n Kraamkamer Deze maand is het 25 jaar geleden dat Hubble werd gelanceerd. Vijf redenen waarom we Blij mogen zijn dat de telescoop de ruipate in is gegaan. 6 SPECTRUM actueel De Pilaren der Schepping, de fo to van de drie langgerekte wa terstofwolken en slierten van donker kosmisch stof is zonder twij fel de meest iconische die de Hubble- ruimtetelescoop heeft gemaakt. De naam is een verwijzing naar de ge boorte van sterren binnenin de gas wolk. „Wat veel mensen niet weten, is dat er ook vernietigd wordt", zegt wetenschapper Floris van der Tak van SRON Netherlands Institute for Space Research. „De jonge sterren bovenaan maken de gaswolk waaruit ze zijn ge boren kapot. Zo verhinderen ze dat an dere sterren geboren worden. De foto werd in 1995 voor het eerst ge maakt, maar ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Hubble is er een nieuwe opname gemaakt. Door dat de telescoop nu met veel betere ca mera's is toegerust, laat de nieuwe fo to veel meer details zien. Het is lang niet de enige spectaculaire foto van wat de kraamkamer van het universum kan worden genoemd. Neem de Orionnevel, die wetenschap pelijk gezien misschien wel interes santer is dan de Pilaren. Je moet er goed voor kijken, maar rond de circa 150 jonge sterren van de Orionnevel bevinden zich afgeplatte schijven van gas en stof, zogeheten protoplanetaire schijven of proplyds. Proplyds zijn de theoretische voorlopers van de plane taire systemen. Van der Tak: „Het werd al door velen vermoed, maar de Hubble-telescoop heeft daarvoor het visuele bewijs geleverd." En dan zijn er ook de beelden van de grootste kraamkamer van het nabije universum: de Tarantulanevel, een ge bied met een van de meest actieve stervormingen. „Tienduizend keer zo groot als de Orionnevel en 250.000 lichtjaren van de Aarde verwijderd", zegt professor Alex de Koter van het Sterrenkundig Instituut Anton Panne- koek in Amsterdam. „Voor mij is het bijzondere dat daar de zwaarste ster ren en dubbelsterren ontdekt worden met sterren die driehonderd keer zo zwaar zijn als de zon. En met een dub belster, feitelijk twee sterren die om elkaar zweven, die samen vierhon derd keer zo zwaar zijn als de zon." Hubble foto's worden ingekleurd mmm /buitenland Kijk online voor een tijdlijn, fotogalerij en videomateriaal. reageren? spectrum@depersdienst.nl De prachtige panoramafoto's die we van Hubble kennen zijn gemaakt van meerdere afbeeldingen die aan elkaar worden geplakt. Astronomen passen daarbij vaak de helderheid van de foto's aan. Ook zijn de originele foto's zwart-wit. Het materiaal wordt pas later ingekleurd door astronomen. Dat gebeurt overigens wel aan de hand van onderzoeksgegevens en informatie afkomstig van aardobservatie. door Lilian Dominicus foto's NASA/ESA '.lift. rt kortere golflengtes ULTRAVIOLET LICHT ZICHTBAAR LICHT langere golflengtes INFRAROOD LICHT Sterrenstelsel NCC 1512: gecreëerd met zeven afbeeldingen van drie camera's die opnames maakten in verschillende soorten licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66