Als klein meisje leerde ze hoe betrekkelijk een vriendschap kan zijn. Als Denker des Vaderlands probeert Marli Huijer er achter te komen wat mensen verbindt. 10 SPECTRUM interview et kost weinig moeite in Marli Huijer de stoere meid te zien die ze vroeger was. De nieuwe Den ker des Vader lands heeft een energieke manier van praten en bewegen die je niet meteen verwacht van iemand van 60 met wit haar en last van haar handen. Daar trekt ze zich zo min mogelijk iets van aan. „Het is de reden dat ik heb ge leerd lezingen uit het hoofd te doen, dan hoef ik niets vast te houden." Huijer houdt naast haar werk als hoog leraar filosofie bij de Erasmus Univer siteit Rotterdam en lector filosofie bij De Haagse Hogeschool vaak lezingen. Ze was gast in het tv-programma De wereld draait door en geeft graag inter views, want ze beschouwt het als haar missie als Denker des Vader lands om zo veel mogelijk mensen aan het denken te krijgen. „Denken hoeft niet zwaar te zijn", zegt ze. „Ik vind het leuk na te den ken over wat een kleur eigenlijk is. Of waarom we zeggen dat de zon op komt en ondergaat, terwijl die dat he lemaal niet doet. Dat is filosoferen. Maar je kunt het ook dichter bij huis houden, nadenken over hoe je dag of je week in elkaar zit en of je daar te vreden over bent. Of dat je juist din gen wilt veranderen." Denken zat er bij haar al vroeg in, ver telt ze op een zonnige middag aan de prettig rommelige keukentafel van de woning in Amsterdam die ze met part ner Reinjan en pup Milan deelt. Ze groeide op als enig meisje in een gere formeerd gezin met drie broers. De kleine Marli had kort haar, droeg lie ver een broek dan een jurk en was meer buiten dan binnen te vinden. „Op woensdagmiddag speelde ik met een vriendin uitvindertje. Dan knut selden we van alles in elkaar." Haar ouders veranderden nogal eens van baan. De Huijers verhuisden daar door vaak. Ze woonde in haar jeugd in Amsterdam, Zwolle, Muiden en Eindhoven. „Ik heb op drie kleuter scholen, twee lagere en drie middelba re scholen gezeten." Elke verhuizing betekende het afkappen van vriend schappen. „Dan leer je niet om conti nuïteit in je karakter aan te brengen, en ook niet in je loyaliteit aan ande ren. Als vriendschappen altijd kort stondig zijn, maak je nieuwe vriend jes zodra de oude je even vervelen", vertelt ze in het net verschenen boek Het leven is niet leuk als je je mond houdt. Daarin praat ze met Peter Henk Steenhuis over filosofie. Het gemak waarmee ze zelf van baan naar baan hopt en oude contacten voor nieuwe inwisselt, komt uit haar jeugd voort, denkt ze. In de jeugd wordt immers de kiem gelegd voor veel van ons latere handelen. Vaak zonder dat we dat zelf doorhebben. We schrijven dat dan aan onze natuur toe, betoogt ze. Huijer studeerde geneeskunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ooit had haar oma nog gespaard voor het fi nancieren van deze toen nog particu liere universiteit. Later studeerde haar vader er. Huijer werkte vervolgens als coördinator bij de Junkiebond, totdat ze aan de opleiding tot huisarts be gon. Eenmaal huisarts, was haar eer ste baan het opzetten van een metha- donpost in Beverwijk. Ondertussen studeerde ze filosofie aan de Universi teit van Amsterdam, waar ze promo veerde bij Hans Achterhuis, in 2011 de allereerste Denker des Vaderlands. Ze kreeg ook twee kinderen. „Hoe je dat voor elkaar krijgt? Ach, ik ken zo veel mannen die twee studies hebben gedaan, gepromoveerd zijn, kinderen hebben. Waarom zou een vrouw dat ook niet kunnen? De femi niste Simone de Beauvoir vond dat als vrouwen kinderen hadden, de kans dat ze iets konden betekenen in het le ven heel klein was. Maar een heden daagse vrouw heeft veel meer kansen dan in de jaren veertig." Een kwestie van slim organiseren, stelt ze. „Ik heb met Jean, de vader van mijn kinderen, afgesproken dat we ieder de helft doen. Ik zie vaak vrouwen die inleveren als er kinderen komen. Dan denk ik: doe dat nou niet. Ik werkte, studeerde een dag en zorg de een dag voor de kinderen. Daar naast hadden we een uitruilsysteem met vrienden, want je had nog geen kinderopvang. En soms moet je inleve ren. We zaten samen in een punk bandje, maar dat was niet vol te hou den. We deden wel makkelijk met on ze kinderen. Ik zie soms moeders die hun kind heel moeilijk uit handen ge ven. Bij ons paste gewoon een buur jongen op. Die stond te klungelen met een luier, maar het kwam goed." Prinsjes en prinsesjes hebben we van kinderen gemaakt, vindt ze. Dat komt onder andere door de introductie van de pil. „Die leidde tot een rigoureuze daling van het aantal kinderen. Mijn grootmoeder had elf kinderen, mijn moeder vier, ik twee en grote kans dat mijn kinderen nog maar één kind nemen. Dat gaat supersnel. Kinderen worden daardoor kostbaarder." En dat in een samenleving die heel competitief is geworden. „Wie klaar is met zijn opleiding, is in competitie om een baan of om opdrachten. Ouders vinden dan ook dat ze hun kind zo veel mogelijk moeten meege ven. En ouders die veel in een kind stoppen, willen daar iets voor terug. Als je vioolles betaalt en een dure viool voor je kind koopt, wil je niet dat die na een paar jaar in een hoek wordt gegooid. Dan moet het kind een vioolwonder worden." Ouders schepen hun kinderen op met de verwachting dat de wereld aan hun voeten ligt, dat ze kunnen wor den wat ze willen, als ze maar hun best doen. Dat valt in de praktijk na tuurlijk vies tegen. Leer kinderen om gaan met teleurstellingen, is de bood schap van Huijer. „Geef een kind geen frustratie mee. Zeg niet dat het never-nooit-niet gaat lukken, maar laat het zijn neus stoten, troost en zeg: volgende keer beter." Pesten is ook zoiets, zegt ze. „Het is een illusie dat pesten ooit ophoudt. Leer kinderen ermee om te gaan. Dat komt later van pas, want in het vol wassen leven wordt ook veel gepest." Zelfheeft ze haar kinderen leren schelden. „Maar dan bijvoorbeeld met fruit, elkaar uitmaken voor gekke peer of rotte appel. Een soort weerbaar heidstraining, waardoor een kind niet zo gevoelig reageert als iemand een keer iets onaardigs zegt." Denken mag ook zijn door Saskia Wassenaar Prof. dr. Marli Huijer (Amsterdam, 1955) studeerde geneeskunde aan de Vrije Universiteit en filosofie aan de Universiteit van Amsterdam, waar ze ook promoveerde. Ze was onder meer coördinator bij de Junkiebond, methadonarts en docent praktische fi losofie aan de Universiteit Groningen. Ze is bijzonder hoogleraar filosofie aan de Erasmus Universiteit, lector fi losofie aan De Haagse Hogeschool en sinds februari Denker des Vaderlands. Ze schreef onder andere Ritme, Disci pline en Het denken van Marli Huijer. Ze woont in Amsterdam met haar partner. Ze heeft twee kinderen uit een eerder huwelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70