Ineke van Geest (78) uit Cadzand heeft het zwijgen doorbroken. Ze tekende haar verhaal op in een boek, het verhaal van een oorlogskind uit Nederlands-Indië, na de oorlog. Over haar ontvangst in Nederland, het leven erna en hoe ze dat steeds heeft weggestopt. Over de tijd in het Jappenkamp kan ze nog altijd niet schrijven. „Ik heb daar de woorden nog niet voor gevonden. Wellicht vind ik ze ook nooit." 4 SPECTRUM interview Hier moest ik mijn tijd in Nederlands-Indië uitwissen. Dat werd erin gestampt e titel van haar boek zegt alles: Migrant in het vaderland. „Voordat ik in 1946 als tienjarige voet zette op Nederlandse bo dem, was ik nooit in Ne derland geweest. Ik ken de het hele land niet. Mijn ouders kwamen uit Nederland, maar ik was in Nederlands-In dië geboren. Nederlands-Indië was mijn land. Ik was dan ook niet zoals mijn ouders een repatriant, ik was een migrant. Hier moest ik mijn tijd in Nederlands-Indië uit wissen. Dat werd erin gestampt. Op de lage re school in Nederland maakte ik een opstel over de reis per schip van Medan op Sumatra naar Rotterdam. De juffrouw gooide het in de prullenbak. Vanaf dat moment heb ik be sloten: 'Nu zeg ik nooit meer wat'." Ineke stuitte in Nederland op onbegrip, iets wat ze lange tijd geen plaats heeft kunnen ge ven en wat ze nog altijd ervaart als onrecht vaardig. „De meeste mensen waren niet geïn teresseerd in wat wij hadden meegemaakt in Nederlands-Indië. Ze wilden hun verhaal vertellen over hun oorlog. Over de honger winter in het laatste oorlogsjaar 1944-1945. Over de Jodenvervolging. Wat wij hadden meegemaakt, wat ik had meegemaakt, het deed er niet toe. Ik voelde me niet welkom in dit kille land. Ik kwam uit een zonnig, kleurrijk en geurig land. Hier was alles grauw en grijs, toen ons schip, de Sommels- dijk, de Nieuwe Waterweg opvoer. 'Mijn he mel', dacht ik, 'waar ben ik terecht geko men.' Ik had het idee weer in een kamp te ko men, in kamp Holland." Ineke's vader was nog in Nederlands-Indië achtergebleven. Hij was in Leiden opgeleid tot bestuursambtenaar en was 'overzee' nog nodig. Indonesiërs vochten er voor hun onaf hankelijkheid. Tienduizenden Nederlandse jongemannen maakten als dienstplichtige militairen de reis die Ineke maakte in omge keerde richting. „Mijn broertje en ik waren opgegroeid met Indonesische kinderen. Mijn vader werkte op afgelegen plekken op Suma tra, waar verder geen Nederlanders waren, behalve ons gezin. En toen kwamen de Japan ners in 1942. We werden in kampen opgeslo ten. Mijn moeder, mijn broertje en ik zaten samen; mijn vader zat apart, in andere kam pen. De Japanners, dat waren de vijanden. Tot augustus 1945. Toen moesten zij ons be schermen tegen de Indonesiërs, die geen vrienden meer waren, maar vijanden waren geworden. Niets stond meer op zijn plaats. Ik leefde in een omgevallen boekenkast." Ine ke zegt het 'rationeel' prima te vinden dat In donesië onafhankelijkheid wilde. „Maar emo tioneel blijf ik er last van hebben." Na 1945 had niemand in Nederland veel tijd om stil te staan bij de oorlog. Het land moest weer worden opgebouwd. Ineke ging na de middelbare school Nederlands studeren. „Ik hoopte dat ik door die keuze iets van de sa menleving waarin ik verbleef, zou kunnen begrijpen." Ze kreeg een baan als docente en had later diverse leidinggevende functies in het hoger onderwijs. Ze trouwde, kreeg twee dochters en scheidde. In 1984 raakte ze gewond bij een ernstig auto-ongeluk, wat een waterscheiding in haar leven zou beteke nen. „In mijn ziekenhuisbed realiseerde ik me dat ik aan de slag moest met mijn oor logsverleden. Ik was niet buiten bewustzijn, maar ik zag wel allerlei oorlogstaferelen ver schijnen; prikkeldraad, Jappenkoppen, ge welddadigheden. Ik kon mijn verleden niet langer onder het tafelkleed blijven vegen en V Oorlog neem je de rest van j e leven mee Ineke van Geest, Nederlands-Indisch oorlogskind in hardvochtig, kil naoorlogs Nederland door Harmen van der Werf D 'Je kunt een kind uit de oorlog halen, maar het kind niet uit de oorlog'. 'Ik vroeg mijn moeder, wanneer deze vrede nou eens afgelopen was en wanneer we terug zouden kunnen gaan naar mijn vader, in Indië'. 'Ik heb in een ander land dan mijn geboorteland, dat niet meer bestaat, een leven moeten opbou wen; een leven tussen twee culturen.' Tekening Ineke, 6 jaar, in Jappenkamp. Het gezin Van Geest op het eiland Nias in 1939, de oorlog was in Indië nog ver weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64