Mysterieuze zwarte gaten SPECTRUM 7 Russische atoomproef In 1996 hadden astronomen iets heel uitzonderlijks bedacht: ze richtten de Hubble-telescoop op een deel van de hemel dat volkomen leeg leek. Een riskante onderneming, omdat observatietijd (de tijd die een wetenschapper toebedeeld krijgt om gebruik te maken van de Hubble) zeer gewild is. Wat als de telescoop al leen zwarte beelden terugzond? Toch lieten ze de telescoop tien dagen lang 'kijken' naar een inktzwart ge bied vlakbij het sterrenbeeld Grote Beer. Eén voor één werden vervolgens de signalen van ruim drieduizend ster renstelsels verzameld. De beelden die terugkwamen, zijn bekend als het Deep Field: elke afzonderlijke plek, veeg of punt is een compleet sterren stelsel met vele miljarden sterren. In 2004 werd de onderneming her haald, nu bij het sterrenbeeld Orion. Nieuwe camera's zorgden ervoor dat het licht van meer dan 10.000 sterren stelsels werd verzameld: het Ultra Deep Field. Vrijwel iedere sterrenkun dige is het er over eens: het is een van de meest spectaculaire beelden die Hubble heeft gestuurd. De beelden tonen sterrenstelsels aan de uithoeken van het universum. Eén ervan is zeker 13 miljard jaar geleden ontstaan, zo'n 400 tot 800 miljoen jaar na de oerknal dus. „Kosmisch ge sproken dus heel lang geleden", zegt onderzoeker Floris van der Tak van SRON Netherlands Institute for Space Research. „Ons eigen Melkwegstelsel is nog maar 10 miljard jaar oud." Het licht dat de sterrenstelsels in het Ultra Deep Field uitzenden, is uit een perio de dat het universum nog heel jong was. „Dat komt omdat ze zo ver weg zijn waardoor het licht dat ze uitzen den er heel lang over heeft gedaan ons te bereiken. We zien dus heel oud licht", legt de Leidse sterrenkundige en Spinozawinnaar Marijn Franx. Op vallend is vooral dat deze sterrenstel sels er anders uitzien dan later ge vormde stelsels, zoals onze eigen Melkweg. Van der Tak: „Je kunt ze ver gelijken met de oermens, die zag er ook anders uit dan de homo sapiens." Ze worden supernova's ge noemd; de sterren die aan het einde van hun leven explode ren. Kenmerkend is hun grote helder heid en dat maakt ze heel fotogeniek. De Hubble heeft er dan ook meerdere vastgelegd. Een mooi voorbeeld is de Krabnevel, een ster die op een afstand van 6.500 lichtjaar van de Aarde staat en volgens berekeningen in het jaar 1054 moet zijn ontploft. „]e ziet een uit elkaar geklapte ster en gas dat weg vliegt", zegt professor Alex de Koter van het Sterrenkundig Instituut An ton Pannekoek in Amsterdam. Ook de supernova t997ff is zo'n in beeld gebrachte ontploffing. Het is de meest ver weg gelegen bekende ster explosie. Astronomen schatten dat i997ff zo'n 10 miljard jaar geleden uit elkaar is gespat. Voor het grote pu bliek is het waarschijnlijk niet de meest aantrekkelijke foto van een su pernova, maar volgens de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie NASA is daar wel een spectaculaire ontdek king gedaan. Astronomen vonden in 2001 voor het eerst visueel bewijs dat de uitdijing van het universum na de oerknal eerst vertraagd werd door de zwaartekracht. Die zwaartekracht zorgt ervoor dat planeten aan elkaar trekken. Het paradoxale is echter dat óók werd ontdekt dat het universum versneld uitdijt. „Dat is in tegenstel ling tot wat je verwacht", zegt weten schapper Floris van der Tak van SRON Netherlands Institute for Space Research. Door de ontdekking bij i997ff is bij wetenschappers het vermoeden ge groeid dat het universum pas recent is begonnen met dat steeds sneller uit dijen. „Men gaat ervan uit dat er een mysterieuze kracht aan het werk is die donkere energie wordt genoemd." Een ontdekking die een Nobelprijs heeft opgeleverd. Astronomen wisten al een tijd dat er waarschijnlijk zwarte ga ten bestaan. Slechts een enke ling was mogelijk niet overtuigd. De Hubble leverde het eerste beeldmate riaal dat het bestaan van zwarte gaten voor eens en altijd bevestigde. Niet dat er nu een foto van een zwart gat bestaat. Zwarte gaten zijn compacte monsters die al het materiaal dat in de buurt komt genadeloos opslokken. Niets, zelfs geen licht, ontsnapt aan de wurggreep van een zwart gat. Wat we zien op de afbeeldingen is daarom alleen maar indirect bewijs, dat ze be staan: zoals de snelheid van de gassen of het stof dat richting het zwarte gat beweegt. Zo ving de Hubble in 1992 het beeld op van een spiraalvormige, geometrische schijf, die een zwart gat op zo'n 100 miljoen lichtjaar van de aarde verwijderd, voedt. Tijdens de Koude Oorlog zagen Amerikaanse spionagesatellie- ten lichtflitsen in de ruimte. Even werd gedacht dat de Russen atoomproeven achter de maan uitvoer den. De Hubble, samen met de Bep- poSAX satelliet, toonde aan dat het gammaflitsen waren op 12 miljard lichtjaar afstand: de krachtigste kosmi sche explosies die we kennen, maar waarvan de oorzaak nog onbekend is. Hubble ruimtetelescoop ZATERDAG 4 APRIL 2015 Toegangsdeur kan Gewicht Hubble 11.110 kilogram gesloten om onderdelen Snelheid 8 km/seconde 28.968 km/uur x te beschermen Omlooptijd (rond aarde) 97 minuten Maan 384.400 km Astronaut op schaal Hubble 569 km Ruimte met daarin wetenschappelijke instrumenten ter grote van vier telefooncellen infographic Ronald Visser bron ESA, Graphic News, NASA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67