd je hebt leuke dingen te doen. Ik gebruikte de tijd die ik had om te studeren ook voor de volle hon derd procent om dat doen. Als ik tijd met de kinderen had, was ik fulltime moeder. Maar zodra ze sliepen, zat ik aan mijn bureau een paper te schrij ven." Niet voor niets schreef ze boeken over ritme en tijd en - in navolging van haar favoriete fdosoof Michel Fou- cault - discipline. Ritme bestaat in haar opvatting uit herhaling en ver nieuwing, discipline en vrijheid sa men. Dan bedoelt ze niet discipline in de zin van gehoorzaamheid en tucht, benadrukt ze. „Dat vind ik ouder wets. Ik heb het over nadenken wat je belangrijk vindt in het leven, met el kaar afspraken maken die nodig zijn om dat te bereiken en die afspraken ook nakomen." Dat zullen in een gezin afspraken tus sen ouders zijn, zegt ze. „Is een kind oud genoeg om mee te praten, laat het dat dan vooral doen. We leven im mers in een tijd waarin van je wordt verwacht dat je je mond opendoet." Polderen vindt ze dan ook prachtig. „Nederland is een land waar je door te praten met elkaar tot gezamenlijke besluiten komt. Waar je altijd moet geven en nemen. Dat zit in de volks aard en is iets om trots op te zijn." Ze noemt zichzelf tussendenker. Naar analogie van haar voorgangers Hans Achterhuis en de vorige maand overle den René Gude, die zich respectieve lijk tegendenker en meedenker noem den. Ze wil tussen mensen staan en het denken aanjagen, maar ook naden ken over wat er tussen mensen is, wat mensen verbindt. Neem die discipli ne. Wie het niet kan opbrengen zich aan afspraken te houden, adviseert ze dat uit te besteden aan anderen. Ze geeft een voorbeeld. „Kun je je er niet toe zetten elke week te gaan sporten? Spreek dan in het sportcentrum af met vrienden. Die spreken je er wel op aan als je het laat afweten." ZATERDAG 4 APRIL 2015 1 'V".v 1 Maand van de Filosofie April is de Maand van de Filosofie. The ma is dit keer ongelijkheid. Marli Huijer geeft op ver schillende plek ken lezingen, onder meer bij Dekker van de Vegt in Nijme gen (4 april), bij Donner in Rotterdam (op 10 april) en Van Stockum in Den Haag (19 april). Zie www.maand- vandefilosofie.nl reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71